Тақырып Бұйымды жасау

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы

Көркем еңбек (ұл балаларға арналған), 7-сынып. Бұл жинақ білім беру мазмұнын жаңарту аясында мұғалімдерге әдістемелік қолдау көрсету мақсатында әзірленді және мұғалімдердің ұжымдық жұмысының нәтижесі болып табылады.

Жинақтың мақсаты

  • Қалыптастырушы бағалауды өткізуге арналған тапсырмалар үлгілерін ұсыну.
  • Сабақты жоспарлауға, ұқсас тапсырмаларды құрастыруға және іріктеп алуға көмектесу.
  • Оқу мақсаттарына жетуге бағытталған сындарлы кері байланыс беруді жеңілдету.

Маңызды ескерту

Жинақ ұсынымдық сипатта. Мұғалім білім алушылардың қажеттілігі мен мүмкіндігін ескере отырып, тапсырмаларды толықтырып, өзгертіп немесе бейімдей алады.

Қосымша ресурстар

Қосымша материалдарды (нұсқаулықтар, таныстырылымдар, жоспарлар және т.б.), форумдағы талқылауларды және бейне-нұсқауларды Назарбаев Зияткерлік мектептері ДББҰ ұйымының smk.edu ресми сайтынан таба аласыз.

Жемісті жұмыс пен шығармашылық табыс тілейміз!

Кімдерге арналған

Жинақ негізгі мектеп мұғалімдеріне, әдіскерлерге, критериалды бағалау бойынша өңірлік және мектеп үйлестірушілеріне, сондай-ақ басқа да мүдделі тұлғаларға арналған.

Дереккөздер және құқықтық мәртебе

Жинақты дайындау барысында ресурстар (суреттер, мәтіндер, бейне және аудио материалдар және т.б.) қолжетімді ресми интернет-сайттардан алынды. Жинақ коммерциялық емес мақсатта құрастырылған.

Мазмұны

1-тоқсан

Бөлім: Визуалды өнер

2-тоқсан

Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер

3-тоқсан

Бөлім: Дизайн және технология

4-тоқсан

Бөлім: Үй мәдениеті

1-тоқсан — Визуалды өнер

Тақырыптар заманауи техника, ғылыми жетістіктер және визуалды талдау дағдыларын дамытуға бағытталған.

Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер

Оқу мақсаты

7.1.1.1 Қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру.

Бағалау критерийі

  • Қоршаған ортадағы заттардың түсін, фактурасын, пішінін анықтайды және сипаттайды.
  • Табиғи пішінді интерпретациялайды.

Ойлау дағдылары

Қолдану деңгейі.

Тапсырма 1

Берілген жапырақтардың атауын анықтаңыз және сипаттаңыз (түсін, пішінін, фактурасын жазыңыз).

Жапырақ 1
Жапырақ 2
Жапырақ 3
Жапырақ 4
Жапырақ 5
Жапырақ 6
Жапырақ 7
Жапырақ 8

Дескриптор

  • Берілген жапырақтардың атауын анықтайды.
  • Жапырақтардың түсін анықтайды.
  • Фактурасын сипаттайды.
  • Пішінін жазады.

Тапсырма 2

Кез келген жапырақты таңдап, оны гуашь немесе акварель бояуымен бояңыз. А4 форматты қағазға бастырып, суретін салыңыз (пішінін, түсін, фактурасын, пропорциясын өзгертіңіз).

Дескриптор

  • Жапырақ бейнесін қағазға түсіреді.
  • Түстік шешімді саналы түрде таңдайды.
  • Жапырақ бейнесіне интерпретация жасайды.

Табиғаттағы микро-бейнелер

Оқу мақсаты

7.2.1.1 Күрделі шығармашылық идеялар мен сезімдерді жеткізу үшін өнер құралдары мен түрлі техникада визуалды элементтерді таңдау және таңдауды негіздеу.

Бағалау критерийі

  • Шығармашылық идеясын әртүрлі тәсілмен жеткізеді.
  • Визуалды элементтерді таңдайды және түсіндірме береді.

Ойлау дағдылары

Қолдану деңгейі.

Тапсырма 1

Қиялыңыздан шыққан бактерия немесе вирустың суретін салыңыз. Түсті қарындаш, фломастер немесе пастельмен бояңыз.

Дескриптор

  • Бактерия/вирустың сыртқы көрінісін қағаз бетіне дәл түсіреді.
  • Таңдалған бояу материалдарымен сауатты бояйды.

Тапсырма 2

Төмендегі сұрақтарға жауап беріп, салған бактерия/вирусыңызды сипаттаңыз:

  1. Бактерия/вирусыңыздың атауы бар ма?
  2. Пішіні мен түсі қандай?
  3. Адам денсаулығына қауіпті ме?
  4. Оның қандай да бір пайдасы болуы мүмкін бе?

Дескриптор

  • Бактерия/вирусқа атау береді.
  • Пішіні мен түсін сипаттайды.
  • Адам ағзасына ықтимал зияны мен пайдасын түсіндіреді.
  • Жасаған жұмысын тұтас сипаттап береді.

Бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттар (поп-арт, инсталляция және т.б.)

Оқу мақсаты

7.3.2.1 Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгенің (суретші, қолөнерші, дизайнер) жұмыстарындағы идеялар мен тақырыптарды талқылау және бағалау.

Бағалау критерийі

  • Заманауи бағыттарды анықтайды.
  • Терминологияны қолданып, талдау жасайды.

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну деңгейі.

Тапсырма 1

Бейнелеу өнерінің заманауи бағыттарын атаңыз.

Жауап 1
Жауап 2

Дескриптор

  • Заманауи бағыттарды атайды.
  • Бағыттарды бір-бірінен ажыратады.

Тапсырма 2

Ассамбляж бағытын зерттеп, презентация жасаңыз (PowerPoint, Prezi).

Дескриптор

  • Ассамбляждың шығу тарихын түсіндіреді.
  • Бағытқа тән жұмыстарды зерттейді.
  • Презентация дайындайды.

Өздігінен заманауи зерттеу: поп-арт

Оқу мақсаты

7.3.3.1 Пәндік терминологияны пайдаланып, өз және өзгенің жұмыстарындағы әдіс-тәсілдер мен техникаларды талқылау және бағалау.

Бағалау критерийі

  • Терминологияны қолданып, жаңа бағытты зерттеп талқылайды.
  • Идеясын жаңа техника арқылы көрсетеді.

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну деңгейі.

Тапсырма 1

Поп-арт бағытын зерттеп, презентация жасаңыз (PowerPoint, Prezi).

Дескриптор

  • Поп-арттың шығу тарихын анықтайды.
  • Бағытқа тән жұмыстарды зерттейді.
  • Презентация дайындайды.

Тапсырма 2

Әртүрлі бояу материалдарын (акварель, түрлі-түсті қарындаш, балауыз қарындаш және т.б.) қолданып, машина бейнесін поп-арт стилінде бояңыз.

Дескриптор

  • Поп-арт ерекшеліктерін түсінеді.
  • Поп-арт стилінде жұмыс орындайды.
  • Өз идеясын түсіндіреді.

Қазақстанның заманауи суретшілері

Оқу мақсаты

7.1.2.1 Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау.

Бағалау критерийі

  • Ақпарат көздері арқылы Қазақстанның заманауи суретшілеріне қатысты зерттеу жұмысын жүргізеді.

Ойлау дағдылары

Қолдану деңгейі.

Тапсырма

Ақпарат көздері арқылы Қазақстанның заманауи суретшілерінің бірін зерттеп, оның шығармашылық жолын қысқаша баяндаңыз.

Мысалдар: Акжана Абдалиева, Акмарал Абулхаир, Бубэ Нелли Витальевна, Максим Ведерников, Динара Дукенбаева, Вячеслав Люй-ко, Лиза Рэй, Фридлин Евгений, Харченко Юрий Григорьевич, Ирина Зиновьевна Ярема және т.б.

Дескриптор

  • Заманауи суретшіні таңдайды.
  • Ақпарат көздерімен жұмыс істейді.
  • Зерттеу жұмысын жүргізеді.
  • Суретшінің шығармашылық жолын жүйелі баяндайды.

2-тоқсан — Сәндік-қолданбалы өнер

Бұл тоқсанда материалмен жұмыс істеу, нобай жасау және пирография (ағашты көркемдеп күйдіру) техникасы арқылы бұйымды безендіру дағдылары қалыптасады.

Пирография өнерімен танысу: көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері

Оқу мақсаты

7.1.2.1 Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау.

Бағалау критерийі

  • Қолөнер туындыларын сұрақтар арқылы сипаттайды.
  • Көркем күйдіру техникасын зерттейді.

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну деңгейі.

Тапсырма 1

Берілген суреттердегі қолөнер бұйымдарын төмендегі сұрақтарға сүйене отырып сипаттаңыз:

  • Бұйымдар қалай аталады?
  • Тұрмыста не үшін қолданылады?
  • Қандай материалдан жасалған?
  • Қалай безендірілген?

Дескриптор

  • Қолөнер бұйымдарының атауын анықтайды.
  • Қолданылу мақсатын сипаттайды.
  • Материалын көрсетеді.
  • Ою-өрнек және сәндеу тәсілдерін анықтап жазады.

Тапсырма 2

Пирография өнерін зерттеп, презентация жасаңыз (PowerPoint, Prezi).

Дескриптор

  • Ағашты күйдіру техникасын зерттейді.
  • Презентация дайындайды.

Нобай орындау: материалдарды таңдау және дайындау

Оқу мақсаты

7.1.5.2 Әртүрлі графикалық құралдарды (оның ішінде АКТ) қолдана отырып, нобайлар және технологиялық құжаттар дайындау.

Бағалау критерийі

  • Графикалық құралдарды пайдаланып, бұйымның нобайын жасайды.

Ойлау дағдылары

Қолдану деңгейі.

Тапсырма

А4 қағазына геометриялық фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш, жұлдызша, шеңбер) қолданып, аспа баудың (подвеска) нобайын салыңыз және өз нобайыңызды сипаттаңыз.

Дескриптор

  • Геометриялық фигураларды үйлесімді қолданады.
  • Жұмысты ұқыпты әрі көркем орындайды.
  • Аспа баудың нобайын салады.
  • Нобайын мазмұнды сипаттайды.

Пирография: безендіру және қауіпсіздік

Негізгі бағыт

Бұйымды күйдіріп безендіру кезінде функционалдық және эстетикалық сапаны арттыру, сондай-ақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Тапсырмалар

  • Аспа бауға салған суретті аппаратпен күйдіріп, әсемдеу.
  • Күйдіруге қолданылатын құрал-жабдықтар тізімін жасау және нобайды ағаш бетіне көшіру.
  • Қауіпсіздік ережелерін түсіндіріп, жазу.

Ескерту

Қауіпсіздік ережелерін сақтау — бағалаудың маңызды бөлігі.

Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру

Оқу мақсаты

7.3.1.1 Ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі).

Бағалау критерийі

  • Дайын өнімді қорғайды.
  • Бірін-бірі бағалайды.

Ұсынылатын сұрақтар

Бастапқы идея, қолданылған ою түрлері, жұмыс кезеңдері, мықты тұстар және кездескен қиындықтар.

3-тоқсан — Дизайн және технология

Бұл бөлімде ағашты механикалық өңдеу, құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу және материалдардың қасиеттерін салыстыру дағдылары қарастырылады.

Ағашты механикалық өңдеуге арналған құрал-жабдықтар

Оқу мақсаты

7.2.2.1 Заманауи технологиялық машиналардың құрылысы мен жұмыс барысын сипаттап, конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу операцияларын орындау.

Тапсырма

Технологиялық машиналардың құрылысы мен жұмысын сипаттай отырып, табиғи және жасанды материалдарды өңдеңіз (мысалы: ағаш, тал қабығы, металл пластина).

Дескриптор (қысқаша)

Құрылысы мен жұмысын түсіндіреді, өңдеу операцияларын орындайды және жұмыс дәптерінде жазба жүргізеді.

Жұмысты ұйымдастыру және қауіпсіздік

Оқу мақсаты

7.2.6.2 Заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру.

Тапсырма

Заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін түсіндіріңіз және сабақ барысында қолданатыныңызды көрсетіңіз.

Материалдардың қасиеттерін анықтау және салыстыру

Оқу мақсаты

7.1.6.1 Жобаланатын нысанды дайындауда конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру.

Тапсырма

Нысан дайындауға арналған материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтап, оларды схема немесе кесте түрінде салыстырыңыз.

Ағаш бұйымының дизайны: нобай және жоспар

Оқу мақсаты

7.1.5.1 Функционалдық (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау.

Тапсырма

Ағаштан қарапайым бұйым жасау үшін нобай салыңыз және орындау жоспарын құрыңыз (жұмыс кезеңдері мен әрекеттер тізбегін көрсетіңіз).