Шаршының ауданын табу тәсілімен таныстыру
Тақырыбы: Шаршының ауданы
Мақсаты: Шаршының ауданын табу туралы түсінік беру
Міндеттері:
1. Шаршының ауданын табу тәсілімен таныстыру;
2. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін, есептеу дағдыларын дамыту;
3. Адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Б. Блум таксономиясы
Көрнекілігі: геометриялық фигуралар, заттық суреттер, слайдтар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
А) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау;
Б) Психологиялық кезең;
ІІ. Кіріспе бөлім
Сабақ кезеңдерімен таныстыру
Б. Блум бойынша:
1. Білім
2. Түсінік
3. Қолдану
4. Талдау
5. Жинақтау
6. Бағалау
ІІІ. Негізгі бөлім
1. Білім
Мақсаты: Басқа фигуралардың ішінен шаршыны ажырата білу
Мына фигуралардың ішінен шаршыны тап
2. Түсінік
Мақсаты: Шаршының ауданын табу туралы түсіндіру
Шаршының ауданы қалай табылады?
1см2
S = а • а = а2
Егер шаршының қабырғасының ұзындығы а - ға тең болса, онда оның ауданы а 2 - қа тең болады
Кестемен жұмыс. (слайд)
Көбейтінді
Қысқаша жазылуы
Оқылуы
2 • 2
3 • 3
а • а 2²
3²
а² Екінің квадраты
Үштің квадраты
а - ның квадраты
Тапсырма:
Қабырғасының ұзындығы: 4см, 6см, 8см шаршының ауданын тап
Жауабы:
S = 4 * 4 = 16 см 2
S = 6 * 6 =36 см 2
S = 8 * 8 = 64 см 2
3. Қолдану
Мақсаты: Шаршының ауданы туралы алған білімдерін қолдану
Тапсырма: Қабырғасының ұзындығы 5см болатын шаршы сыз және оның ауданын тап.
Сергіту сәті
Ойын Тез сана
Шарты: Берілген уақыт ішінде суреттен геометриялық фигураларды сана
4. Талдау
Мақсаты: Есеп шығару барысында шаршының ауданын табу
1 - тапсырма:
Периметрі 24 см - ге тең шаршының ауданын тап
Жауабы: 24: 4 = 6 (см) S = 6 * 6 = 36 см 2
2 - тапсырма:
Мына фигураның ауданын және периметрін тап
4см
3см
1см
Жауабы: 1* 3 = 3 см 2 P = 1+3+4+4+7 = 19 см
4 * 4 = 16 см 2
16 + 3 = 19 см 2
5. Жинақтау
Мақсаты: Шаршының ауданы туралы алған білімді тиянақтау, жинақтау
Шығармашылық тапсырма:
Берілген геометриялық фигуралардан сюжетті сурет құрастыр
6. Бағалау
Мақсаты: Алған білімдерін қорытындылау, бағалау
Сабақ барысында әр оқушы қолданатын сабақ картасы:
Деңгейлер
Мақсаты
Тапсырмалар
Білім
Геометриялық фигуралардың ішінен шаршыны ажырата білу
Мына фигуралардың ішінен шаршыны тап
Түсінік
Шаршының ауданын табу туралы түсіндіру
Қабырғасының ұзындығы: 4см, 6см, 8см шаршының ауданын тап
Қолдану
Шаршының ауданы туралы алған білімдерін қолдану
Қабырғасының ұзындығы 5см болатын шаршы сыз және оның ауданын тап.
Талдау
Есеп шығару барысында шаршының ауданын табу
1 - тапсырма:
Периметрі 24 см - ге тең шаршының ауданын тап
2 - тапсырма:
Мына фигураның ауданын және периметрін тап
Жинақтау
Шаршының ауданы туралы алған білімді тиянақтау, жинақтау
Шығармашылық тапсырма:
Берілген геометриялық фигуралардан сюжетті сурет құрастыр
Бағалау
Алған білімдерін қорытындылау, бағалау
Математика пәнінен тапсырмалар жинағы
Бастауыш сыныптарда математиканы оқытуды ұйымдастыру
Фигураның ауданын оқыту әдістемесі
«Математика» оқу пәнінің базалық мазмұны
Математика оқу бағдарламасы 1 - 4 сыныптар
Арифметикалық ұғымдарды оқыту арқылы оқушылардың құзыреттілігін дамыту
Бастауыш математика курсындағы шамалар және олардың өлшем бірліктерін оқыту әдістемесі
Шама өлшеу ұғымы
Бастауыш сынып оқушыларының жазбаша көбейту және бөлу дағдыларын қалыптастыру
БАСТАУЫШ МЕКТЕП МАТЕМАТИКАСЫНДА АЛГЕБРАЛЫҚ ҰҒЫМДАРДЫҢ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
О.Қ.О Созақ ауданының эконом икалық географиялық орны
Тарбағатай ауданының тарихы
ҚАЗЫҒҰРТ АУДАНЫНЫҢ СУ РЕСУРСТАРЫ ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ТИІМДІ ПАЙДАЛАНУ
Төлеби ауданында туризмді дамыту мүмкіндіктері
Түс табушы
Сейтек Оразалыұлы 1861 жылы Орда ауданында дүниеге келген - күйші - композитор, қазақтың төкпе күй әдібінің негізін салушы
Лабиринттен шығуды табу
Павлодар облысының Баянауыл ауданында туған
Юсуп Айсаров - 27 мамырда Алматы облысы, Ұйғыр ауданында дүниеге келген
Кембридж тәсілімен тәжірибелік зерттеу сабағым жайлы