Оқушылардың пікірін талдау

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Тақырыбы

«Төрт мезгіл. Заттың сынын білдіретін сөздер» (1-сынып)

Сабақтың типі

Білімді қорытындылау сабағы.

Мақсаты

Заттың сынын білдіретін сөздер туралы білімдерін бекіту және ертегінің идеялық мазмұнын ашу.

Әдістері мен көрнекілігі

  • Әдістері: ойын, талдау, әңгімелесу, көрнекілік, шығармашылық.
  • Көрнекілігі: дидактикалық материалдар, суреттер, слайдтар.

Сабақтың міндеттері

Оқу және жазу дағдылары

Түсініп оқу мен жазу дағдыларын жетілдіру, заттың аты, қимылы, сынын білдіретін сөздер туралы ұғымды кеңейту.

Сөйлеу және ойлау

Сөздік қорды молайту, байланыстырып сөйлеуді дамыту, есте сақтау мен мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік бағыт

Ұйымшылдыққа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу және ізденімпаздыққа баулу.

Сабақтың барысы

1) Бағдарлау – мотивациялық кезең

Кіріспе

Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Терезеге қараңдаршы, бүгін күн қандай тамаша! Күн күлімдеп тұр.» Сыныпта да «Күн» бейнесі сабақ бойы балаларға қарап тұратыны айтылады.

«Гүл жайнаған өлке» өлеңімен жұмыс

  • Өлеңді тізбектей оқыту, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап алу.
  • Сұрақтар: өлең не туралы, қай мезгіл суреттелген, қалай аяқталған, авторы кім.

Өлеңнен сөз таптары (үлгі)

Заттың аты Қимылы Сыны (сипаты)
Терек жымыңдайды самал
Қайың тербеледі ерке
Жел сыбырласады көркем
Аң төгіледі

Ескерту: соңғы жолда «сын» бөлігі мәтінге қарай нақтылауды қажет етуі мүмкін.

Жұмбақ (слайд)

Жер үстінде 1, оның бар 12 бұтағы. Әрқайсысында 30 жапырақ. 30-ының бір жағы ақ, бір жағы қара.

Жауабы: бәйтерек (жыл, 12 ай, 30 күн, күн мен түн).

Ойын: «Өз орныңды анықта»

4 оқушыға төрт жыл мезгілінің суреті беріледі. Олар тақтаға жүгіріп шығып, өз мезгілінің орнына тұрады.

Ертегіге кіріспе

«Төрт мезгіл» ертегісімен танысу. Ертегінің не үшін керек екені туралы қысқа әңгіме.

«Ынталы бала ертегіні ұйып тыңдар, зейінді бала көкейге түйіп тыңдар.»

2) Орындаушылық – операциялық кезең

Негізгі бөлім

Оқулықпен жұмыс

  • Ертегі мәтінін мұғалім мәнерлеп оқиды.
  • Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды; «Жыл ақсақалдың» сөзін тауып, жеке оқиды.

Сөздік жұмысы

«Сынай қарапты»
Не айтар екен, не істер екен деп бақылау.
«Енші беру»
Баласын бөлек шығарғанда берілетін мал-мүлік.

Сұрақ-жауап (айлар бойынша)

  • Қатулы қыс: желтоқсан, қаңтар, ақпан.
  • Сұлу көктем: наурыз, сәуір, мамыр.
  • Жадыраған жаз: маусым, шілде, тамыз.
  • Көңілшек күз: қыркүйек, қазан, қараша.

Қосымша сұрақ: «Саған жылдың қай мезгілі ұнайды?»

Сергіту сәті

«Көктем келді» әнінің 1 шумағын қимыл-қозғалыспен айту.

Дәптермен жұмыс

  • Әр қатар жыл мезгілдеріне байланысты 2 сөйлем құрастырады.
  • 1-қатар: көктем, 2-қатар: күз, 3-қатар: жаз.

Үлгі

Көктемде мал төлдейді. Қозылар жасыл шөпке жайылады.

№2 дәптер тапсырмасын орындау.

Суретпен жұмыс: сын есімдерді табу

Суреттегі кейіпкерлерге қарап, олардың сипатын білдіретін сөздерді атау және жауаптарды талқылау.

Жыл ақсақал

үлкен, айбатты, айбарлы

Қыс

мұздай, қатулы, күмістей, ақ, қаһарлы

Көктем

сұлу, жасыл, әдемі, жылы

Жаз

жасыл, жайдарлы, жадыраған

Күз

көңілшек, молшылықты, жаңбырлы, тұманды

3) Бағалау – рефлексиялық кезең

Қорытынды

Шығармашылық тапсырма

«Қане, бір сәт ақын болып көрейік» (слайд).

.................................. сұлу,
.................................. көктем,
.................................. жылу —
неткен!

Үй тапсырмасы

  • Ертегіні оқу.
  • Мазмұнын әңгімелеу.
  • 281-жаттығуды орындау.

Қорытынды бағалау

Сабақ соңында балаларға жақсы көңіл күй сыйлаған «Күнге» алғыс айтылады. «Күннің» берген бағасы жарияланады.