Бұлттан түсіп, оған рақмет айтыңдар
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақты жоспарламас бұрын орта мерзімді жоспарды қарастырыңыз. Сабақ жоспарын ұсынылған үлгі негізінде әзірлеуге болады.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
5.3.В — Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Мектеп
№55
Мұғалім
Бәкір М. А.
Сынып
5 «В»
Қатысқандар
24
Сабақ түрі
Ондық бөлшектерді қосу және азайту (2 сабақ)
Оқу мақсаттары
5.1.2.27 — Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Сабақ мақсаттары
- Барлық оқушылар: амалдардың орындалу ретін анықтайды және ондық бөлшектерді қосу, азайту амалдарын орындайды.
- Оқушылардың басым бөлігі: ондық бөлшектерге қатысты ережелерді есептеулерде қолданады.
- Кейбір оқушылар: ондық бөлшектерге берілген мәтіндік есептерді шығарады.
Бағалау критерийлері
Қосу
Ондық бөлшектерді дұрыс қосады.
Азайту
Ондық бөлшектерді дұрыс азайтады.
Тілдік мақсаттар
- Жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін түсіндіреді.
- Ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіреді.
- Ондық бөлшектерді салыстыру жолын түсіндіреді.
- Белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтіндік есептердің шешімін түсіндіреді.
Пәнге тән лексика мен терминология
- Бүтін бөлік, бөлшек бөлік
- Ондық бөлшек
- Үтірмен ажыратылатын таңбалар саны
- Үтірден кейінгі таңбалар саны
- Ондық, жүздік, мыңдық және т.б. үлестер
- Ондық таңбалар
Диалог пен жазылымға қажетті тіркестер
- Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ... керек.
- Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін ... керек.
- Екі ондық бөлшекті қосу (азайту) үшін ... керек.
Құндылықтарды дарыту
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары: Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана.
Пәнаралық байланыс
Тарих, геометрия.
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақта, постер.
Бастапқы білім
Білім алушылар ондық бөлшек ұғымын, оның бүтін және бөлшек бөлігін біледі. Ондық бөлшектерді қосу және азайту дағдылары бар.
Сабақ барысы
Сабақтың басы
10 минут
Психологиялық ахуал: «Шаттық шеңбері»
Оқушылар бір-бірінің қолын ұстап, алақан жылуы арқылы жылы лебіз айтады.
Қуанамын мен де (өзімді көрсетемін)
Қуанасың сен де (жанындағы досымды көрсетемін)
Қуанайық, достарым (бір-біріміздің қолымыздан ұстаймыз)
Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)
Топқа бөлу және кіріспе байланыс
Қазақстан Республикасының алғашқы 4 астанасы бойынша топтарға бөлінеді: Орынбор, Қызылорда, Алматы, Астана (Целиноград). Әр топ өз атауына сәйкес астананың шығу тарихымен қысқаша бөліседі.
Үй тапсырмасын тексеру
Тақтада берілген жауаптар арқылы оқушылар өзін-өзі тексереді.
Назар аударту: «Доп лақтыру» әдісі
- Ондық бөлшектің бөліктері
- Ондық бөлшек ұғымы
- Ондық бөлшектің жазылуы
- Жай бөлшек дегеніміз не?
- Ондық бөлшекті аралас сан түрінде жазуға бола ма?
- Ондық бөлшектерді қалай қосамыз?
- Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз?
Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер» әдісі.
Сабақтың ортасы
22 минут
Топтық жұмыс: «Ойлан — Жұптас — Топтас»
Әр оқушыға бірдей тапсырма беріледі. Алдымен өз бетінше шығарады, кейін жұпта талқылайды, соңында топта бір шешімге келеді. Шығарылу жолын постер арқылы тақтада қорғайды.
Орынбор тобы
- 5,17 + 20
- 3,52 + 4,5
- 9,7 + 10
- 5,92 − 3,9
Қызылорда тобы
- 36,63 + 9,3
- 4,6 − 9,10
Ескерту: бастапқы мәтіндегі кейбір өрнектердің жазылуы бұзылған, мұнда оқуға ыңғайлы түрде берілді.
Алматы тобы
- 6,4 + 25
- 2,81 − 1,34
Астана тобы
- Берілген карточкадағы тапсырмалар
Ескерту: бастапқы мәтінде кей тапсырмалар толық көрсетілмеген.
Дескриптор
- Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады
- Ондық бөлшектерді қосады
- Ондық бөлшектерді азайтады
Қалыптастырушы бағалау: «Бармақ» әдісі.
Сергіту сәті: «Бұлт үстіндегі саяхат»
Нұсқау: көздеріңді жұмып, ыңғайлы отырыңдар. Екі-үш рет терең дем алыңдар.
Мен сендерді бұлт үстімен саяхатқа шақырамын. Томпақ жастықтардан құралған жұмсақ тауға ұқсаған аппақ мамық бұлтқа секіріңдер.
Аяқтарың, арқаларың, бүкіл денең осы үлкен бұлт-жастыққа жайлы орналасқанын сезініңдер. Бұлт жайлап көк аспанға көтеріледі. Самал жел беттеріңнен сипайды.
Биік аспанда мүлгіген тыныштық орнаған. Бұлт сендерді өздеріңді бақытты сезінетін жерге жеткізеді. Осы жерде ғажайып әрі таңғаларлық оқиға орын алуы мүмкін... (30 секунд).
Енді қайтадан бұлт үстіндесіңдер. Ол сендерді сынып ішіне әкеле жатыр. Бұлттан түсіп, оған рақмет айтыңдар. Бұлт баяу ауада ери бастайды. Қолдарыңды созып, көздеріңді ашыңдар — сендер сергек, ширақ, зейіндісіңдер.
Тапсырма: «Тарсия» әдісі
Топтарға тапсырмалар беріледі. Әр тапсырманы орындаған сайын топтарына сәйкес астананың суреті құрастырылады.
Тапсырмалар мазмұны
Бастапқы мәтіндегі «Тарсия» есептері сандық форматта бұзылып берілген (үтір, бөлгіш және жол үзілімдері араласқан). Сабақтың логикасына сай бұл бөлімде топтық карточкалардағы есептер қолданылады:
- Ондық бөлшектердің бөлшек бөлігін теңестіру
- Ондық бөлшектерді қосу
- Ондық бөлшектерді азайту
Дескриптор
- Ондық бөлшектің бөлшек бөлігін теңестіреді
- Ондық бөлшектерді қосады
- Ондық бөлшектерді азайтады
Қалыптастырушы бағалау: «Бармақ» әдісі.
Жеке жұмыс: «Кім жылдам?»
Оқушылар тізбектей қосу арқылы белгісіз мүшені табады:
6,091 + 7,083 + x + 3,127 + x + 0,373 + x + 2,117 + x + 0,209
Дескриптор
- Ондық бөлшектерді дұрыс қосады
- Белгісіз мүшені табады
Сабақтың соңы
8 минут
Үй тапсырмасы
№780. Ең тиімді тәсілмен есептеңдер:
- (4 + 1,8) + 2,2
- 0,3 + (1,7 + 2,5)
- 8,3 + (2,7 + 8)
- 1,6 + (5 + 3,4)
- (3,8 + 6) + 4,2
- 10,2 + (1,7 + 4,8)
- (2,41 + 13) + 4,59
- 12,25 + (8 + 3,75)
- (46,3 + 18) + 4,7
Рефлексия: «Светофор» әдісі
Сабақ соңында оқушылар графикалық органайзер арқылы өзін-өзі бағалайды және төмендегі сұрақтарға жауап береді:
- Тапсырманы орындау кезінде сіз үшін не кедергі болды?
- Тапсырманы орындау барысында қолданған әдісіңізде нені өзгертер едіңіз?
- Тапсырманы орындауыңызға не көмектесті?