Аққулы көлде композициясы

Сабақтың мақсаты мен мазмұны

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктерден алынатын табиғи материал түрлері.

Сабақтың мақсаты: оқушыларды табиғаттан алынатын табиғи материалдардың түрлерімен таныстыру; өсімдік дәндерінен бұйымдар жасауды және әртүрлі пішіндік композиция құрастыруды меңгерту; табиғи материалмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру.

Көрнекіліктер

  • табиғи материалдар, дәндер
  • интерактивті тақта
  • қайшы, желім, сым темір, ермексаз
  • үлгілер

Әдістер

  • жаңа сабақ
  • түсіндіру
  • талдау

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру

Сабаққа дайындық, құралдарды түгендеу, жұмыс орнын ретке келтіру.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Қарағай ағашы туралы не білеміз?

Табиғи материалдармен жұмыс істеуге қажетті құрал-жабдықтар

  • қол арамен ағаш кеседі;
  • түрпімен материал бетін тегістейді;
  • зімпара қағазбен материал бетін тазартады;
  • пышақпен майда материалдың ұшын шығарады;
  • қарындашпен белгі салады.

Ағаш материалына қалай белгі саламыз?

  1. Шеті түзу, жарылмаған ағашты таңдаймыз.
  2. Керекті ұзындықты өлшеп, тақтайдың бір шетінен бастап белгі саламыз.
  3. Ағашты белгі салынған жерден қол арамен кесеміз.
  4. Ағаш тайып кетпеуі үшін қосымша жабдықтарды пайдаланамыз.

III. Қызығушылықты ояту

Балалар, біз әр таңымызды көтеріңкі көңіл-күймен қарсы аламыз. Сүйікті Отанымыздың көк байрағы шұғылалы күн аясында желбірейді. Арайлап тағы бір таң атты. Айналамызға көз салайық.

Сұрақтар

  • Қазір жылдың қай мезгілі?
  • Осы әсем табиғат аясында серуендеп қайтсақ қалай болады?

Осы ойды жалғастырып, «Тоғай сәулеті» деп аталатын көрмеге «сапар» жасаймыз.

IV. Жаңа сабақ

Табиғи материалдар қалай жіктеледі?

Органикалық (жанатын)

Өсімдік тектес табиғи материалдар (жапырақ, дән, бұтақ, қабық және т.б.).

Бейорганикалық (жанбайтын)

Сазбалшық, құм, бор, ермексаз, жұмыр тас, қайыршақтар және т.б.

Біздің республикамыздың әртүрлі аймағында сол жерге тән өсімдік тектес және бейорганикалық табиғи материалдар кездеседі.

Бөлшектерді біріктіру тәсілдері

Табиғи материалдардан жасалған бұйымдардың бөлшектерін жапсыру және біріктіру үшін ермексаз, тіс тазалағыш, түйреуіш сияқты қарапайым құралдарды қолданамыз.

Композиция құрастыру

«Аққулы көл» композициясы.

Талқылау сұрағы

Аққу қандай құс?

Сарамандық жұмыс (қадамдар)

  1. Қатырма қағазға көк түсті қағазды жапсыру.
  2. Жұмыртқадан аққу бейнесін жасау.
  3. Құстың мойнын жұмсақ сым темірден иіп, денесіне ермексазбен біріктіру.
  4. Дайын бейнені «көл» бетіне орналастыру.
  5. Айналасын кептірілген өсімдіктермен әсемдеу.

Топтық тапсырмалар

I топ: Құмыраны әшекейлеу

Құралдар мен материалдар: ермексаз, моншақ, жеміс сүйектері.

Талқылау: Құстар туралы не білеміз?

II топ: Кірпі жасау

Құралдар мен материалдар: шемішке дәні, ермексаз.

Құстар туралы қысқаша мәлімет

  • Қазақстанда құстардың 480 түрі бар.
  • Құстар табиғатқа сән береді.
  • Ағаштағы және жердегі зиянды жәндіктерді жейді.
  • Ән салып, көңіл-күйді көтереді.
  • Жемі азайғанда жылы жаққа топтанып ұшады.
  • Көктемде қайта оралады.
  • Бақтың сәні.
  • Құстарды атуға да, жәбірлеуге де болмайды.

Қосымша: «Уақытың болса тыңдап ал» (мәтіндік тапсырма)

Аққу туралы дерек

Құс сұлуы — аққу 3–4 жасқа дейін сұрғылт болып өседі, 30–40 жыл өмір сүреді.

Сипаттама

Қардай аппақ, бойында үш түс үйлеседі. Өте тату құс.

Мақал-мәтелге байланысты ой

«Көлде жүзіп келе жатқанда — үйрек-қаз» деген тәмсілге сай, аққу да алғашында өзгелерден айқын ерекшеленбейді.

Өсу ерекшелігі

3–4 жыл түлеп, бірте-бірте аққуға айналып, өзгелерден бөлектеніп көріне бастайды.

Сабақты қорытындылау

Рефлексия сұрақтары

  • Табиғи материалдар туралы не білдік?
  • Көктемгі гүлдерден және өсімдіктерден қандай бұйым жасауға болады?

Бағалау

Оқушылардың қатысу белсенділігі мен жұмыстың ұқыптылығына қарай бағалау жүргізіледі.

Үй тапсырмасы

«Аққулы көл» композициясын жасау.