Қандай қоян
Мұғалімі
Бейсенова Л.
Сынып
1-сынып
Сабақтың тақырыбы
«Я» дыбысы мен әрпі. «Сұр қоян»
Сабақтың түрі
Бекіту сабағы
Сабақтың мақсаты (білімділік)
«Я» дыбысы бар сөздерді оқи және жаза білуге дағдыландыру.
Сабақтың мақсаты (дамытушылық)
«Сұр қоян» өлеңін мәнерлеп оқуға үйрету, мазмұнын түсіндіру.
Сабақтың мақсаты (тәрбиелік)
Ойын еркін айтуға дағдыландыру; әсемдікті сезінуге, табиғатты сүюге, үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері
- Ойын түрлері, жұмбақ шешу
- Сұрақ–жауап, жеке және топтық жұмыстар
- Сахналау, түсіндіру, көрсету
Көрнекіліктер
- Интербелсенді тақта
- Ойыншықтар, муляждар, доп
- Оқулық, дәптер
I. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал
Кірісейік сабаққа,
Кірісейік оқуға.
Оқудан «5» алайық,
Үйге қуанып барайық!
Қонақтармен амандасу
Бүгін сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қазақта: «Қонақ – ырыс әкеледі» деген сөз бар. Ендеше, алдымыздан тек жақсылық күтсін!
II. Өткен сабақты еске түсіру
«Ойлан, тап» ойыны
Шарты: ойын доппен ойналады. Мұғалім сұрақ қояды, допты алған оқушы жауап береді.
-
Сауат ашу пәні бізге нені үйретеді?
-
Әріптер не үшін керек?
-
Дыбыстар не үшін керек?
-
Дыбыс нешеге бөлінеді?
-
Дауысты дыбыс қалай айтылады?
-
Дауыссыз дыбыс қалай айтылады?
-
Әріптердің баспа түрі қайда жазылады?
-
«Я» қандай дыбыс?
Қосарлы дауысты дыбыс: й + а дыбыстарының қосылуынан жасалады.
Бекіту
«Я» дыбысы бар сөздерді еске түсіру, бағандағы сөздерді тізбектеп оқыту.
Жатқа айту
«Ұя» өлеңін жатқа айту.
Сергіту сәті
«Тездет, қателеспе» ойыны: дауысты дыбыста қол шапалақтау, дауыссыз дыбыста аяқпен жерді қағу.
III. Жаңа сабақты түсіндіру
Сабаққа бағыт
Бүгін «Я» әрпінің екінші сағатын өтеміз (оқулық: 96-бет).
Құрал
Слайд көрсету
Жаңа сөздермен жұмыс
Бағандағы сөздерді оқып, мағынасын түсіндіреміз.
ұя
құстың ұясы
ұят
адам бойындағы қасиет
оят
ұйқыдан ояту
баян
музыкалық аспап
қоян
аң
шаян
жәндік
ояу
ұйқыдан оянған
бояу
түрлі түсті бояуға арналған құрал
баяу
жай, асықпай
сия
жазуға арналған түрлі түсті сұйық зат
қия
таудың жартасты, беткей тұсы
мия
өсімдік
жая
ұлттық тағам
сая
көлеңке
қария
ата, қарт кісі
Тапсырма
Оқушылар тақтаға шығып, берілген сөздермен сөйлем құрайды.
Ой қозғау: жұмбақтар
Жесең ащы,
Көзіңнен шығарар жасты.
Жауабы: пияз
Есек құлақты,
Ешкі құйрықты,
Мысық аяқты —
Көрдім жүйрікті.
Жауабы: қоян
Қоян туралы әңгіме
Қоян қандай аң? Оқушылардың жауаптары тыңдалады, кейін мұғалім толықтырады.
- Жүйрік.
- Сәбіз, қырыққабат сияқты өсімдіктермен қоректенеді.
- Өте сақ.
- Түгі мезгілге қарай өзгеріп отырады.
- Ақ қоян және сұр қоян түрлері кездеседі.
Назар
Экранға назар аударып, қысқаша мәліметті слайд арқылы бекітеміз.
Оқулықпен жұмыс: «Сұр қоян»
1-қадам
Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқиды.
2-қадам
Сұрақтар арқылы мазмұнын ашу: «Қандай қоян?» / «Не істеді?»
3-қадам
Сахналау: бір оқушы оқиды, бір оқушы қимылмен көрсетеді (маска кию арқылы).
Ортақ орындау
Барлық оқушы орындарынан тұрып, өлеңді қимылмен бірге қайталайды.
Дәптермен жұмыс
Кісі аттары мен жер-су атаулары бас әріппен жазылатынын еске түсіреміз.
1-топ
Кісі аттарын жазады.
2-топ
Жер-су атауларын жазады.
Тақтамен жұмыс (үлгілер)
Кісі аттары
Аян, Баян, Әсия, Әлия, Ғалия, Данияр
Жер-су атаулары
Баянауыл, Аягөз, Сырдария, Әмудария
IV. Жаңа сабақты бекіту
Оқушылар үш топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. Әр топ өзара бағалау жүргізеді.
1-топ
Сөздерді буынға бөлу
2-топ
«Қай әріпті жоғалттым?»
3-топ
«Қатесін тап»
V. Бағалау және рефлексия
Мадақтау
Оқушылардың жұмысы смайликтер арқылы бағаланады, белсенді қатысқан оқушылар мадақталады.
Рефлексия
Сабақ соңында оқушылар өз әсерін айтады: бүгін не үйренді, қандай тапсырма қиын болды, нені жақсы орындады.