Еңбекке баланы жасынан баулиық
Ж О С П А Р:
Кіріспе
1. Баланы еңбекке тәрбиелеудегі ата-ананың біліктілігі
2. Еңбекке баланы жасынан баулиық.
3.Шығармашылық еңбектің ұйымдастырудың жолдары
4. Еңбекке баулу пәнінің сабақ жоспары
Қорытынды:
Кiрiспе
Қазiргi мектептерде( оқу шеберханаларында оқушыларды еңбекке бауылуды ұйымдастырудағы
-ұйымдастыру бөлiмi (оқушылардың оқу шеберханаларына уақытымен келуi; оқушылардың
-сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау;
-оқушылар алда тұрған тапсырмаларды орындауы үшiн( мұғалiмнiң кiрiспе
-қауыпсiз еңбек ету т„ртiбi бойынша нұсқау;
-оқушылардың жұмыс жасауы үшiн дайындамалар мен құрал-жабдықтарды
-оқушылардың тапсырманы орындауы барысында мұғалiмнiң ағымдық нұсқау беруi
-сабақтың қорытындысы(яғни оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қателерiн талдау;
-оқу шеберханаларын жинастыру(
Әрбiр сабақтың жалпы бiлiм беретiн және политехникалық мiндеттерiн
-техникалық объектiлердiң құрылысы( жұмыс iстеу қағидасы және қолданылуы
-техникалық объектiлермен жұмыс жасаудағы практикалық ептiлiктер мен дағдыларды
-оқушыларды пайдалы өнiмдi еңбекке қатыстыру;
-оқушылардың еңбектен дайындық деңгейiн және сапасын тексеру мен
Еңбекке баулу сабақтарында көрсетiлген мiндеттер( әрбiр сабақтың немесе
1(Сабақтың тақырыбы( 2(Сабақтың мақсаты( 3(Сабаққа керектi құрал жабдықтар(
Ғалым Т. Тәжібаевтің психология саласынан
Психолог ғалымының пікірінше, психикалық
Адам-қоғамның жемісі. Қоғам дамып, алға басып, еңбек
1.Адам қоғамсыз, еңбексіз күн көре алмайды.
2.Әр уақытта адамдармен қатынасып, бірлесіп еңбек ету
3.Адам көңілдегідей әрекет етіп тіршілік жасауы үшін
Біз ғалымның жасаған қорытындыларынан қазақ психологиялық тарихында
Еңбек әрекеті мектепке дейінгі жаста қалыптаса бастайды және
Профессор Т.Тәжібаевтің психологиялық ой-пікірлерінің жас ұрпақты
1.Баланы еңбекке баулудағы ата –
Бала тәрбиесінің алғашқы кірпішінің
Бұл міндеттер отбасындағы еңбек
Бұл тұста ата –аналарға баланы
Бала тәрбиесінің алтын бесігі –
Бала тәрбиесіне әсіресе жастар
Зерттеуші ғалым Т. А. Маркованың «Воспитание
Бірінші типтегі отбасының еңбек
Екінші типтегі отбасы баланы
Үшінші типтегі отбасында баланы
Төртінші тип қолайсыз отбасы.
Дегенмен, ата – аналардың балаларды
Тәрбиешілері ата – аналарға ертеңгі
Сайыс тақырыбы( «Еңбек түбі – береке».
Сайыс мақсаты: Ата - аналардың
Сайыс барысы:
Жүргізуші: Қайырлы күн балалар, ата
Бүгін міне, « Еңбек түбі –
Жүргізуші:Сайыстың бірінші бөлімі бойынша
Ендігі кезек балаларға берілгенде:
Әрін Мағжан:
Шыққан тегім Орта жүз-найман елі
Мағжан Қуанышұлымын содан бері
Мекенім балабақша саясында,
Еңбекқор бала болып шығмын да.
2.Мәлік Назерке:
Кіші жүзден боламын,
12 атаға толмын,
Байбақтыдан Жауқашты
Мәлікқызы Назерке мен боламын.
Мен шебермін,шебермін.
Тігін тігу білемін
Түйме де қадап беремін.
3.Төленова Жансая:
Алты жаста сөйле тілім жаңылмай,
Аталарым әруағы қолдасын-ай.
Көпшілік сенім артып үмітпенен
Еңбексүйгіш Жансаяны бәйгеге қосып отыр.
4. Қасенова Гауһар:
Еңбекті мен сүйемін
6 жастамын биыл мен
Көпшілікке көрермен
Үлкен сәлем бермін.(Қазылар алқасы ұпайларын берді)
Сайыстың келесі кезеңінде ата-аналар балалардың отбасындағы еңбектерін баяндай
Сайыстың келесі бөлімінде ата-аналарға педагогикалық жағдаяттарды талдау ұсынылды.
Өзім көтере саламын.
Қалай да балама жинатқызамын.
Кімнің тастаған қағазы екенін анықтап, соған жинатқызамын.
Өзіңіздің вариантыңыз (кітап оқып беремін, мысал айтамын)
Назерке мен Мағжанның анасы үшінші жауапты, Жансая мен
Мағжан әкесімен бірге ағаштан орындық жасады.
Назерке анасымен шәркей тікті.
Жансая анасымен қуыршаққа көйлек тігіп, түйме қадады. Гауһар
Сайытың соңында қазыларға сөз берілді. Ата –аналарға балаларының
Сонымен, отбасы мен балабақша арасындағы байланысты тудырудың
-еңбек тәрбиесінде жоғары сапаға жету үшін балабақшаның отбасымен
-ата-аналардың педагогикалық білім деңгейін үнемі жетілдіріп отыруға қолайлы
-олардың теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білу, өз
-балалардың жыныстық, жас, психологиялық ерекшеліктеріне сәйкес еңбек әрекетіне
2( Еңбекке баланы жасынан
Оқушыларды еңбекке баулып( мамандыққа бағдарлау
Алайда республикамыздың көптеген селолық
Ол мектептердің біразында балалардың
Аға ұрпақтар дәстүрі жас
Қазіргі кезеңде ауылдағы әлеуметтік
Елімізде жүргізілген көп жылғы
Ал мамандық таңдауға қатысты
Сұрақ( - Балаңыздың кім болғанын
Жауап( - Білмеймін, өскеннен кейін көрерміз,
Сұрақ( - Сіздің балаңыз қалай
Жауап( - Оны оқыту мұғалімнің ісі
Осы бағыттағы отбасы мен мектептің
Мұғалім ( - сыныптан ата
( Мектепте ата – аналардың кәсіптік
Алынған жауаптар мен кеңестердің
Бірінші сыныпта кәсіптік бағдар
Екінші сыныпта балалар ата –
Тұрмыстық қызмет көрсету мекемелеріне
Барарда мұғалім онда жұмыс
Үшінші сыныпта алғашқы ата
Төртінші сыныптан бастап жеке
Анкета жургізудің қорытындылары ата
3. Шығармашылық еңбектің ұйымдастырудың жолдары
Шығармашылық еңбектің мазмұны.
1.Ұйымдастыру іс-шаралары. Тақырыбын бекіту,
2.Ғылыми- зерттеу жұмыстарын
Зерттеу обьектісі қазақ
Еңбек пәнінің беделін
- еңбек пәніне халық
- қазақ халқының
жасалу технологиясын зерттеу;
- тәжірибе жүзінде меңгеру:
- халық қолөнерін зерттей
пайдалану, оқыту әдістемесін құру.
- оқушыға ұлттық тәлім-тәрбие
қалыптастыру;
- қолөнердің бала тәрбиесіндегі қажеттілігін, тәрбиелік
айқындау;
- ата кәсіпті қайта дамыту,
дамуымызға үлес қосу:
- қолөнер туындыларын көрме
- сыныптан тыс еңбек тәрбиесін ұйымдастыру:
- өнерге дарынды, талапты оқушыларды
дара жұмыстар жүргізу:
- баланы кәсіби еңбек
- өз білімімді күнделікті
- шығармашылық еңбекті жүйелеу
жүргізу:
- жұмыс барысында әдістемелік
есеп беру:
- еңбекке талдау жасау:
- еңбекті өмір талабына
сәйкес жүргізу:
- педагоогикалық ізденіспен еңбек
- Қазақстан Республикасының тәуелсіз
қалыптасуындағы мәдени дамуына үлес
Бұл маңызды мәселелер
Сөйтіп 1990 жылы бастау
Шығармашылық еңбектің барысы
4. Еңбекке баулу пәнінің сабақ жоспары
Сабақ жоспары-мұғалiмнiң сабақ өтудегi
өтiлетiн кез келген сабақтың
Олай дейтiнiмiз мұғалiм оқушы
Осы мерзiмде ол оқушыға
Мұғалiмдiк мамандықты даярлағанда жоғарғы
Бұл тұрғыда мен басқа
Еңбек-әрбiр организмде медицина ғылымдарының
Қазақтарға бiлiм беру iсiн
Мектептiң оқу жүйесiнiң негiзi-сабақ.
Мұғалiмнiң басты мiндетi оқушыларды сынып бойынша немесе жеке-жеке
Сабақ өту барысында мұғалiм оркестрдi басқарушы дирижер қызметiн
Оқушыларға бiлiм жүйесiн терең әрi тиянақты беру үшiн
Мұғалiм жаңа сабақты тусiндiруде оқулықтағы материалды сабақ өтер
Еңбекке баулу сабағының ерекшелiгi
Белсендiлiк дегенiмiз- оқушылардың танымдық
Мұғалiм сабақ жоспарын жасау үшiн ең алдымен бағдарламалық
Бұл үшiн әрбiр мұғалiмге Технология бөлiм
Мысалы(:1(Еңбек сабағын өткiзудiң мақсаты:
Бiрiншiден: сарамандық жұмыстары оқушылардың бiлiмiне негiздеп құрылады(
Екiншiден: сарамандық жұмыс барысында оқушыға тапсырылған өңделетiн
2( Өңдеу дәлдiгi(Оқушылар еңбек сабағында
Сабақ жоспарын жасауда уақыт ережесiн ерекше
Сабақ жоспарын жасау жолдары жөнiнде
Сабақ жоспары:
Мерзiмi( сыныбы
1(Сабақтың тақырыбы(
2(Сабақтың мақсаты:
а(Бiлiмдiк мақсаты;
ә(Дамытушылық мақсаты;
б(Тәрбиелiк мақсаты(
3(Еңбектi орындау орны(
4(Сабақтың түрi(сарамандық(зертханаклық(төп серуен(
өзбетiнше жұмыс( т(б((
5(Сабақтың көрнекiлiгi(керектi еңбек құралдары( технихалық құралдар( ағаш( қаңылтыр(
6(Сабақтың пәнаралық байланысы(
7(Сабақтың негiзгi мазмұнымен өткiзу барысы((Мұнда ұйымдастыру(түгендеу(өткен сабақты сұрау(жаңа
8(Сабақтың негiзгi бөлiмi оның ғылыми сарамандық бiлiм
Бұл пәннiң тағы бiр негiзгi ерекшелiгi-барлық жұмыс
9(Сабақ қорытындысы:
а(өзбетiнше жұмысты орындау белсендiлiгi;
ә(ғылым(бiлiм дағдыны меңгеру;
б(берiлген тапсырманы орындау қорытындысы( iскерлiгi( нәтижесi;
в(оқушы еңбегiнiң дұрыс( әрi әдiл бағалануы(
Мұғалiм кунделiктi сабақ жоспарын жазғанда(оқулықпен қоса пайдаланған әдебиеттер(газет-журнал
Еңбек –материялдық және рухани байлықтардың көзі , сонымен
Адамдардың бірлесе жүргізетін еңбек процесіндепроцесінде олардың еңбекке көзқарасы
Еңбек сабағы оқушының байқағыштығын, ой- өрісін, шығармашылығын дамытады.
Халық өнері бастауыш сынып оқушыларын тәрбиелеуді маңызды роль
Атадан балаға мирас болып келе жатқан осындай бұйымдарын
Бастауыш сынып оқушыларына олардың жас еркшелігін ескере отырып,
Сабақтың мақсаты: Матаның құрылысындағы жіптердің өрілуінің қарапайым әдістерімен
Сабаққа даярлық: Мұғалім турлі-тусті немесе жылтыр\глянцевая бумага\ қағаздың
Сабаққа қажетті құрал саймандар , жабдықтар: түрлі-түсті қағаздан
Жұмыстың орындалу реті
1.Төртбұрышты не тікбұрышты қағаздың бетіне түзу сызықтар жүргізу.
2.Осы қағазды тура ортасынан екі бүктеу.
3.Қағаздың бетінде негізгі сызықтар жүргізу.
4.Негізгі сызықтардың арқаулы сызықтармен өріліп тоқылуы.
Сабақтың барысы: мұғалім оқушылардың есіне сабақтардың
Оқушылардың бірінші міндеті – кілемшені /1-суретте/ түзу негізгі
Осыдан кейін қағазды қақ ортасынан екі бүктеп,
Әрбір жүргізілген сызықтың белгілену бар: 1,2,3,4, т.б. Содан
Біз негізгі сызықтардың жұп және тақ турлерін көрдік.
Мұғалім қатар арлықтарын
Қажет болған жағдайда мұғалім
Арасы сызықтың бірінші қатары
Түрлі түсті қағаздан кiлемше дайындау:
А) Кілемшенің негізі үшін қағаз дайындау;
Ә) Екі бүктелген негіздегі қиылатын сызықтарды белгілеу;
Б) Негізді қию;
В) Негіздің жалпы көрінісі;
Г) Түсті қағаздан арқау жолақтары;
Д) Тоқу процесі;
Е) Дайын кілемше.
Осы қолөнер бұйымдарына эстететикалық қызығушылығын қалыптастыру арқылы балаларды
Қорыта айтқанда, халқымыздың ұлттық өнерінің тәрбиелік мақсаты келешегінен
Көне мұрамызды оқып үйреніп, қазіргі кезеңмен тығыз байланыстыру.
Пайдаланылған әдебиеттер:
1.Ақатаев С. Күн мен көлеңке. Алматы, 1994ж.
2. Әмірғазин Қ. Қазақ қолөнері.Алматы. ТОО. Дайк-Пресс, 1996ж.
3. Жүкеш Қ. Ұлттық психологияның сипаты.алматы,1993ж.
4. Қазбеков М. Наурыз. Жаңғырған салт-дәстүрлер. Алматы,1992
5. Қоңыратбай Тана. Халық педагогикасының идеяларын оқу-тәрбие ісіне
6. Қоңыратбай Тана. Ұлттық сана бастауы қай
7. Марғұлан Ә.Х. Ежелгі жыр, аңыздар.Алматы,1985ж
8. Тәжімұратов Ә. Шебердің қолы ортақ.алматы.қазақстан, 1977ж.
9.Шашақова А. Халық тәлімі-тәрбие бастауы. Алматы: Рауан,1994ж.
10. Сейдімбек А. Күңгір-күңгір күмбездер. Алматы, 1981ж.
11. Сейдімбек А. Қазақ әлемі .Алматы, 1997ж.
12. Төленбаев С. Өмірбекова М. Қазақтың ою-өрнектері. Алматы.
13.Қалиев С., Оразбаев М. Қазақ халқының салт-дәстүрлері.-Алматы:1994
14. Ұлағат №3,2003.
15. Бастауыш мектеп. №2., 2002ж.
16. Қазақстан мектебі. №5., 2003ж.
17. Тәрбие құралы. № 6,7.2003ж
18. Ұлт тағылымы №4,2003ж.
Баланы еңбекке тәрбиелеудегі ата-ананың біліктілігі
ОҚУШЫЛАРДЫҢ ТАНЫМДЫҚ БЕЛСЕНДІЛІГІН АРТТЫРУ
Баланың тұлғасын дамыту
Танымдық шығармашылыққа баулиық
ХАЛЫҚ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІН ОҚЫТУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУДЫҢ ӘДІС - ТӘСІЛДЕРІ
Қазақ отбасында ер бала тәрбиесі
Ер бала – абыройлы әке болсын, ел есінде қалғандай!
Тәрбие отбасы өзегі
Халықтық педагогика идеяларының жанұя тәрбиесіндегі психологиялық негіздері
Ұлттық салт-дәстүрлерді насихаттаудың тәрбиелік мәні. Тұрмыстық салт - дәстүрлер