Тіл жұмсар кітабы туралы мағлұмат бер
Сабақтың тақырыбы
Көп қырлы ғалым — ХХ ғасыр басындағы әдебиеттің көрнекті өкілі, қоғам қайраткері Ахмет Байтұрсынұлы тұлғасына арналған интеллектуалдық сабақ.
Мақсаты
-
1
ХХ ғасыр басындағы әдебиеттің ірі өкілі, қоғам қайраткері А. Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылық мұрасын жинақтап, қайталау.
-
2
Ой қорытындысын жасауға дағдыландыру; жеке және топтық жұмыста шапшаңдық пен тапқырлық танытуға, пікірді әдеби тілмен өрнектеуге төселдіру.
-
3
Ұлы ағартушының өмірлік ұстанымы мен биік мұраттарының болашақ қамы екенін түсіндіре отырып, ел мен Отан алдындағы борышты сезінуге, туған жұртты сүюге тәрбиелеу.
Көрнекілігі
- Портрет
- Таблолар
- Карточкалар
- Тақырып жазылған плакат
- Бағалау картасы
Сабақ типі
Интеллектуалдық сабақ.
Сабақ әдісі
Түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақ құрылымы
- Ұйымдастыру
- Үй тапсырмасы (қайталау). Топтастыру әдісі
- Жаңа сабақ (кезеңдер бойынша)
Сабақ барысы (кезеңдер)
I кезең — «Бәйге»
Өмірбаян мен негізгі деректер бойынша жедел сұрақтар
- 1) Өмір сүрген жылдары
- 1873–1937
- 2) 1891–1895 ж. қай мектепте оқыды?
- Орынбор
- 3) Тілді, әдебиетті сақтауға бағытталған ізденісін неден бастады?
- 1896 жылы Алекторовпен кездесуден
- 4) Отбасының қуғындалуына себеп болған ояз
- Полковник Яковлев
- 5) Торғайдағы екі сыныптық мектепте оқыған жылдары
- 1886–1891
- 6) «Қырық мысал» қашан, қайда шықты?
- 1909 жылы, Петербург
- 7) 1907 ж. Қарқаралы түрмесіне не үшін қамалды?
- Отаршылдық саясатқа қарсы өлең жазып, патшаға хат жолдауды ұйымдастырғаны үшін
- 8) Халық ағарту комиссары болып қашан сайланды?
- 1920 жылы
- 9) 1926–1928 ж. қай оқу орындарында сабақ берді?
- Ташкент институты, Алматы университеті
- 10) «Маса» қашан, қайда шықты?
- 1911 жылы, Орынбор
- 11) «Қазақ» газеті қашан шықты, редакторы кім?
- 1913 жылы; редакторы — Ахмет Байтұрсынұлы
- 12) 1912 ж. қандай қызмет атқарды?
- Халық ағарту комиссариаты жанындағы ғылыми-әдеби комиссияның төрағасы
- 13) Губернатор Сухамлинов қандай мақалалары үшін 1000 сом айып салды?
- «Бұл заманның соғысы», «Жәрдем комитеті», «Қырғыз өлкесін басқару ережесі» туралы сын мақалалары үшін
- 14) Абай туралы мақаласы қай газетте жарияланды?
- «Қазақ» газеті: «Қазақтың бас ақыны» (1913)
- 15) «Оқу құралы» әліппесі қашан шықты?
- 1912 жылы (Орынбор); 1925 жылға дейін қолданылды
- 16) Ересектерге арналған сауат ашар кітабы
- «Әліп-би» (1924)
- 17) Қазақ тілін пән ретінде оқытатын оқулықтар
- «Тіл жұмсар», «Тіл құрал»
- 18) 1923 ж. бастырған эпостық жыр
- «Ер Сайын»
- 19) 1926 ж. халық өлеңдері қандай атпен шықты?
- «23 жоқтау»
- 20) Туған күні және мерейтойлық жас
- 28 қаңтар; 130 жас
II кезең — «Даналар сөзі – ақылдың көзі»
Үй тапсырмасы бойынша жұмыстар: шығарма, реферат, сурет және басқа шығармашылық материалдарды қорғау.
III кезең — «Көкпар»
Ахмет өлеңдерін жатқа, мәнерлеп оқу арқылы көркем мәтінді түсіну мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
IV кезең — «Ғалым-филолог»
Табло бойынша таңдаған тақырыпқа сүйеніп, Байтұрсынұлының ғылыми-ағартушылық еңбектерін жүйелі талдау.
-
«Оқу құралы» (әліппе)
1912 жыл, Орынбор. 7 рет басылған; 1912–1925 жылдары пайдаланылған.
-
«Тіл құрал»
3 кітап: фонетика, морфология, грамматика. 1914–1916 жж.; 1928 жылға дейін қолданылған.
-
«Тіл жұмсар»
2 кітап. Практикалық грамматика. 1928 жылы Қызылорда қаласында басылған.
-
«Баяншы»
Оқыту әдістемесінің бастауы ретінде қарастырылады. 1912–1920 жж.; Қазан қаласында басылған.
-
«Әдебиет танытқыш»
1926 жыл. Әдебиеттанудың ғылыми негізін жүйелеп, басты әдеби терминдерді қалыптастырған еңбек.
«Әдебиет танытқышы» — әдебиет теориясына ұлттық сипат дарытқан сөз өнерінің бас әліпбиі. Бағалаған: З. Қабдолов.
-
Ауыз әдебиетін зерттеу
1895 жылдан бастап айналысқан.
-
Оқыту әдістемесі туралы жарияланымдары
1927–1928 жж. «Жаңа мектеп» журналында бірнеше материал жариялаған.
-
Өнер түрлерін жіктеуі
Көрнек өнері, сәулет, әуез, кескін, сымбат, сөз өнері.
V кезең — «Мысалмен айтқан көп ойлар»
Билет бойынша таңдалған мысалдың мазмұны мен идеясын ашу: астарлы ойды тану, тарихи-әлеуметтік контексті түсіндіру.
- 1) «Ала қойлар»
- Сыналған негізгі мәселе: отаршылдық саясат.
- 2) «Аққу, шортан, һәм шаян»
- Халықты бірлікке шақырады.
- 3) «Аңдарға келген індет»
- Отаршыл елдердің момын жұртқа көрсеткен қулығы мен зорлық-зомбылығын меңзейді.
- 4) «Қасқыр мен тырна»
- Оқушы өз сөзімен мазмұндап береді.
- 5) «Қасқыр мен мысық» кейіпкерлері және қазақшаланған аттары
- Трофим, Васька, Степан, Демьян — Қисықбас, Қоянкөз, Құрамыс, Көпкөрген.
- 6) «Қасқыр мен қозы» түпнұсқа мен аударма айырмасы
- Түпнұсқа — 36 жол, аударма — 68 жол.
- 7) «Өгіз бен бақа»
- Идеясы: «Әлін білмеген — әлек».
- 8) «Маса мен малшы»
- Түйінін оқушы түсіндіреді.
- 9) Мысал жанрының түп-тамыры
- Ежелгі Грекия, Эзоп мұрасы.
- 10) Абай Крыловтан қанша мысал аударды?
- 12 мысал.
VI кезең — «Жорға»
Өткен тақырыптарды бекітуге арналған қайталау сұрақтары (әдебиет пен тұлғатану бойынша).
- 1) Шәңгерей кімнің ұрпағы?
- Жәңгір ханның ұрпағы.
- 2) Ақанның балаларына арналған өлеңі
- «Теміртас».
- 3) «Медғат-Қасым» поэмасының авторы
- Мағауия Абайұлы.
- 4) Кебектің сүйген қызы
- Еңлік.
- 5) Абайдың қара сөздерінің саны
- 45.
- 6) Абайдың күйлері
- «Абайдың желдірмесі», «Торы жорға», «Май түні».
- 7) «Ескендір» поэмасының идеясы
- Қанағатсыздық.
- 8) «Қазақ хрестоматиясы» кімнің еңбегі?
- Ыбырай Алтынсарин.
- 9) Шоқан оқыған оқу орны
- Кадет корпусы.
- 10) Шоқанның досы
- Григорий Потанин.
VII кезең — «Ой-толғау»
Сабақ қорытындысы: «Бүгін не білдік, не үйрендік?» — оқушылар өз пікірін айтады (ұпайы жоғары оқушыға сөз беріледі).
Сабақты бекіту және бағалау: бағалау парағы арқылы оқушылардың жұмысы сараланады.
Үйге тапсырма
«А. Байтұрсынұлы — қазақтың рухани көсемі» тақырыбында шығарма жазу.
Сабаққа пікір
«Дауылды жылдар жыршысы» атты сабақ сот-сабақ түрінде өткізілді. Оқушылар сабаққа қажетті материалдарды өз бетімен ізденіп, тиімді пайдалана білді.
«Көп қырлы ғалым» атты интеллектуалдық сабақ оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытып, ойды оймен ұштастыра білуіне ықпал етті; нәтижелі сабақ болды.