Қалай болжады

Мақсаты мен міндеттері

Білімділік

Түсініп оқу дағдыларын қалыптастыра отырып, берілген әңгіменің тәрбиелік мәнін ашу.

Дамытушылық

Сабаққа қызығушылықты арттыру, оқушылардың сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік

Тапқырлыққа, шеберлікке баулу және үлкенді сыйлай білуге тәрбиелеу.

Сабақ барысы

1) Ұйымдастыру және алдыңғы білімді тексеру

  • Сабаққа дайындықты тексеру.
  • Үй тапсырмасын тексеру.

2) Жаңа тақырыпты меңгерту

Кіріспе: М. Әуезов Семей өңірінде дүниеге келген. Ол — аса дарынды, шебер жазушы. Әуезов ұлы тұлғалардың өмірін зерттеп, көптеген мақалалар жазған. Кейін бұл еңбектері кітап болып жарық көріп, бүгінге дейін ұрпаққа үлгі болып келеді. Бұл сабақта жазушының Абылай ханның жас кезі туралы әңгімесін оқимыз.

Ой қозғау

«Абылай хан туралы не білесіңдер?»

Мәтінмен жұмыс

Мәтінді оқи отырып, мағынасын түсіндіру және талдау.

Талдау сұрақтары

  1. 1 Абылай кімнің түйесін бақты?
  2. 2 Төле би Абылайға қандай ат қойды?
  3. 3 Абылайдың болашақта ел билейтіні туралы кім болжады? Қалай болжады?
  4. 4 Абылайдың әуелгі аты қандай еді?
  5. 5 Ол не себепті Абылай хан атанды?

Кітаппен жұмыс

  • Іштей оқу
  • Тізбектеп оқу
  • Бөліп оқу

Дәптермен жұмыс

Проблемалық жағдаят: «Егер мен де ел билеген хан болсам...»

Оқушылар жазған жұмыстарын оқып, өзара пікір білдіру және мадақтау.

Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы назарды жаңғырту.

3) Жаңа білімді бекіту

Интеллектуалды ойын: «Көкпар»

Сұрақ-жауап арқылы білімді бекіту.

«Бәйге»

Ұйқасын табу тапсырмасы.

«Мәре»

Жұмбақтар арқылы ойды жинақтау.

Мәтін бойынша қорытынды сұрақтар

  • Бүгін біз қандай бала туралы білдік?
  • Абылай деген кім? Ол неге Абылай аталды?
  • Абылайға соғыста бата берген қай батыр?
  • Мәтіннен қандай ой түйдіңдер?

Бейнесөз

А Б Ы Л А Й

Нәтиже күтілімі

Оқу нәтижесі

Оқушылар мәтінді түсініп оқып, негізгі ойды табуға және кейіпкер әрекетін талдауға дағдыланады.

Тұлғалық бағдар

Тапқырлық пен шеберлікті бағалап, үлкенді құрметтеудің маңызын ұғынады.