Орман өсімдіктері мен жануарлары
Тақырыбы: Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары
Мақсаты:
Білімділік: Өткен тақырыппен байланыстыра отырып, су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары туралы оқушылардың білімдерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Дүниетанымын, пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушыларды өз бетімен ізденуге, ұйымшылдыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін жетілдіру, есте сақтау қасиеттерін дамыту.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты түсіндіру
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, ой бөлісу.
Стратегиялар: Топтастыру; ББҮ; кубизм; Венн диаграммасы.
Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, карта, сызбалар, тақырыпқа байланысты суреттер, электронды оқулық, т. б.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. ( Электронды оқулық бойынша өткізіледі.)
- Балалар, біз қай қалада тұрамыз?
- Астана қаласында.
- Астана қаласы өткен жылы неше жылдығын тойлады?
- 10 жыл.
- Қаламыздағы қандай сәулелі ғимараттарды білесіңдер?
- Бәйтерек, Ақорда, Парламент, Думан ойын - сауық кешені, Бейбітшілік және келісім сарайы, Атамекен ..... т. б.
Осы ғимараттардың атауларымен оқушыларды 4 топқа бөлу
1. Бәйтерек тобы.
2. Бейбітшілік және келісім сарайы тобы
3. Атамекен тобы.
4. Ақорда тобы.
Топ басшысын сайлау.
- Ал, енді балалар, осы ғимараттар туралы топта әңгіме жүргіземіз, соңынан топ басшы 1 немесе 2 сөйлемнен тұратын түйінді қорытынды айтады.
І кезең. Қызығушылығын ояту.
Сұрақ: Өсімдіктер мен жануарлар қайда тіршілік етеді?
ББҰ стратегиясы:
Білемін Білгім келеді Үйрендім
1. далада су
2. шалғында
3. шөлде
4. орман - тоғайда
5. су қоймаларында
6. таулы жерлерде
Су қоймалары мен өсімдіктері, олар қайда тіршілік ететіні, немен қоректенеді.
ІІ кезең. Мағынаны ашу
Оқулықпен жұмыс
Топтастыру.
Электронды оқулықты пайдалана отырып, мәтінді бөлімдерге бөлу.
а) Азат жолы бойынша 4 бөлімге бөлеміз;
І топ Су қоймасы өсімдіктері.
ІІ топ Су қоймасы жануарлары
ІІІ топ Инелік дернәсілі.
ІV топ Су қоймасы жануарлары.
ә) Жеке, жұпта, топта жұмыс жүргізу;
б) Жұмыстары тақтаға ілініп, әр топтан 1 оқушы шығып қорғайды.
в) Мұғалім соңында қорытынды жасайды.
Дәптермен жұмыс
- Су қоймалары өсімдіктері мен жануарларын жеке топтастырып жазу.
ІІІ кезең. Ой толғанысы
Кубизм стратегиясы:
1. Салыстыру.
2. Зерттеу.
3. Суреттеу.
4. Қолдану.
Тапсырма:
1. Орман өсімдіктері мен жануарлары.
2. Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары.
Қорытынды:
- Сабақта -------- топ жақсы жауап беріп отырды, сондықтан алдағы көктемгі демалыста ------ ғимаратты тамашалап қайтамыз.
- ББҮ стратегиясындағы Үйрендім бөлімін толтыру.
Бағалау:
- Әрбір топтың топ басшылары шығып, бағалайды.
Кейін мұғалім бағалайды.
Үйге тапсырма:
1. Су қоймалары өсімдіктері мен жануарлары мәтінін оқып, мазмұндау;
2. Су қоймалары өсімдіктері мен жануарларын қорғауда сен қандай үлес қосар едің? сұрағына
дайындалып келу.
3. Өзің білетін су қоймалары өсімдіктері мен жануарлардың басқа түрлерін жазып келу.
Қазақстанның өсімдіктері мен жануарлар дүниесі. Жануарлар ресурстарын қорғау шаралары. Қорықтар
Мекен ортасына бейімділігі
Оқушылардың өздігінен атқаратын жұмыстардың теориялық және практикалық негіздері
Арктикалық және субарктикалық белдеулердің табиғат зоналары
Европа территориясының климатін қалыптастырушы факторлар
Отаным менің, байтақ өлкем
Еуразия климаты
Өсімдіктердің маңызы
Қазақстанның табиғи зонасы
Қазақстан Республикасы, топырағы, өсімдіктері, жануарлары туралы
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Диалектика — даму мен ең жалпы байланыс жөніндегі ілім
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
Қаржы-несие мекемелері рыноктық экономиканың негізгі элементі ретінде
Тергеушінің тергеу бөлімінің бастығымен және анықтау органдарымен өзара әрекеттесуі
Ақшаның мәнi мен пайда болу тарихы
Валюталық нарықтың және валюталық операциялардың ерекшеліктері мен дамуы
Тауарлық – материалдық қорлар есебі мен аудиті және олардың жетілдіру жолдары