Септіктердің сұрақтары мен жалғауларын ата
4 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Гимні туралы мағлұмат беру, септік жалғаулары туралы алған білімдерін қайталап жетілдіру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың ауызекі тілдерін, ойлау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын байыту.
3. Тәрбиелік: Оқушылардың отансүйгіштік сезімдерін арттыру, Мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі:Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Әңгімелеу, қайталау, сұрақ - жауап, интерактивті тақта арқылы сабақ беру әдісі, жаттықтыру.
Сабақтың көрнекілігі:Тақырып бойынша презентация, кеспелер (деңгейлік тапсырмалар)
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
- сәлемдесу;
- оқушыларды сабаққа бейімдеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ:
1) Елдің елдігін танытып тұратын айрықша мәнді белгілері - Елтаңба, Ту, Әнұран. Өз еліне ғана тән мұндай белгілері жоқ мемлекет дербес, тәуелсіз бола алмайды деген сөздерді оқып, түсіндіру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
Гимннің авторларымен таныстыру, Гимнді айту ережелері туралы айту. Гимнді тыңдап, айтқызу.
2) Жаңа сөздермен жұмыс
қабылданды – был принят
ән – музыка
белгілі – известный
сазгер – композитор
жатқа білу – знать наизусть
парыз – долг
әрбір - каждый
- сөздерді дауыстап оқу;
- оқушыларға оқыту;
- сөз тіркестерін, сөйлемдер құру.
3) Мәтінмен жұмыс
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні
Біздің Отанымыз – Қазақстан. Оның басты рәміздерінің бірі – Гимн. 2006 жылдың 7 қаңтарында Қазақстан Республикасының жаңа Мемлекеттік Гимні қабылданды.
Гимннің сөзін жазғандар – Жұмекен Нәжімеденов пен Нұрсұлтан Назарбаев. Ал әнін жазған – белгілі сазгер Шәмші Қалдаяқов. Гимнді жатқа білу – әрбіріміздің парызымыз!
• Мәтінді мәнерлеп оқу;
• 1 - 2 оқушыға оқыту;
• Мәтінді аудару;
• Сұрақтарға жауап беру.
4) Мәтіннен септік жалғаулары жалғанған сөздерді тауып, оқу. Септіктерді қайталау.
5) Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс
Деңгейлік тапсырмалар:
А1 Бүгін өткен сөздерді дауыстап оқы
А1+ Мәтіннен атау септікте тұрған сөздерді тауып оқы
А1. 1 “Гимн” сөзімен 3 сөз тіркесін құра
А1. 1 Септіктерді ата.
А2 Келесі сөздерді септе: рәміз, Отан.
А2+Септіктердің сұрақтары мен жалғауларын ата.
ІV. Қорыту:
Тірек - сызбаны құрастырып, сабақты қорыту
Рәміздердің бірі 2006 жылдың 7 қаңтарда қабылданды
МЕМЛЕКЕТТІК ГИМН
Сөзін жазғандар: Ж. Нәжімеденов, Н. Назарбаев
Әнін жазған: Ш. Қалдаяқов
V. Үй тапсырмасы:
• Сөздерді жаттау;
• Тірек - сызбаны жаттау;
• 36 - бет 2 - жаттығу жазбаша.
VІ. Бағалау.
Көнеленген септік жалғаулары, олардың синтаксистік ерекшеліктері
Септік категориясы
Бастауыш мектепте сөз таптарын оқыту
ҚТС - дағы зат есіммен байланысатын етістікті сөз тіркестерінің синтаксистік құрылымдарын өзге тілдермен салыстыра, салғастыра отырып зерттеу
Септік жалғауларының қалыптасуы
Көптік жалғауларының даму тарихы
ЗАТ ЕСІМНІҢ ЖАЛҒАУЛАРЫ
Зат есімнің грамматикалық категорияларын оқыту
Бастауыш сыныптарда морфологиялық ұғымдарды оқытудың мәні
Cептік жалғаулы баяндауыштар
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Диалектика — даму мен ең жалпы байланыс жөніндегі ілім
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
Қаржы-несие мекемелері рыноктық экономиканың негізгі элементі ретінде
Тергеушінің тергеу бөлімінің бастығымен және анықтау органдарымен өзара әрекеттесуі
Ақшаның мәнi мен пайда болу тарихы
Валюталық нарықтың және валюталық операциялардың ерекшеліктері мен дамуы
Тауарлық – материалдық қорлар есебі мен аудиті және олардың жетілдіру жолдары