Қызыл доп

Сабақтың мақсаты

Балалардың салауатты өмір салты туралы білімдерін тереңдету, ән айту арқылы мәтінге сай би қимылдарын жасауға үйрету, музыкалық қабілеттерін жетілдіру. Шығармашылыққа баулу, би қимылдарын және музыкалық ойын әрекеттерін орындауға дағдыландыру. Балаларды денсаулықты сақтауға, әдептілікке және салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу.

Қолданылатын көрнекі құралдар

  • Доптар
  • Құрсаулар
  • Аттардың бейнесі
  • Суреттер
  • Көк түсті маталар

Сабақтың барысы

Мотивациялық-қозғаушылық кезең

Тәрбиеші балаларды күй әуенімен қарсы алып, «атпен шауып кіру» қимылын жасатады. Ат шабысын бейнелейтін қозғалыстардан кейін Э. Григтің «Таң» шығармасына релаксация орындалады.

Тәрбиешінің сөзі (әндетіп):

«Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сендердің Олимпиада ойындарына қатысқың келетінін естідім. Сендердің алдарыңнан үлкен жетістіктер күтетініне сенемін. Бүгінгі тамаша күні әсем залымызда бір-бірімізге жылы тілек арнайық.»

Психологиялық-музыкалық жаттығу

Өлең-ұран

Кел, балалар, күлейік,

Күлкіменен түлейік.

Күлкімізге құс қонып,

Гүл өссін деп тілейік.

Жалғасы

Біз тату баламыз,

Гүл-гүл жайнап жанамыз.

Жаттығу жасасақ,

Жақсы сергіп қаламыз.

Кейіпкерлер арқылы диалог және әрекет

Алдар Көсе келеді

Музыка әуенімен Алдар Көсе залға кіріп, қолындағы допты көрсетеді.

Алдар Көсе: «Мен ән айтқанды жақсы көремін. Сонымен бірге күнде жүгіремін, секіремін. Сендерге денсаулық добын әкелдім. Доппен ойнасаңдар, мықты болып, дендерің сау болады.»

Тәрбиеші: «Рахмет, Алдар ата! Ендеше, осы доп туралы ән айтып берейік.»

Музыка тыңдау

Балалар көңілді және мұңлы әуенді ажыратып, сәйкес түсті доппен белгілейді: көңілді әуенге — ала доп, мұңлы әуенге — қызыл доп.

Тыңдалатын шығармалар:

  • «Итальян полькасы» — С. Рахманинов
  • «Вальс» — Р. Шуман

Байдың көрінісі: «Көп жеу» мәселесі

Музыкамен «ууһілдеп» Бай келеді. Алдар Көсе оның өзін жайсыз сезінуінің себебін сұрайды. Бай көп әрі ауыр тағам жегенін айтады және таңертеңгі жаттығуды керек көрмейді.

Бай:

«Қаз жедім, қарта жедім, содан кейін ет жедім… Таңертең ерте тұрып жаттығу жасағанша, ұйықтағаным жақсы.»

Алдар Көсе:

«Денеңізді шынықтырмасаңыз, ешқашан чемпион болмайсыз. Балалар, Байекеге жаттығуды қалай дұрыс орындау керегін көрсетейік!»

Дене шынықтыру жаттығулары

«Қатар-қатар тұрайық, жаттығуды жасайық. Қалай орындау керек екенін қазір көрсетеміз.»

  • Қолды көтеру, түсіру
  • Басты айналдыру
  • Шапшаң секіру

Нәтиже идеясы:

Ерте тұрып шынықсақ — көңілді боламыз. Жаттығу жасасақ — чемпион боламыз.

Құрсаумен жаттығу

Балалар үш қатарға бөлініп, құрсаумен қимылдарды үйлесімді орындайды. Бұл бөлім қозғалыс координациясын, ырғақты сезінуді және топпен бірлесіп әрекет етуді күшейтеді.

Маңызды ой

Қимыл — денсаулықтың негізі. Музыкамен орындалған жаттығу балалардың ынтасын арттырады.

Ойын: «Дүкенге барамыз»

Алдар Көсе Байекеге дұрыс тамақтанудың маңызын түсіндіреді: тәтті және майлы тағамды шектеп, пайдалы азықты таңдау керек. Балалар «дүкен» ойынында пайдалы тағам аталса — қол көтереді, пайдасы жоқ тағам аталса — отырады.

Пайдалы азық-түлік:

Алма, балық, сүзбе, сәбіз, алмұрт, компот, қызылша.

Пайдасы аз / зиянды:

Чипсы, лимонад, сағыз, торт, чупа-чупс.

Қорытынды:

Бай «бәрін түсінгенін» айтып, балалармен бірге сергіп, би билегісі келетінін жеткізеді.

Би: «Қара жорға»

Музыка ырғағына сай балалар қимылдарды бірлесіп, үйлесімді орындауға талпынады. Бидің соңында Бай қоштасып кетеді.

Педагогикалық мақсат

Ырғақ, көңіл күй, сахналық мәдениет және командалық сезім.

Аурушаң апай: «Вирус» бейнесі

Музыкамен Аурушаң апай (өзін «Вирус» деп таныстырады) келіп, балаларға түшкіріп, оларды «шаршатқысы» келеді. Бірақ балалардың денсаулығы мықты екенін көріп, таң қалады.

Тәрбиешінің ұстанымы:

«Біздің балалар күнде шынығады, пайдалы тағам жейді, жаттығу жасайды. Сондықтан сіз сияқты жиі ауырмайды.»

Аурушаң апай допты қайтарудан бас тартып, тапсырма береді: балалар жарысу арқылы өздерінің шымырлығын дәлелдеуі керек.

Жарыс тапсырмалары

1-тапсырма

Допты бастан жоғары ұстап, бір-біріне кезекпен беру.

2-тапсырма

Допты екі аяқтың арасымен өткізіп, бір-біріне беру.

Жарыстан кейін Аурушаң апай шаршағанын айтып, допты қайтарып береді де, балалардың белсенділігін көріп «өзім де сауығып кететін сияқтымын» деп, кері шегінеді.

Қорытынды бөлім: Олимпиадаға қадам

Тәрбиеші балаларға күн сайын дене шынықтырудың маңызын бекітеді. Алдар Көсе балалардың дайын екенін атап өтіп, сапқа тұрып «Олимпиада чемпионы болуға аттанамыз» деп жігер береді.

Рефлексиялық-түзетушілік бөлім

«Қысқы Олимпиада ойынына қош келдіңіздер!» деген хабарлама естіледі. Балалар «Олимпиаданың ашылуы» биін орындайды, «Жаса Қазақстан!» ұраны айтылады.

Балалардың әрекеті (қысқаша сценарий)

Бастапқы көрініс: «Олимпиада туралы түс»

Балалар күй әуенімен «ат шауып кіреді», бірнеше ат шабыс қимылдарын орындап, кілемге жатады.

1-бала

«Ғажайып түс көрдім… Олимпиадаға дайындалып, стадионда жүгіріп жүрмін.»

2-бала

«Мен де түс көрдім… биікке көтеріліп, шаңғы теуіп келемін.»

3-бала

«Қане, бәріміз тұрамыз… қолды жоғары көтеріп, терең дем аламыз.»

Барлығы тыныс жаттығуын орындайды, бір-біріне күлімдеп амандасады, қимылдармен көңіл күйін көрсетеді.

Оқу нәтижелері

Нені біледі

  • Салауатты өмір салтының мәнін.
  • Ән мәтініне сай би қимылдарын орындауды.

Қандай түсініктерді игереді

  • Музыкалық ойын әрекеттерін әуенмен көрсетуді.
  • Қарапайым би қимылдарын ойлап табуды және үйлестіруді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктер

  • Қимылдарды еркін орындауды.
  • Өз бетінше көрсету және топпен бірлесіп әрекет етуді.