Музыканы оқытудың әдістері

Скачать



Мазмұны
І Кіріспе
ІІ Негізгі бөлім
Музыка сабағы - өнер сабағы.
Мектептегі музыка сабағы – музыкалық білім берудің негізі.
Музыка пәнінің мұғалімі
Музыкалық тәрбиенің әдістері
Музыканы оқытудың әдістері.
Музыка сабағындағы әр түрлі іс-әрекеттердің түрлері және олардың
Музыканы таңдап қабылдау – мызыка сабағының негізгі іс-әрекеті
Хормен ән айту дағдыларын қалыптастыру
Музыкалық сауат – музыкалық білім берудің негізгі түрі
ІІІ Қорытынды
Пайдаланылған әдебиеттер тізімі
Қосымша
Кіріспе
Қазақстан Республикасының тәуелсіз мемлекет ретінде қалыптасуы орта және
Сондықытан да орта білім беретін мектеп – халқымыздың
Бүгінгі таңда еліміздің статегиялық дамуындағы негізгі мәселелердің бірі
Оқушыларға музыкалық тәрбие, білім беру, олардың музыка өнеріне
Музыка мұғалімі әрдайым шығармашылық ізденісте жүріп, өзінің музыкалық
Әдістеме пәнін құрайтын музыкалық білім берудің негізгі мәселелері
Мектептегі музыка сабағы – музыкалық білім берудің негізі.
Мектептегі мақсатты бағытталған және жүйелі қойылған музыкалық білім
Баланың музыкамен айналысуындағы алғашқы қадамы мектепке дейінгі кезеңде
Жалпы білім беретін мектептегі музыка сабағының мақсаты оқышылардың
Ғылыми-техникалық прогресстің жетілуі музыка тыңдаудың мүмкіндіктьерін кеңейтуде. Қазіргі
Мектептегі музыка пәнінің басқа сабақтарға ұқсастығы мен өнер
Музыка сабағының айырмашылығы оның өнер сабағы екендігінде. Музыка
Кез келген сабақтар сияқты музыка сабағы да қызықты
Музыка сабағының келесі айырмашылығы бірлескен көркемдік және техникалық
Музыка сабағы өнер сабағы болғандықтан, оның барлық компоненттерінің
«Музыка» оқу пәнінің қажеттілігі жас ұрпақты эстетикалық тәрбиелеудегі
Музыка балаларды толғңандырып, олардың көңіл күйіне белгілі әсерін
Музыка сабағының мазмұнына әртүрлі көңіл күйдегі сипаттағы шығармалар
Музыка сабағы алдын-ала құрастырылған жоспар бойынша өтіледі. Бірақ
Оқушылармен жеке жұмыс жасау музыкалық іс-әрекеттердің барлық түрлерінде
Қазіргі уақыттағы мектептегі музыка сабағы арнайы жабдықталған дәрісханада
Музыка сабағына әртүрлі көрнекілік құраладар, иллюстрациялар, сабақтың тақырыбына,
Музыка сабағында аталған техникалық құрал жабдықтар мен көрнекілік
Музыка сабағындағы барлық іс-әрекеттерді қолдана отырып, бір музыкалық
Тақырыпқа кіріспе сабақтары
Бұл сабақтың мақсаты оқушыларға әр тоқсан сайын бір-бірімен
Тақырыпқа кірісу процесі сабақта үш негізгі кезеңнен құрастырылады:
Оқушылардың жинақтаған өмірлік және музыкалық тәжірибесін, өтілген тақырыптаррды,
Тақырыпқа кірісу ізденіс жағдайын тудыру негізінде жасалып, оның
Алғашқыда жаңа білім туралы жалпылама түсініктері жаңа шығармаларды
Әрбір тоқсанның тақырыбының мазмұны, бағдарламадағы оның орны, құрылысы,
Тақырыпты тереңдету сабағы
Тақырыпты тереңдету сабағы әрбір тоқсандардың кіріспе сабағын жалғастырып,
Тақырыпты тереңдету сабағының процесі үш негізгі кезеңнен құралады:
Оқушылардың қалыптасқан өмірлік және музыкалық тәжірибесін белсендіру
Тақырыпты тереңдету әртүрлі шығармаларды және оқытудың тәсілдерін қолдануда
Оқушылардың әртүрлі музыкалық шығармаларды қабылдау процесінде тақырыпты жаңаша
Сабақтың барысында мұғалім оқушылардың апта бойына қандай музыкалық
Б.Ғизатовтың «Біз өмірдің гүліміз» әнін орындауда әннің сипатына,
Сабақты қорытындылағанда мынандай сұрақтар қойылады:
Қандай жанрмен таныстық? (марш)
Марштың қандай түрлерімен таныстық? Жауабы мереклеік маршы, жорық
Екінші сабақтан бастап тақырып кеңінен талданып халық әндеріндегі
Екінші сабақтың тақырыбы «лирикалық және кең тыныстық әндер»,
Тақырыпты қорытындылау сабағы
Сабақтың бұл түрі оқушылардың тоқсан бойы өтілге тақырыптарды
Тақырыпқа кіріспе және тақырыпты тереңдету сабақтарына қараағанда, бұл
Қорытындылау смабағында тек өткен материалдармен алған білімдерін бекітіп
Тақырыпты қорытындылау сабағы оқушылардың өткен материалмен алған білімдерін
Оқу жылының тақырыптарын қорытындылау сабағы бағдарламада көрсетілгендей тоқсанның
Мұндай сабақтарды ұйымдастыруда мұғалімнің алдында мынандай міндеттер тұрады.
Біріншісі – оқушылардың оқу жылының тақырыптарын қаншалықты меңгеруін
Екіншісі – сыныптың, соңғы сабақ концертке дайындығы.
Сабақ концерттің негізгі мақсаты – жыл бойы өтілетін
Музыка пәнінің мұғалімі
Ке-келеген мамандықтың өзіндік ерекшеліктері болады. Музыка мұғалімінің де
Музыка өнері арқылы балаларды тәрбиелеуде оның дүниетанымдық көзқарасының,
Қазіргі заман талабына сай бұл маман иелерінің алдында
Музыкалық сабақтарды шығармашылық ізденісте жоспарлауы тәжірибесін толықтырып, мұғалімнің
Мұғалімніңғ балалар алдындағы беделінің артуығ, оның талап қоя
Тақырыптарды ашу барысындағы танымдық сұрақтарды қоя білу мұғалімнің
Мұғалімнің бойындағы ұйымдастырушылық қабілеттің болуы оның жұмысының жаақсы
Мұғалімнің шығармашылығы оның педагогикалық ізденістері мектептегі алғашқы музыка
Музыканы оқытудың әдістері
Музыканы оқытудың әдістерін оқу процесінің мақсаты мен негізгі
Бұл әдістердің ішіндегі біріншісі ең әуелі оқушылардың сабақтың
–балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінде, тұрғылықты жерлерде, жазғы
–балалардың жазғы және қысқы лагерлерінде ұйымдастырылатын көпшілік дене
–спорттық, туристік базаларды мәдени және демалыс бақтарында балалар
Отбасында балалардың дене тәрбиесін ұйымдастырудың түрлері:
–күн режиміндегі дене шынықтыру-сауықтыру шаралары (таңертеңгілік гимнастика, дене
–спорттық жаттығуға жататын дене жаттығуларымен жеке айналысу, дене
–каникул күндеріндегі ересектердің қатысуымен ұйымдастырылатын ойындар, серуендер, жорықтар,
–отбасының өздері тұратын жердегі жарыстарға қатынасуы.
Дене тәрбиесінің осы түрлері міндетті және ерікті болып
Біріншісіне, яғни міндеттісіне тек дене шынықтыру сабақтары ғана
Үйрету мен тәрбиелеудің айтылған түрлері ұйымдастыру белгілеріне қарай
Жаттығуларды ұйымдастырудың сабақтық түлеріне мектептегі дене шынықтыру сабақтары
ған белгілердің болуы сабақты ең үнемді және жаттығуды
Екіншісінде, жаттығуды ұйымдастырудың сабақтық емес, яғни ерікті түрлері
Дене тәрбиесін ұйымдастырудың өзге түрлері тәрбиеленудің алғы шарттарын
Музыкалық жалпылау әдісі – музыка сабақтарын ұйымдастырудың негізгі
Әдістің бірінші әрекеті сабақтың тақырыбына кіріспе жасауға және
Бірінші кезеңі осы бағдарламаға дейінгі сабақтың тақырыбын түсіндірумен
«Алға шолу және өткенге қайта оралу» әдісі
Бұл бағдарламадағы тақырыптарды ң бір-бірімен жүйелі байланысып құрылуы.
Эмоциялық драматургиялық әдіс
Эмоциялық драматургиялық әдіс – ең әуелі оқушылардың музыкаға
Музыканы оқытудың принциптері
Музыка сабағында бір ғана принципті бөліп алып, сол
Оқушыларға тек дайын білімді, дайын мағлұматтарды беріп қою
Музыкалық білім беруде ғылымилық принципі. Ғылымилық принципке сүйеніп
Музыкалық білім беруде оқушының мінез құлқының даму ерекшеліктеріне
Музыканы оқытудың қызығушылық пен белсенділік принципі музыка сабағында
Білімнің берік болу принципі
Бұл принцип бойынша өтілген музыкалық материалдардың есте сақталуы
Көрнекілік принципі
Көрнекілік принципі – оқытуды аңғарып қараудан бастауды талап
Нота сауатын өтуге дайындық кезеңінде қимыл жасау арқылы
Білім берудің шамаға лайықты принципі
Бұл принцип сабақта өтілетін ән мен музыканы тыңдауға





Скачать


zharar.kz