Тапсырмалар жинағы
Сабақ контексі
Пән
География
Мұғалім
Балжан Қошпанова
Сынып
8-сынып
Сабақ тақырыбы
Алтай тауы
Сабақтың құрылымы және уақыт бөлінісі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
2 минутОқушылардың көңіл күйін реттеу үшін смайликтер көрсетіліп, сыныпта жылы қарым-қатынас орнатылды.
Үй тапсырмасын тексеру
3 минутҚысқаша сұрақ-жауап арқылы өткен тақырып еске түсірілді.
Тұсаукесер
бейне/слайдАлтай тауы туралы видеоролик көрсетіліп, тақырыпқа қызығушылық оятылды. Қосымша ретінде слайд қолданылды.
Сабақ мақсаты
2 минутОқушылар Алтай тауы туралы толық мәлімет алуға бағытталады. Мақсатты оқушылар өздері айқындайды.
Міндеттер
12 минут- Алтай туралы өз ойларын еркін білдіруге мүмкіндік беру.
- Ойлау қабілетін дамыту, сөз қорын кеңейту, өздігінен білім алуға жағдай жасау.
- Мақсатқа жету үшін тиімді әдіс-тәсілдерді таңдауға бағыттау.
- Бір-бірін тыңдауына және өзге пікірді құрметтеуіне ықпал ету.
Оқыту әдістері мен ресурстар
Оқытудағы тәсілдер
- Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер
- Сыни тұрғыдан ойлау
- Ақпараттық технологияларды пайдалану
- Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
- Оқытудағы көшбасшылық
Сабақ әдістері
- Демонстрация және баяндау
- Сұрақ-жауап
- Кері байланыс
Ресурстар
Қазақстанның физикалық картасы, атлас, слайд, постер
5 минутПәнаралық байланыс
Геология, экология, биология
Күтілетін нәтижелер
15 минутОқушы білуі керек
- Алтай аймағының географиялық орнына сипаттама беру.
- Алтайдың жер бедері мен геологиясын сипаттау.
- Алтайдың пайдалы қазбалары мен климатына сипаттама беру.
- Өлкенің өзен-көлдеріне сипаттама беру.
- Аймақтың табиғат зоналарына сипаттама беру.
Тапсырма көздері
- Алтайдың табиғи ерекшеліктерін тани білу
- Қызығушылықты ояту
- Алтайдың табиғат жағдайына шолу жасау
Мұғалімнің іс-әрекеті
- Сәлемдесу, түгендеу, назарды сабаққа аудару.
- Топқа бөлуді түрлі түсті конфеттер арқылы ұйымдастыру.
- Әр топқа топ басшысын тағайындау.
- Үй жұмысын сұрақ-жауап арқылы тексеру.
- Жаңа тақырыпты меңгертуде Блум таксономиясын қолдану.
- Слайд, кесте, карта арқылы жаңа тақырып бойынша мағлұмат беру.
- Түсіну деңгейін тексеру үшін топтық тапсырмалар ұсыну.
- Формативті бағалауды әр топқа қолдану.
- Тақырыпты бекіту үшін «Алтай тауы» сөзжұмбағын шештіру.
- Смайликтер арқылы және мұғалімнің қорытынды бағалауы арқылы нәтижені жинақтау.
- «Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен рефлексия жасату.
- Үй тапсырмасын беру.
Блум таксономиясы бойынша сабақ кезеңдері
1. Білу
Негізгі ұғымдармен танысу.
2. Түсіну
Мәтін, карта, слайд бойынша мәнін ашу.
3. Қолдану
Тапсырма арқылы білімді іске асыру.
4. Талдау
Салыстыру, себеп-салдар байланысын табу.
5. Жинақтау
Негізгі ойды жүйелеу.
6. Қорытынды
Түйінді ойларды бекіту.
7. Үй тапсырмасы
Оқуды жалғастыруға бағыттау.
8. Бағалау
Формативті және қорытынды бағалау.
Тапсырмалар жинағы
1) Географиялық диктант
бос орындарды толтыру- Алтай ........ ойпатынан басталып, ........ көліне дейінгі аралықты алып жатыр. Оның оңтүстігін ........ өзені мен ........ көлі, батысын ........ жотасы шектейді.
- Жер бедерінің ерекшелігіне қарай ........ Алтай ........ ауданға бөлінеді. Олар: ........, ........ және .........
- ........ — Алтай тау жүйесінің ........ бөлігіндегі ең биік шыңы — .........
- Алтайдың қазақстандық бөлігінің климаты ......... Шілдеде аласа тау беткейлерінде ........ болса, 1000 м биіктікте ........, 2500–2700 м биіктікте ........ аспайды.
- Алтай өлкесі аңға бай. Орманда ........ өсіретін шаруашылықтар бар. Шығыс Қазақстанның әдемі табиғаты мен сирек кездесетін аңдарын қорғау мақсатында ........ жылы ........ қорығы ұйымдастырылды.
- ........ — Оңтүстік Алтайдың шағын тектоникалық ойпатында орналасқан ........ курорты жағасында, теңіз деңгейінен ........ биіктікте орналасқан.
2) «Кім жылдам?» тест сұрақтары
таңдау сұрақтары1. Алтай тауының қойнауы қандай кендерге бай?
- A) Полиметалл
- B) Темір
- C) Марганец
- D) Хромит
- E) Никель
2. Қалба жотасының ең биік нүктесі?
- A) Сарышоқы
- B) Бесшоқы
- C) Бесбақан
- D) Мұзтау
- E) Мұзбел