Ата тәлімі әңгімесімен жұмыс

Сабақтың бағыт-бағдары

Бұл сабақта оқушыларға адамның табиғатқа жасаған қамқорлығы, отбасы мүшелерінің өзара қарым-қатынасы және тәлім-тәрбиенің әсері туралы түсінік беріледі. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы негізгі ойды анықтау, жақсы мен жаманды ажырата білу, өз ойын еркін әрі сауатты жеткізу дағдылары дамытылады.

Сабақтың тақырыбы

Атай Әнуарбек Дүйсенбиев

Сабақтың түрі мен типі

  • Түрі: дамытушылық
  • Типі: білімді дамыту

Сабақтың мақсаттары

Білімділік

  • Адамның табиғатқа жасаған қамқорлығы туралы әңгімелеу.
  • Отбасы мүшелерінің қарым-қатынасы, тәлімдік үлгі-өнегенің тәрбиедегі әсері туралы түсінікті дамыту.
  • Жақсы және жаман қасиеттерді ажырата білуге баулу.
  • Шығармалардың мағынасын аша отырып, негізгі ойды анықтау.
  • Өз ойын еркін жеткізуге үйрету.

Дамытушылық

  • Отбасында және қоршаған ортада мәдениетті ұстай білу дағдыларын қалыптастыру.
  • Ауызекі және жазба сөйлеу дағдыларын дамыту.
  • Сауатты жазу, ойын еркін жеткізу, ойлау және есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.

Тәрбиелік

  • Табиғатты аялауға тәрбиелеу.
  • Үлкенді сыйлауға баулу.
  • Имандылыққа, адамгершілікке, мейірімділікке тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар және әдіс-тәсілдер

Көрнекі құралдар

  • Интербелсенді тақтадағы дидактикалық материалдар
  • Мақал-мәтелдер (ата тәлімі туралы)
  • Суреттер, жұмбақтар, ойындар
  • Шығармалар жинағы, нақыл сөздер
  • Қима қағаздар

Әдіс-тәсілдер

  • Талдау, жинақтау, жүйелеу
  • Дербес, жұптық, ұжымдық жұмыс
  • Алгоритмдік, эвристикалық, шығармашылық тапсырмалар

Сабақтың барысы

1) Психологиялық дайындық

  • Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
  • Сабақ мақсатын анықтау.
  • Бір-біріне сәттілік тілеу.

Жылы лебіз

Өзімді жақсы көремін,
Сені де сыйлаймын.
Бүгін, ертең —
Жақсылық болсын!

2) Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы тексеріліп, оқушылар бір-бірінің жұмысын өзара бағалайды.

3) Қызығушылықты ояту

«Мақал — сөздің ажары» ойыны

Берілген сөздерден мақал-мәтел құрастыру:

Берілген сөздер

АТА ЖАҚСЫ — ОРМАН, БАЛА ЖАҚСЫ — ҚОРҒАН

Дайын нұсқа

Жақсы ата — орман, жақсы бала — қорған.

Кейін мақал-мәтелдің мағынасы талқыланып, негізгі ойы ашылады.

4) Мағынаны тану

1) Ой қозғау: «Жаңылмай айт» ойыны

Жаңылтпашты жаңылмай айтып, ішіндегі сөздердің мағынасын түсіндіру:

Алғыс алғыш — тіл алғыш,
Тіл алғышқа мың алғыс.

2) Болжау стратегиясы

Бүгінгі сабақтың тақырыбын табу үшін криптограмманы шешу тапсырмасы беріледі.

3) Оқулықпен жұмыс

  • С. Ақаев туралы қысқаша мәлімет алу.
  • «Ата тәлімі» әңгімесін түсініп оқу (кезекпен оқу, талдау).
  • Мәтіннің негізгі ойын анықтау.
  • Таныс емес сөздермен жұмыс.
  • Мәтін мазмұнын жеткізу және өз ойын білдіру.
  • Алгоритмдік, эвристикалық, шығармашылық деңгейдегі сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.
  • «Есіңде болсын!» ескертпелерін есте сақтап, орындау.

Шығармашылық тапсырма

«Өздерің осындай игі істер атқардыңдар ма? Әңгімелеп беріңдер».

5) Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы оқушылардың зейіні сергітіледі.

6) Ой толғаныс

«Ой түйін» ойыны (қима қағазбен жұмыс)

Мақсаты — өтілген мәтіннің мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау. Талқылауға ұсынылатын сұрақтар:

  • Зейнеткер табиғатқа қандай қамқорлық жасады?
  • Атайдың немерелері қандай істермен айналысты?
  • Құстарға және жалпы табиғатқа адам неліктен қамқорлық жасауы керек?

7) Дәптермен жұмыс

1-тапсырма: Сөздік жұмыс

Ашкөз аңшы
Сараң, қызғаншақ аңшы.
Зейнеткер
Зейнет жасына жеткен егде адам.

2-тапсырма

Жаңа сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастыру.

8) Рефлексия

«Табиғатты аяла» тақырыбына эссе жазу.

9) Қорытындылау

Үй тапсырмасы

  • Мәтінді мазмұндау.
  • Атай туралы мақал-мәтелдер жинастыру.

Бағалау

Оқушылар бір-бірінің жұмысына кері байланыс беріп, өзара бағалау жүргізеді.