Өзiн - өзi тану сабағының жоспарыМектеп

№ 13 сабақ 3-сынып Өзін-өзі тану

Тақырып

Ойнай білу де — өнер

Құндылық

Дұрыс әрекет

Қасиеттер

  • көпшілдік
  • сыйластық
  • әділдік
  • кешірімділік

Сабақ мақсаты

Балалардың сыйластық пен достық құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Міндеттері

  • Шыдамдылық, сабырлылық, ақылдылық сияқты адами қасиеттердің өмірдегі маңызын түсіндіру.
  • Жағымды қарым-қатынас жасау дағдыларын дамыту.
  • Көпшілдікке, әділдікке, кешірімділікке тәрбиелеу.

Ескертпелер

Мектеп

Көрсетілмеген

Мерзім

Көрсетілмеген

Мұғалім

Көрсетілмеген

Ресурстар

Құралдар мен мәліметтер (нақтыланбаған)

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу. «Өзін-өзі тану» сабағының «5-Т» ережесін қайталау.

Сабаққа қатысқаны үшін әр балаға 20 ұпай беру. Оқу құралдарының 5 түрін тексеріп, ұпайларды түгендеу.

Тыныштық сәті

«Нұрға бөлену»

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолдарыңызды айқастырмаңыз. Қолдарыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Елестетіп көріңіз: күн нұры төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің дәл ортасында гүлдің түйнегі бар. Ол нұрдың әсерінен баяу ашылады. Балғын әрі таза әсем гүл әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілегіңізді шайып, жүрегіңіздің қауызын ашады.

Нұр сәулесі бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түседі.

  • Қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашады. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі.

  • Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашады. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады.

  • Аузыңыз бен тіліңіз тек шындықты және ізгі сөздерді айтады.

  • Құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді.

  • Көздеріңіз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты көреді.

  • Басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, санаңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.

Нұр бірте-бірте күшейіп, денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз — олардың да жүрегі нұрға толсын.

Нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тіршілік иесіне таралсын. Ғаламның түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз.

Ойша айтыңыз:

«Мен нұрлымын… Нұр менің ішімде… Мен — Нұрмын.»

Осы Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде біраз отыра тұрыңыз. Енді нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осы әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет.

Үй тапсырмасын тексеру

Г. Әзімбаеваның «Қызғаныштың кесірі» әңгімесі бойынша.

Сұрақтар

  • Назым мен Шынар неге ренжісіп қалды?
  • Ойын кезінде достар өздерін қалай ұстауы керек деп ойлайсыңдар?
  • Апасы Назымға қандай ақыл айтты?
  • Сендерде осындай жағдай кездесті ме? Естеріңе түсіріп, айтып беріңдер.

Дәйексөз

«Бәрінен күшті адам — өзіне-өзі ие болатын адам»

Мақал

Талқылау

Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Ойын кезінде өзіңді ұстай білу нені білдіреді?

Әңгімелеу (мұғалімнің сыйы)

«Шана»

Күн бұлыңғыр еді. Жәнібек ұйқысынан ерте оянды. Сыртта не болып жатқанын байқамақ болып, терезе алдына келді. Өкшесін көтеріп еді, бойы жетпей қалды да, орындықты жылжытып, үстіне шықты.

— Ой, қандай қызық болып кеткен! — деді ол сыртқа үңіліп.

Айнала аппақ. Ұлпа қар асығыс жерге түсіп жатыр. Үйдің мұржалары саңырауқұлақтай болып қалыпты. Ағаш бұтақтары ақ шәлі жамылғандай.

Осы кезде көрші досы Самат та шанасымен есік алдына шыға қалды. Жан-жағына қарап, біраз тамашалап тұрды да, төбеге қарай бет алды. Өйткені демалыс күні балалардың бәрі сырғанақ маңына жиналатын.

Ал Жәнібектің шанасы жоқ еді. Ол ішінен: «Қар еріп кететін болды ғой. Ал менде әлі шана жоқ…» — деп бұртиып алды.

Терезе алдында біраз тұрып, ас үйге қарай жүрді. Дастарқан басында әкесі отыр екен. Жәнібек:

— Кімнің баласы бар, бәрінің шанасы бар… — деп тақпақтай жөнелді.

Әкесі баласының тосын сөзіне сасып қалды. Бірақ ертеңіне Жәнібекке су жаңа қызыл шана сатып әкелді.

Апасы:

— Балам, сырғанақта күні бойы жүріп қалма. Үстің су болып, ауырып қаласың, — деді.

— Жарайды, — деді Жәнібек. Оның қуанышында шек жоқ еді. Шанасын сүйретіп, балаларға ілесті.

Сұрақ

Әңгімеден қандай ой түйдіңдер?

Шығармашылық жұмыс

Оқушылар ойын кезіндегі достарының арасындағы ұнамды және ұнамсыз әрекеттер туралы өз ойларын жазады.

Ұнамды әрекеттер

  • кезек күту
  • досын тыңдау
  • ережені сақтау

Ұнамсыз әрекеттер

  • дауласу, ренжіту
  • әділетсіздік жасау
  • өзгені кемсіту

Топпен ән айту

«Айгөлек»

Сөзі: Н. Баймұхамедов • Әні: Б. Байқадамов

Көлдей шалқып жас өмір,

Тасып жатқан шағында.

Кемерінен шалықтап,

Асып жатқан шағында.

Ойын ойнап, ән салмай,

Өсер бала бола ма?

Күміс күлкі көрмей ол,

Кемеліне толар ма?

Қайырмасы:

Айгөлек-ау, айгөлек,

Айдың жүзі дөңгелек.

Айдай толған кезімде,

Би билеймін дөңгелеп.

Асыл сөздің ұстазы —

Ақын болар ұрпақпыз.

Өнер, білім, еңбекке

Жақын болар ұрпақпыз.

Тұла бойы толғап бір

Өнер болар ұрпақпыз.

Он саусағы майысқан,

Шебер болар ұрпақпыз.

Үй тапсырмасы

К. Дәуренбековтың «Кімнің жұмысы?» әңгімесін оқу.

Соңғы тыныштық сәті

Баяу әуен қойылады. Оқушылар денесін тік ұстап, көзін жұмып отырады.

Мұғалімнің жетекші сөзі

Әрқайсымыз оң қолымызбен жүрегімізді ұстап көрейік. Өз жүрегіміздің жылуын сезінейік.

Жүрек жылуымызды адамдарға, айналамызға жеткізу үшін іштей жақсы тілектер тілейік.

Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық!

Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүректеріңізге түйіп алыңыздар. Рахмет. Көздеріңізді ашуға болады.