Деңгейлеп саралап оқыту педагогикалық технологиясында тапсырмаларды жүйелеу
Жоспар
Кіріспе 3
1 Деңгейлеп – саралап оқыту технологиясына жалпы сипаттама
1,1 Информатитка пәнін деңгейлеп саралап оқыту 7
1.2 Деңгейлеп саралап оқытуда Ж. Қараевтың әдістемесін қолдану
1.3 Информатика пәнін деңгейлеп саралап оқытудың тиімділігі 11
1.4 Деңгейлеп саралап оқыту педагогикалық технологиясында тапсырмаларды жүйелеу
2 Информатика сабағында деңгейлеп-саралап оқыту технологиясын қолдану 17
2.1 Деңгейлеп-саралап оқыту технологиясына жасалған сабақ жоспары
2.2 Деңгейлік тапсырмалар 24
Қорытынды 28
Әдебиеттер тізімі 29
Кіріспе
Қазіргі кездегі қоғам индустриялдық кезеңнен кейінгі дамудың ақпараттық
Соңғы кезде біздің қоғамда болып жатқан ауқымды өзгерістер
Сабақ жүргізудің ең басты және аса күрделі мәселерінің
Курстық жұмыстың өзектілігі: Информатика пәнін оқытуда мұғалім балалардың
Курстық жұмыстың мақсаты: Баланың тұлғалық дамуына бағытталған деңгейлеп-саралап
1 Деңгейлеп – саралап оқыту технологиясына жалпы сипаттама
Болашақтың бүгінгіден де нұрлы болуына ықпал етіп, адамзат
Ғалымдардың зерттеулері бойынша баланың даму процесіне үш түрлі
1) Биологиялық фактор. Бұл ата-анадан ауысқан, туа бітті
барлық жүйесі құбылысының ерекшелігін білдіретін, бала организімінің ортамен
2) Әлеуметгік фактор. Бұл бала өмір сүретін орта,
3) Баланың өз белсенділігі. Даму процесіне әсер ететін
мүғалім шеберлігі қаншама жоғары болмасын, егер мұғалім баланың
Дамыта оқытуды ұйымдастыру, балаға ақыл-ой әрекетін меңгеруге жағдай
Мұғалім бұл жағдайда дайын білімді түсіндіруші, бақылаушы емес,
Дамыта оқытуды баланың ізденушілік - зерттеушілік әрекетін ұйымдастыру
1) Оқу мақсаттарының қойылуы;
2) Оны шешудің жолын бірлесе қарастыру;
3) Шешімнің дұрыстығын дәлелдеу.
Дамыта оқытудың Л.В.Занков жасаған жүйесінің ерекшеліктеріне тоқтала кетейік.
бар екеніне көз жеткізеді. Дамыта оқыту жүйесінің принциптерінің
Бұл жүйедегі баланы ойлауға үйрететін тәсілдердің бірі -
отырып, оқушы заттар мен объектілердің байқалмай, көрінбей қалатын
Дамыта окыту жүйесінің маңызды тағы бір ерекшелігі -
келгенше, қабілеті жеткен жерге дейін еңбек етуі ойластырылған.
байсалдылық оның өз күшіне деген сенімін арттырып, алға
Дамыта оқыту жүйесінде мұғалім мен оқушы арасында ынтымақтастық,
Ендігі тоқталатын ерекшелік – мұғалім жұмысының нәтижел ілігі.
Дамыта оқыту арнайы педагогикалық технологияларды қажет етеді. Ол
Қазіргі қоғамымызда болып жатқан түбірлі өзгерістерге байланысты
байланысты әрбір мұғалім оқытудың сан қилы әдістері
Академик В.Л.Беспальконын анықтамасы бойынша педагогикалық технология тәжірибеде жүзеге
- жас құрамы бойынша (сыныптар, жасы бойынша тетелестер,
- жынысы бойынша (бір мектептен, мектеп, сынып, әйел,
- ақыл-ой даму деңгейі бойынша (ойлау қабілеті, темпераменті,
- денсаулық деңгейі бойынша (жалпы топ, денсаулығы нашарлар,
Деңгейлік оқыту мақсаты - әр сыныпта әр топтың,
- дәстүрлі оқытуға тән ерекшелік оқушылардың барлығы бірдей
- мұғалімнің білімі нашар оқушыларға көмектесу қабілеті жоғарыларға
- оқушының өз қабілеттерін терең жан-жақты жүзеге асыруға
- «Мен» тұжырымы деңгейі көтеріледі, қабілеттік, білімділігін
- оқуға қызығушылық пайда болады.
Деңгейлік тапсырмалар оқушылардың әр түрлі білім дәрежесіне сай
Деңгейлік тапсырмаларды орындағанда мұғалім – бақылаушы, кеңесші.
Деңгейлік тапсырмаларды қолдануда оқушылардың ақыл-ой еңбегін жетілдіру талабы
Деңгейлік тапсырмалардың тиімділігі: оқу шығармашылық сатыға мұғалім арқылы
Оқушылардың жеке білімдерін анықтау және бағалау тұрғысында
Бүгінгі күннің ұстаздарына қоғамымыздың экономикалық, саяси, мәдени дамуына
1,1 Информатитка пәнін деңгейлеп саралап оқыту
Оқыту деп аға ұрпақтың білімін, біліктілігін, жинақталған тәжірибелерін,
Жаңа инновациялық технология білім беру саласын дамытуға, оқу
Мұғалім жұмысында оқытудың жаңа педагогикалық технологиялық негізі
1) Репродуктивтік деңгей
Мұнда тапсырмалар оқушылардың алдыңғы сабақтарда алған білімдеріне және
2) Алгоритмдік деңгей
Мұнда оқушы мұғалімнің түсіндіруімен қабылдаған жаңа ақпаратты пайдалана
3) Эвристикалық деңгей
Оқушы өзі ізденіп, қосмша әдебиеттерді қолдана отырып, жауап
4) Шығармашылық деңгей
Оқушы таза өзіндік шығармашылығын байқатады.
Сурет 1. Оқушылардың оқу материалын меңгерту деңгейлері
Сонымен, әр деңгейлік оқыту жүйесінің информатитка бойынша білім
- біріншіден, сыныптағы барлық оқушыларды жұмыспен қамтамасыз етеді,
- екіншіден, әр оқушы өзіне тән қарқынмен, өз
- үшіншіден, оқушылар өз еңбектерінің нәтижесін көріп, өзін-өзі
Деңгейлеп оқыту технологиясының мақсаты әрбір оқушы өзінің даму
1) Деңгейлеп оқыту әр оқушыға өз мүмкіндіктерін барынша
2) Деңгейлеп оқыту әртүрлі категориядағы балаларға бірдей
3) Деңгейлеп – саралап оқыту құрылымында білімді игерудің
Базалық деңгей – мемлекеттік стандарт бойынша анықталған ең
Сондықтан оны әрбір оқушы меңгеруі тиіс. Бұл деңгей
Оқушының жеке тәжірибесіне негізделген деңгейлеп оқыту технологиясы тиімді
жеке тұлға ерекшеліктеріне;
- психологиялық даму ерекшеліктеріне (есте сақтау,қабілетіннің ерешелі, өзінің
- пән бойынша білімді игеру деңгейіне (оқушының
1.2 Деңгейлеп саралап оқытуда Ж. Қараевтың әдістемесін қолдану
Қазіргі мектеп мұғалімдерінің алдында тұрған басты міндет -
Жаңа талаптарға сай көптеген оқыту технологиялары бар. Солардың
Бұл технология оқушының ой-өрісінің да дамуына, пәнге деген
Еліміздің, қоғамның экономикалық, саяси, мәдени дамуына үлес қосатын
Осы технологияны қолдану негізінде әрбір бала бойындағы дара
Оқушы қызметін активтендіру негізінде педагогикалық технологияларының бірі-деңгейлік саралау
1) Деңгейлеп оқыту әр оқушыға өз мүмкіндіктерін пайдалана
2) Деңгейлеп оқыту әр түрлі категориядағы балараға, олармен
3) Деңгейлеп-саралап оқыту құрылымында білімді игерудің үш деңгейі
Деңгейліп оқыту технологиясы тиімді нәтижелі болу үшін
а) жеке тұлға ерекшеліктеріне,
б) психологиялық даму ерекшеліктеріне,
в) пән бойынша білімді игеру деңгейіне көңіл бөліп
Сабақ өткізу формаларын және түсіндіру әдістерінің жаңа тәсілдерін
1) сабақтың мазмұны,
2) сабақты өткізудегі тәсілдері мен әдістерін таңдау,
3) сабақтың нәтижелігі.
Жалпы, оқытудағы проблема оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға
Педагогика ғылымдарының доктор профессоры Қараев оқушылардың оқу деңгейін
1) репродуктивтік деңгей-жалпыға бірдей стандартты білім негізінде тапсырма
2) алгоритмдік деңгей-мұнда оқушы мұғалімнің түсіндіруімен қабылдаған ақпаратты
3) Эвристикалық деңгей оқушы қзі ізденіп, қосымша әдебиеттерді
4) Шығармашылық деңгей-оқушының таза өзіндік шығармашылығын байқатады. Жаңа
2) әр түрлі ғылыми-техникалық басылым мен анықтамаларды қарайды,
1) сыныптағы барлық оқушы жұмыспен қамтамасыз етіледі. Оқушы
3) Оқушының өз бетімен жұмыс істеу тиянақтылыққа, ұстамдылыққа
1.3 Информатика пәнін деңгейлеп саралап оқытудың тиімділігі
XXI ғасырдың өзі адамзаттың индустриялық эрадан информациялық эраға
Информатиканың орта білім беру жүйесіндегі ролі ақпараттық білімнің,
ақпараттық орта мен адамның өзара қарым-қатынасын үйлесімді етудегі
қалыптастырудағы алатын орнымен қамтамасыз етіледі.
Қазіргі уақытта бүкіл әлемдік білім беру кеңістігінде «Информатика»
Адам қызметіне тек ақпараттарды түрлендірумен байланыстырылатын, білімді «ақпаратқа»
өңдеу, сақтау әдістері туралы пән ретінде қарастырылады.
«Ақпараттық» біліктердің білімге айналуымен сипатталады. Бұл әлемнің жүйелік
көздейтін, адамның дүниетанымын құрамды қалыптастырудың қажетті жолы.
Аталған екі үрдістен бөлек информатиканы басқа пәндердің ішінде
Информатиканы дамыта оқытудың мақсаты: жеке тұлғаның өзіне,
Информатиканы оқытудың дамытушылық мақсаты: Оқушының шығармашылық жеке тұлғасын
Практикалық мақсаты: оқушыларды практикалық қызметке, еңбекке, басқа пәндерді
Тәрбиелік мақсаты: оқушыны азаматтыққа, адамгершілік қасиеті және жоғары
Оқушылардың білімі мен білімділігін зерттеу нәтижесінде оқушылардың
көпшілігінің қажетті мөлшердегі білім көлемін меңгермейтіндігін көрсетті. Оқытудың
Информатиканы оқытудың мақсаты, ол бір ғана оқытудың міндетті
Дамыта оқыту технологиясының дұрыс жобалау үшін міндетті түрде
Мақсат қою. Мұғалім курстың, тараудың тақырыптың көлемінде оқу
Болжау. Оқушылар білімін болжау дегеніміз деңгейлік оқытуға бағытталған
Логикалық құрылым. Шағын мақсаттың мазмұны мен саны оқушылардың
Түзету. Мұнда мынадай үш жағдайды негізге аламын:
-қарастырып отырған сұрақтарға мүмкін болатын қиындықтар;
-оқушылардың көп жіберетін қателері;
-оқушыны оқу стандарты деңгейіне көтерудің шаралары.
Сабақтың негізгі және көмекші құралдарын құрастыру өзара байланыста
тақырыптары жаңа ұғымды ілгеріде өткен үғымдармен байланыстыру үшін
Информатиканы оқытудың әрбір кезеңінде оқушылардың программасын материалды оқып
осы пәнді оқудағы қызығушылығын дамытуға да байланысты болады.
Барлық сынып оқушылары бірдей емес. Олардың ішінде информатиканы
жеңіл бірыңғай жаттығулар орындау жалықтырады. Сондықтан белгілі бір
логикалық ойлау қабілетін дамыту, кітапқа, оқуға, білімге алуға
есептерді шығаруға, есептің шартын құра білуге калыптастырады. Бір
Әр сабақтың құрылымын оқушыларға тиімді, қызықты, түсінікті етіп
«Мұғалімге неғұрлым қиын болса, оқушыларға соғұрлым жеңіл.» Информатика
сын тұрғысынан ойлау;
топпен жұмыс істеу;
оқушы өзін-өзі бағалау;
деңгейлеп оқыту;
дамыта оқыту;
рейтинг бойынша бағалау және ойын элементтерін, пайдалана отырып
Осы кезге дейін мұндай сабақтар өзінін жақсы нәтижесін
Жаңа инновациялық технология білім беру саласын дамытуға,
Деңгейлеп оқыту технологиясының мақсаты: әрбір оқушы өзінің даму
Деңгейлеп оқыту әр оқушыға өз мүмкіндіктерін барынша пайдалана
Деңгейлеп оқыту әр түрлі категориядағы балаларға бірдей зейін
Деңгейлеп – саралап оқыту құрылымында білімді игерудің негізгі
оқушының жеке тәжірибесіне негізделген деңгейлеп оқыту технологиясы тиімді
- жеке тұлға ерекшеліктеріне;
- психологиялық даму ерекшеліктеріне (есте сақтау қабілетінің ерекшелігі,
- пән бойынша білімді игеру деңгейіне (оқушының
1.4 Деңгейлеп саралап оқыту педагогикалық технологиясында тапсырмаларды жүйелеу
ХХ ғасырдың аяқ кезінде педагогикалық ой тұжырымдардағы гуманизм
Деңгейлік оқытудың ерекешелігі- оқушылардың сабақ барысында бірнеше деңгейде
Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы, шығармашылық қабілетінің артуына
Қазіргі базалық білім беру- жеткілікті білімнің төменгі шегі.
І деңгей – 5 ұпай
ІІ деңгей – 4 ұпай
ІІІ деңгей – 3 ұпай
Оқыту технолгиясының ерекшеліктері:
Деңгейлеп оқыту әр оқушыға өз мүмкіндіктерін барынша пайдалана
Деңгейлеп оқыту әр категориядағы балаларға бірдей зейін аударып,
Деңгейлеп оқыту құрылымында білімді игерудің негізгі үш деңгейі
Оқушының жеке тәжірибесіне негізделген оқыту технологиясы тиімді де
«С» бағдарламасындағы тапсырмалар базалақ стандарт түрінде белгіленеді. оларды
Деңгейлік тапсырмалардың ауқымы өте кең. Оқулықтағы жаттығулар-өтілген ережелер
Оқушыны деңгейлеп оқыту үшін сабақ жаңаша жоспарланады. Оқушыларға
Бірінші деңгей тапсырмаларды білімнің минималдық шегі, мемлекеттік стандарт
Екінші деңгей тапсырмаларын түрлендіріп, күрделене түседі, сынып
Үшінші деңгей оқушылардың шығармашылыққа деген мотивтердің айқын
Төртінші деңгей дарынды, ізденімпаз, қабілеті жоғары, талапты балаларға
Деңгейлеп оқыту-оқылатын ақпараттың азаюы арқылы емес, оқушыларға қойылатын
Деңгейлеп оқыту технологиясының мақсаты-әрбір оқушы өзінің даму деңгейінде
2 Информатика сабағында деңгейлеп-саралап оқыту технологиясын қолдану
Деңгейлік саралау технологиясы оқушының да, мұғалімнің де белсенді
2.1 Деңгейлеп-саралап оқыту технологиясына жасалған сабақ жоспары
2.1.1 Диаграммаларды құру және редакциялау. Диаграмма түрлері.
Сабақтың тақырыбы: Диаграммаларды құру және редакциялау.
Диаграмма түрлері.
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларды EXCEL-де диаграмманы
ә) тәрбиелік: Ұқыптылыққа, зеректікке, шыдамдылық пен ұстамдылыққа, өз-өзіне
б) дамытушылық: Тақырыптың негізгі идеясын ашу, оқушылардың ой-өрісін
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың көрнекіліктері: Слайд, оқу есептеуіш техника кешені (компьютер),
Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың сабаққа
2) Үй тапсырмасын тексеру: Өтілген тақырып бойынша тест.
3) Жаңа сабақ түсіндіру: Мақсатымен таныстыру, жаңа материалдардағы
Ехсеl-дің ең көзге түсер ерекшеліктерінің бірі оның сандар
Диаграммалар – мәліметтерді графикалық түрде кескіндеудің ыңғайлы түрі.
Ехсеl-де 14 түрлі екі және үш өлшемді диаграмма
Кесте 1.
Ехсеl графикасын құру кезіндегі мәліметтер
А В С D Е Р С H
Апта күндері 1 2 3 4 5 6
Жұмыс түрлері
Ойын 0 1 1 0,5 1 2 2
Мәтін өңдеу 2 0 0 0,5 0 0
Сурет салу 1 0 0 1 0 1
Программалау 0 1,5 1,5 0 2 0 0
А1:Н6 бен 11:12 блоктарындағы мәліметтер онша қызықты емес,
1-қадам. Мұнда Ехсеl Диаграмма шеберінің "5-тен 1-қадам" (Шаг
Сурет 2. Диаграмма шебері терезесінің сұхбаттасу экраны
2-қадам. Келесі сұхбат терезесіндегі Ехсеl тұрғыза алатын диаграмма
Гистограмма деген диаграмма түрін тышқанды шерту арқылы таңдап
Сурет 3. Диаграмма шеберінің 2-қадамдағы сұхбат терезесі
3-қадам. Үшінші сұхбат терезесі қандай диаграмма түрін таңдауымызға
Сурет 4. Диаграмма шеберінің 3-қадамдағы сұхбат терезесі
4-кадам. Бұл Ехсеl-дің бұрый ерекшелеп алған мәліметтерді қалай
Егер шыққан нәтижеге көңіліңіз толмаса, қайтадан алдыңғы терезеге
Мысалға, біздің экранымызда, Диаграмма шебері мәліметтердің жолдарда орналасқанын
Түсініктеме беретін мәліметтер ретінде біз еш нәрсе енгізбегендіктен,
Сурет 5. Диаграмма шеберінін 4-кадамдагы сұхбат терезесі
Түсініктеме қосу (Добавить легенду) деген сұраққа түсінік беретін
4) Жаңа сабақты меңгерту: Деңгейлік тапсырмалар
1-деңгей. Төмендегі суреттегі диаграмманы Дөңгелек диаграммаға алмастырып, әшекейле.
Сурет 6. "Аймар" дүкенінің тауарларының диаграммасы
2-деңгей. Төмендегі кестенің саны бөліміне (конустық диаграмма) және
"Аймар" дүкені
Тауар Саны Бағасы Жалпы сомасы
Тәтті тоқаш 125 20 2500
Шырын 120 125 15000
Орындық 15 250 3750
Самса 100 60 6000
Барлығы: 27250
Сурет 7. "Аймар" дүкенінің тауарларының кестесі
3-деңгей. Төмендегі берілген кестені аяқтап, өзіне ұнаған диаграмманы
Қызметкерлерге берілетін сыйақы (теңге)
Аты- жөні Қазан Қараша Желтоқсан Барлығы
Қорытындылау: Диаграмма дегеніміз не?
Диаграммалардың түрлерін ата?
Тақырып пен аңыз не үшін керек?
Диаграмма шеберін қалай шақырамыз?
Диаграммалардың неше осі болады?
Бүгін біз сабақта не білдік?
Бүгін сабақта не үйрендік?
6) Үйге тапсырма: Қайталау, өткенге қайталау жасау. Шығармашылық
7) Бағалау: Жаңа сабақты меңгеру деңгейін бағалау.
2.1.2 MS Excel кестелік процессоры
Cабақтың тақырыбы: MS Excel кестелік процессоры
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Excel бағдарламасы бойынша білімді меңгерту.
Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, зеректікке, шыдамдылық пен ұстамдылыққа, өз өзіне
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.
Сабақтың көрнекіліктері: Практикалық жұмыстар, слайд.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
1) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың сабаққа даярлығын анықтау.
2) Үй тапсырмасын тексеру: Өтілген тақырып бойынша интерактивті
3) Практикалық сабақ. Слайдта дайындалған әр деңдейдегі тапсырмаларды
Сурет 8. Батырмаларды шерту арқылы тарсырмаларды орындау
1-деңгей тапсырмасы:
Көшірмелеу кезіңде сандары формула бойынша толтырылатын бір айдың
1. А бағанын апта күндерімен толтырып, ай атын
2. B, C, D, E, F, G бағандарын
3. Елеулі күндерге ескерту қосыңдар (Вид /Примечание)
Сурет 9. Елеулі күндерге ескерту қою
2-деңгей тапсырмасы:
Оқушылардың аты-жөнінің тізімін, күнделікті және тоқсандық бағаларын, сондай-ақ
1. В1 ұяшығына бірінші сабақтың өткізілу күнін енгізіңдер.
2. К бағанына әр оқушы бағаларының дөңгелектенген арифметикалық
3. Кестенің астына, керекті ұяшыққа статистикалық =СЧЕТЕСЛИ(К$3:K$8;“=5”) формуласын
4. Үздік, жақсы, орташа оқитындардың санын көрсететін диаграммалар
Сурет 10. Сынып журналын толтыру
3-деңгей тапсырмасы:
Үлгі бойынша есептеу кестесін құрыңдар.
Excel B4:J13 ұяшықтарының диапазондары үшін тапсырмаларды орыңдаңдар.
Сурет 11. Формула бойынша есептеу
H4, I4, J4, K4 ұяшықтарына төмендегі мәндерді табу
- Жолдағы минимал элементті
- Жолдағы максимал элементті
- Жолдың барлық элементтерінің қосындысын
- Жолдағы барлық элементтердің орташа мәнін
- Формулаларды төмен қарай жылжытыңдар
2) В15, В16,В17, В18 ұяшықтарына төмендегі мәндерді табу
- Бағандағы минимал элементті
- Бағандағы максимал элементті
- Бағандағы барлық элементтерінің қосындысын
- Кестедегі барлық элементтердің орташа мәнін
- Формулаларды оңға қарай жылжытыңдар
3) J15, J16, J17, J18 ұяшықтарына төмендегі мәндерді
- Кестедегі минимал элементті
- Кестедегі максимал элементті
- Кестенің барлық элементтерінің қосындысын
- Кестенің барлық элементтердің орташа мәнін
4)Сабақты бекіту, бағалау: Оқушыларды үй тапсырмаларына берген жауабы
5)Үйге тапсырма. Көбейту кестесін Пифагор кестесі түрінде құрыңдар
2.2 Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей тапсырмасы: ұстаз бен оқушылардың қарапайым, жайлы,
1) Қоңырау кестесі.
А) Ұяшықтарға мәтіндерді енгізіңіз:
- А1,В1,С1-ұяшықтарын біріктіріп «Қоңырау кестесі»;
- В2,В3-ұяшықтарын біріктіріп «Сабақтың басталуы»;
- В2,В3-ұяшықтарын біріктіріп «Сабақтың аяқталу»;
- Е4- ке «Сабақтың ұзақтығы»;
- Е5-ке «Үзіліс ұзақтығы»;
- А4:А10-ға «1-сабақ», «2-сабақ»,...., «7-сабақ»;
Ә) Бастапқы мәндерді енгізу қажет:
- В4 ұяшығына – 8:30;
- F4 ұяшығына- 0:45;
- F5 ұяшығына- 0:10;
Б) Сабақтың аяқталуы : «Сабақтың басталуы»+«Сабақтың ұзақтығы» (С4
В) Қалған сабақтардың бәрінің басталуы алдыңғы сабақтың аяқталуы
Г) «Сервис Параметры
Сурет 12. Қоңырау кестесін құру
2) Көшірмелеу кезінде сандары формула бойынша толтырылатын бір
- А бағанын апта күндерімен толтырып, ай атын
- B, C, D, E, F, G бағандарын
- Елеулі күндерге ескерту қосыңдар (Вид
Сурет 13. Елеулі күндерге ескерту қою
В деңгей тапсырмалары: Төмендегі сөзжұмбақты шешу керек
1 Т Ү Й І Н Д І
2 М Ә Л І М Е Т
3 С Ұ Р Ы П Т А
4 E X S E L
Т Е Р Е З Е С І
5 К Е С Т Е
6 М А Т Р И Ц А
7 П Р И Н Т Е Р
8 М О Н И Т О Р
9 Б А Й Т
10 Ж О Б А Л А У
11 Ж А З Б А
12 Л О Г И К А Л
13 Ө Р І С
14 Ұ Я Ш Ы Қ
Сурет 14. Сөзжұмбақты шешу
Деректердiң сұрыпталуы орындалатын өрiс қалай аталады?
Ұяға (сан, мәтiн, формула) түрiнде не енгiзуге болады?
Берiлген ретпен жазбаларды орналастыру операциясын не деймiз?
Microsoft Exsel программасы iске қосылғанда мониторда не
Қатарлар мен бағандарда реттелген информациялар қалай
Кестедегi объектiлер аталуын алып тастасақ, онда қандай математикалық
Ақпаратты қағазға басып шығаратын құрылғыны атаңыз;
Компьютерге енгiзiлген информацияны қайдан көре аламыз?
Ақпараттың өлшем бiрлiгi;
Деректер базасын теориялық тұрғыдан тұрғызу дегенiмiз не?
Реляциялық деректер базасындағы қатардың аталуы;
Ақиқат немесе Жалған деген мәндердi қабылдай алатын тип
Реляциялық деректер базасындағы бағананың аталуы;
Microsoft Exsel программасында мәлiмет енгiзiлетiн кестенiң ең кiшi
С деңгей тапсырмалары: Кiтапханадағы оқулықтар ДБ құрыңыз
1) Дәптерде кестесiн құрыңыз.
2) Кестенi компьютерге терiңiз.
3) Дайын кесте бойынша Форма, Сұрыптау, Автофильтр қолданып
Қорытынды
Ж. Қараевтың деңгейлеп-саралап оқыту технологиясын информатика пәнінде кеңінен
- Оқушылардың 100 пайыздық үлгерімі қамтамасыз етіледі.
- Оқушылардың жүктемесін оңтайландыруға мүмкіндік туады (үй тапсырмасы
- Оқушылардың оқу қызметтерінің нәтижелері әділ бағаланады.
- Оқушыларда сәтсіздік, қорқыныш, мазасыздық сезімі жойылады.
- Дарынды оқушылар дер кезінде анықталып, оларды дамытуға
- Танымдық процестерді, оқушылардың таным қабілеттерін зерттеу әдістері
- Олимпиада, конференция жүлдегерлері, шығармашылық жұмыстардың жеңімпаздарының саны
Бұл технологияның тағы бір ерекшелігі дарынды балалармен тұрақты
Осы курстық жұмысты орындау барысында Ж. Қараевтың
Курстық жұмыстың практикалық бөлімін жасауда Macromedia Flash, Excel
Әдебиеттер тізімі
1. Соколов М. Оқыту технологиясының білім сапасын көтерудегі
2. Нағымжанова Қ.М. Бастауыш білім берудегі жаңа технологиялар.
3. Мусина С. Оқыту технологияларын енгізу жолдары /
4. Жунисова А. Оқытудың жаңа технологиясын оқу –тәрбие
5. Ж.Сыбайласова. Саралап – деңгейлеп оқыту технологиясы. Мәтін
6. Лапчик, М. П. Методика преподавания информатики учеб.
7. Шошак М. “Жаңа педагогикалық технологияларды информатика пәнінде
8. Кеңесбаева С. Информатка сабақтарын түрлендірудегі жаңа технологиялар
9. Әбдікәрімов Б. Информатка сабақтарын түрлендірудегі жаңа технологиялар
10. Кемешев Д. Педагогикалық жаңа технологиялар мектепте/ Д.
11. Әбдірешұлы Б. Білім берудегі педагогикалық технологиялар /
12. Талдыбаева Ә. Оқытудың жаңа технологиясы мен оқушылардың
13. Ермеков Н., Кузина Е., Крепп Л., Пилипенко
14. Ермеков Н. Информатика. Практикум. Дидактикалық материалдар. 8
15. Ермеков Н. Информатика әдістемелік нұсқау. 8 –
16. Ермеков Н. Информатика.8 – сыныпқа арналған оқу
4
Деңгейлеп саралап оқыту педагогикалық технологиясында тапсырмаларды жүйелеу
Ағылшын тілін деңгейлеп оқыту
Ағылшын тілін саралап оқыту әдісі
Дамыта оқыту технологиясы
Ағылшын тілін деңгейлеп оқыту әдісі
Деңгейлеп саралап оқыту педагогикалық технологиясының теориялық негіздемесі
Деңгейлеп – саралап оқыту технологияларын оқыту үрдісінде пайдалану
ДЕҢГЕЙЛЕП САРАЛАП ОҚЫТУ ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТЕХНОЛОГИЯСЫНЫҢ ТЕОРИЯЛЫҚ НЕГІЗДЕРІ
Деңгейлеп – саралап оқыту технологияларын оқыту үрдісінде пайдалану жолдары
Бастауыш мектеп оқушыларының инновациялық білім беру ортасына өзбеттілігінің қалыптасуының теориялық қағидалары