Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару

Әдебиет сабағы

Сабақтың тақырыбы

Ғ. Мүсіреповтің «Ұлпан» романы.

Сабақтың мақсаты

  • 1

    Алдыңғы сабақта алған білімді жинақтау; жаңа тақырып бойынша оқушыларды өз бетінше ізденуге бағыттау; қажетті материалдармен таныстыру; жазушы шығармашылығына шолу жасап, роман мазмұнын меңгерту.

  • 2

    Ойлау қабілетін арттыру, сөйлеу мәдениетін дамыту.

  • 3

    Адамгершілік-рухани құндылықтарды қадірлеуге тәрбиелеу.

Сабақ ресурстары

Әдіс-тәсілдер

  • Топтастыру
  • Салыстыру
  • Тест

Қосымша мәліметтер

Көрнекілігі
Көрсетілмеген
Сабақтың түрі
Көрсетілмеген
Пәнаралық байланыс
Көрсетілмеген

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.

2) Үй тапсырмасын тексеру

М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясындағы абзал аналар бейнесін тест арқылы қорытындылау.

Тест сұрақтары

  1. 1. «Абай жолы» эпопеясының төрт томы жарық көргенде қандай сыйлыққа ие болды?

    • A.КСРО Мемлекеттік сыйлығы
    • B.Лениндік сыйлық
    • C.Сталиндік сыйлық
    • D.Халықтық сыйлық
  2. 2. Роман-эпопеяны жазу үшін жазушы неше жыл еңбек етті?

    • A.20
    • B.15
    • C.30
    • D.10
  3. 3. Романда қанша әйелдер бейнесі суреттелген?

    • A.Жүз елудей
    • B.Жүзге тарта
    • C.Жетпістей
    • D.Екі жүздей
  4. 4. Ар-ожданы тап-таза, иманнан құйылғандай мейірім-шапағатқа толы әжелердің үлгісі кімде?

    • A.Зере
    • B.Ұлжан
    • C.Айғаным
    • D.Тоғжан
  5. 5. Байсалды мінезімен, салқынқанды сабырлы ақыл иесі атанған аналардың үлгісі кімде?

    • A.Зере
    • B.Айғаным
    • C.Ұлжан
    • D.Қаражан
  6. 6. «Сылдырлаған шолпысы әлдеқандай былдырлаған тілмен» суреттелген кім?

    • A.Керімбала
    • B.Тоғжан
    • C.Шүкіман
    • D.Үмітей
  7. 7. Абайдың әжесі Зеренің азан шақырып қойған есімі кім?

    • A.Тоқбала
    • B.Тайбала
    • C.Мәкен
    • D.Еркежан
  8. 8. Мәкен Абайға кім болып келеді?

    • A.Ғашық болған қызы, кейін жары болған; шын аты — Шүкіман
    • B.Абайдың келіні, Әбдірахманның жары; шын аты — Мағрипа
    • C.Жас қыз, бойжеткен, сауыққұмар, әнші
    • D.Жас қыз, Әмірдің сүйгені
  9. 9. Абайдың досы, ақын қыз: Абай Семейде істі болғанда кепілдікке алып, көмек қолын созған кім?

    • A.Керімбала
    • B.Әйгерім
    • C.Салтанат
    • D.Ділдә
  10. 10. «Абай жолы» эпопеясы дүние жүзі халықтарының неше тіліне аударылған?

    • A.116
    • B.120
    • C.130
    • D.140

3) Жаңа сабақ

Мазмұндық талдау арқылы роман оқиғалары мен негізгі идеялар жүйеленеді.

Негізгі желі

  • Қалың Керей–Уақ елінің билігі: Есеней мен Артықбай батырдың достығы.
  • Жастайынан ерке өскен, аңшы-құсбегі, жылқыға жүйрік батыр қыз — Ұлпан.
  • Ұлпанның Есенейге тұрмысқа шығуы.

Дамуы мен түйіні

  • Он–он бес жылдың ішінде Ұлпан елге сөзі өтетін ақылды анаға айналады.
  • Қорлыққа шыдай алмаған Ұлпанның ішкі қайраты.
  • Ұлпанның қарғысына ұшыраған Торсан тағдыры.

4) Бекіту

Шығарманы сатылай кешенді талдау арқылы қорытындылау.

Негізгі деректер

Автор
Ғ. Мүсірепов
Шығарма атауы
«Ұлпан» романы
Жанры
Проза (роман)

Тақырып пен идея

Тақырыбы: ХІХ ғасырдағы қазақ даласында болған тарихи шындықтар суреттеледі.

Идеясы: Қазақ әйелдерінің парасаттылығы мен көрегендігін, мейірімділігі мен төзімін, жарына және еліне деген сүйіспеншілігін, ұрпақ тәрбиесіне берік асыл аналардың болмысын дәріптеу.

Композиция: Шығарманы композициялық құрылымы бойынша талдау (оқиға желісі, кейіпкерлер жүйесі, тартыс, шарықтау шегі, шешімі).

5) Үй тапсырмасы

«Ұлпан — аналардың анасы» тақырыбы бойынша дайындалу (Ұлпан бейнесі).

6) Бағалау

Оқушылардың жауаптары мен талдау сапасына қарай бағалау жүргізіледі.