МАЗМҰНЫ
МАЗМҰНЫ
Кіріспе...............................3
І тарау. Бастауыш сыныптарда жүргізілетін жазу сабақтарын ұйымдастырудың ғылыми
1.1. Жазу сабақтарының мақсаты, қойылатын талаптар, олардың сипаты ...............................5
ІІ тарау. Жазу жұмыстары арқылы сауаттылыққа үйрету және тіл
2.1. Сауатты жазуға үйрету жолдары, жұмыс түрлері.................................12
2.2. Сауат ашу кезеңіндегі міндеттер, олардың мән мағынасы...........23
2.3. Оқушылардың грамматика мен емле бойынша білімдерін есепке алудың
2.4. Жазба жұмыстарында жіберген қателерімен жүргізілетін жұмыстар және оны
Қорытынды...................58
Пайдаланылған әдебиеттер................63
Кіріспе
Ана тілі – бүкіл ақыл-ой дамуының негізі дәне барлық
Бастауыш сыныптарда жүргізілетін тіл дамыту әдістемесі – оқушыларға білім
Жұмыстың көкейкестілігі. Оқушылардың сауатын ашу, тілін дамыту – бастауыш
Диплом жұмысының мақсаты. Бастауыш мектептің І-ІV сыныптарында жазба жұмыстары
Жұмыстың міндеті
-бастауыш сыныптарда жүргізілетін жазу сабақтарының мақсатын, қойылатын талаптарын зерделеп,
- оқушыларды сауатты жазуға үйретудің әдістемелік жолдарын, жұмыс түрлерін
- үлгілі сабақ жоспары негізінде тәжірибелік сынақ жүргізу.
Теориялық-практикалық қолданылымы. Жұмыс нәтижесі бастауыш сыныптардың қазақ
Зерттеу әдістері. Бұл жұмыста іс-тәжірибе, әдебиеттер жинау, оларды талдау-жинақтау,
Жұмыстың құрылымы. Диплом жұмысы кіріспеден, екі тараудан, қорытынды мен
І тарау. Бастауыш сыныптарда жүргізілетін жазу сабақтарын ұйымдастырудың ғылыми
1.1. Жазу сабақтарының мақсаты, қойылатын талаптар, олардың сипаты
Бастауыш сыныптардағы жазу сабақтарының
Жазу дағдысының психологиялық негізі мидың
Жазу тілі ауызша сөйлеуден
Ең алғашқы, ерте дәуірде
Кейінірек иероглифтік жазу шықты.
Біздің қазіргі қолданып жүрген
Жазудың құралына алфавит, графика
Графика - дыбыстың, буынның немесе
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С Қазақ
келтірілген ережесін сақтап жазу.
Алфавит пен графиканы меңгеру-
Бастауыш сынып оқушылары орфографияны
Жазбаша сөйлеудің өзіне тән ерекшеліктері
Бұл айтылғандар бастауыш сынып
Жазу дағдысының бастамасы әріптің
Алайда мұғалім тиімді
Жазу қимылдары автоматталғаннан
Орфография жазудың бүкіл
Оқушы ереже бойынша,
Бір орфографиялық амал автоматталғаннан
Қазақ тілі орфографиясының негізгі
Тілімізде орыс тілінен
Қазақ тілінде фонетикалық
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С Қазақ тілін
сөздер дәстүрлі принциппен, естілуінше
Қысқасы, жазуға үйрету әдістемесі
Бұл жұмыстардың мақсаты - балаларды
1. Әріптердің негізгі
2. Әріптердің биіктігі біркелкі
3. Сопақша және жарты сопақша
4. Әріптердің кескіні қабылданған
5. Сөздерді жазғанда әріптердің
Жазуға үйретуде көзделетін тағы
Жазу барысында орындалуға тиіс
Екі иық кеудемен бірдей,
Дәптерге жарық сол жақтан түсіп,
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Ысқақ Б. Тіл дамытудың
болсын. Екі қол шынтаққа
Жазуға үйретуден бұрын бірнеше
Оқушыларды дұрыс жазуға үйрету
Жазу сабағы шамамен мынадай
1. Жазғанда партаға
2. Сабақтың мақсатын, алда
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Әуелбеков Ш. Бастауыш
оқушылар мұғалімнің қолының қалай
3. Мұғалім оқушылардың
4. Мұғалім партаны
5. Жазу аяқталғаннан кейін
Бастауыш мектеп оқушылары
Жазуға үйрену тілдің
Жазуға үйрену үшін қажетті
1. Жазылатын сөздің мағынасын,
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Жинкин Н.И. Развитие
сөйлемінің, мәтіннің мағынасын
2. Сөздің айтылуына және жазылуына,
Жіберілген қателермен жұмыс жасау:
3. Сөйлем мен сөзді
4. Сөйлеу әрекетінің
5. Грамматикалық жаттығуларды
Орфографиялық дағдыға төселуіне
Орфографиялық дағды жөнінде
ІІ тарау. Жазу жұмыстары арқылы сауаттылыққа үйрету және тіл
2.1. Сауатты жазуға үйрету жолдары, жұмыс түрлері
Сауатты жазуға үйрену жұмысы
Мұғалім тіл құбылыстары мен жазу ережелерін
Грамматиканы оқу барысында оқушылар тіл
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С. Қазақ тілін оқыту методикасы.
байланысты өздері сөйлем құрғанда да
Сауатты жазуға үйрену үшін аналогия
Дұрыс, сауатты жазуға үйрену үшін
Тіліміздегі жазылуы айтылуынан өзгеше
Сөйтіп сауатты жазуға үйрену үшін
Әрине, сауатты жазуға үйренуде қол
Сөйтіп жоғарыда айтылғандарды қорыта
1. Мұғалім жазылатын сөздің немесе
2. Сөзді дұрыс айтуға, ұқыпты
3. Үнемі талдау жасау,
4. Дыбыстық талдау, сөз құрамына
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Ысқақ Б. Тіл дамытудың
5. Сөздік жұмысы үздіксіз жүргізіліп
6. Сауатты жазу дағдысын қалыптастырудың
7. Белгілі бір жағдайға дағдылану
Жазуға үйренуде уақытша нерв байланыстарын
Орфографиялық ережені түсіндіруден бұрын балалардың
Жазуға байланысты жаттығу жұмыстары әр түрлі факторларға негізделеді:
1. Көру, қимыл факторларына негізделетін көшіріп жазу.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Мұқанов М. Жас және
2. Есту арқылы қабылдауына сүйенетін мәтінді жазу (мұғалім оқып
3. Орфографиялық тапсырмалар бар жаттығулар: қалдырып кеткен әріптерді тауып
Жазу жұмыстарының бұл көрсетілген түрлері бір-бірімен тығыз байланысты, яғни
Жазу дағдысын нығайта, жетілдіре түсетін, сонымен бірге іс жүзінде
Оқушылардың белсенділігін көтеру мақсатында карточка жүргізіледі. Бұл үшін әр
2) көшіру. Алғашқы, I сыныпта,
1. Рахметова С. Қазақ тілін оқыту методикасы. А., 1991
қойып көшіру, толық көшіру т.с.с. ұйымдастырылады. Көшіру жұмыстарында керекті
Балалар көшіру техникасына үйретіледі (әуелі оқып шық, буындап оқы,
Есте ұстау арқылы көшіру. Мұнда тақтаға жазылған мәтін
Жазылуы қиын сөздер жаттығуларға кірістіріледі, бірнеше рет қайталанады.
Еркін көшіру. Балалар әуелі мәтінді оқып шығады, талдайды,
Грамматикалық тапсырмаларға байланысты көшіру. Сөздің немесе сөйлемнің бір бөлігі
Мұнда мәтінді көріп қабылдау жеткіліксіз, сонымен қатар оны ойланып,
Көшіру жұмыстары тіл дамытумен байланысты,
Балалардың орфографммаға үйренген дағдылары мен
Диктанттың бастауыш мектепте жүргізілетін түрлері:
1. Ескерту диктанты. Мұнда
2. Іріктеу диктанты. Мұның
3. Түсіндіру диктанты. Мұнда
4. Шығармашылық диктант. Мұғалім
Шығармашылық диктант балалардың тілін дамыту
5. Ерікті диктант. Бұл мазмұндама
Осы көрсетілген жұмыстардың барлығы орфографиялық
6. Бақылау немесе тексеру диктанты.
Жұмыстардың жүйесі: Орфографиялық жаттығулардың бірнеше
ә) екінші кезеңде де дайын
Бұл кезеңдегі ең көп қолданылатын
б) балалар өздіктерінен басқа құбылыстардың
в) орфографиялық дағдының автоматтана бастау
г) қалыптасқан дағдыларды жетілдіру кезеңі1.
Жоғарыда көрсетілген жүйені өзгертуге болмайды
Жаттығу жұмыстарының жүйесіне қарай, материалды
1. Грамматикалық немесе орфографиялық құбылыстарды
Жаттығуға арнап материал таңдағанда тіл
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С. Қазақ тілін
2. Жұмыстың әр түрлі кезеңдерінде
Қазіргі кезде орфографияны меңгеру үшін
Сауаттылыққа үйренуде сезім анализаторларының барлығы
Мұғалім қандай да болмасын, бір
Сөйтіп, орфографиялық немесе пунктуациялық сауаттылық
2.2. Сауат ашу кезеңіндегі міндеттер, олардың мән мағынасы
Жалпы сауат ашу тарихында
1. Әріп теріп оқыту.
2. Буынға бөліп оқыту.
3. Сөзді оқыту.
4. Дыбысты талдай оқыту.
5. Дыбыстық жинақтау
6. Талдау-жинақтау әдістері.
Дыбыстық талдау-жинақтау әдісінің
Дыбыстық талдау – жинақтау әдісі.
Бұл әдістің негізгі
Талдау әдісі.
Сауат ашу кезеңінде оқушыларға
Дыбыстармен таныстыру үшін әуелі
1. Ушинский К.Д. Изб. пед. соч.
Мақсат – сол жолдардың кейбір
Дауыссыз дыбыстардың бір
Жинақтау әдісі.
Жоғарыда біз сөз ішінен
Дауыстыдан басталып, дауыссызға
Оқушыларға дыбыстарды бір-бірімен
машықтандырудың тағы бір
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1.Бастауыш сыныптарда қазақ
Сонда балалар лллааа
Кейде ұқсас буынды
Ша-ға-ла
Та-ға-ла
Оқушылар бірінші сөздің
Сауат ашу кезінде талдау
Талдау – жинақтауда мынадай
1. Кез-келген дыбысты сөз
Мұнда сөз құрамындағы үйретілуге
2. Дыбыстың артикуляциясын
байқаңдар дейді. Осы
Сөйтіп, балаларға дыбыстың
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахматова С. Қазақ тілін
Сондықтан мұғалім дыбысты оқытуға
3. Сөздің аяғындағы немесе басындағы
4. Айтылуына қарай дыбыстарды,
5. Үйретіліп отырған дыбыстың
6. Буынды немесе сөзді
7. Дыбыс алмастырып оқу.
Адамның психикалық қабілеті
Мектепке алғаш
қалыптасып жетілуімен қабат
Сауат ашу кезінде
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Ысқақ Б. Тіл дамытудың
айтылуы бірдей сөздерді
Сауат алу барысында
Сауатты адамдар жазғанда
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.Қазыбаев С. Қазақ тілі
нәтижесінде жұмыстарының нәтижесінде барып
Сауат ашу кезеңінде
Сауат ашу кезеңінде
Сауат ашу кезеңі
Дайындық кезең.
Бұл-«Әліппе» мерзімінің жеделдетуіне,
Дайындық кезеңде оқушыларға
Сауат ашудың бірінші
Бұл кезеңде дауысты
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С. Қазақ
2. Бастауыш кластарға қазақ
кейбір шұғыл түрлері
Сауат ашудың екінші кезеңі.
Екінші кезеңде оқушылар қысаң
Сауат ашудың үшінші
Бұл кезеңде оқушылар
Сауат ашудың төртінші
Бұл кезеңде тілімізге
«Әліппеден» кейінгі кезең.
Бұл кезеңде оқушылардың оқу
Дайындық кезеңде бөбектерді
¤йткені 6-7 жасар баланың
Дайындық кезеңінде оқуға,
Бұл кезеңде мынадай
1. Балалардың сөздік қорын
2. Балаларға ауызша қысқа-қысқа
3. Балалардың тіліне, сөйлеу
4. Мұғалімнің және
5. Сөйлем, сөз, буын,
6. Жазуға дайындық
Дайындық кезеңінде балалардың
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С. Қазақ тілін
нәрсені зейін қойып, тыңдай
Алғашқы сабақтарда балалардың
Дайындық кезеңіндегі әңгіменің ерекшелігі оның
Дайындық кезеңінде мектеп тәртібі, оқу-құралдары
Осы айтылғандармен қатар дайындық кезеңінде
Кеспе әріптердің кассасын жасату және оның пайдалану
Дайындық кезеңіндегі сабақтардың
«Сөйлем және сөз»
1. Мұғалімнің ертедегі
2. Айтылған ертегі (немесе
3. Тыңдағандарын оқушылардың
4. Әңгімені сөйлемге
5. Сөйлемдердегі сөздерді
6. Ертегідегі (немесе әңгімедегі)
«Сөз және буын»
1. Әліппенің алғашқы
2. Оқушылардың айтқандарын
3. Сөйлемдерді сөзге
4. Сөздерді буынға
5. Сөздің басқы
6. Әңгімелеген заттардың
Дыбыспен таныстыру сабағы.
1. Жұмбақ жасырып,
2. Әңгімені сөйлемдерге, сөйлемдерді
3. Дыбыспен таныстыру
4. Таныс дыбыстан
5. Айтылған кейбір сөздердің
Әріп элементін жазуға
1. Балалардың қарындаштарын,
2. Оқушыларды жазуға даярлау.
3. Бүгін дәптердің
4. Тақтаға жазып көрсету
5. Балаларға дәптерлеріне
Сөйлемді сөзге, сөзді буынға
Тақырыбы: сөйлемді сөзге,
Көрнекі құралдар: Әліппе
Сабақ барысы: Жеке
Осылайша екінші сөз
-Сонымен бүгінгі сабақта
- Енді суретке қарап,
- Біз өткен сабақта не
- Бақшада не өсірілетін
- Бақшада қауын, қарбыз,
- «Бақшада қарбыз өседі»
Олардың қандай сөздер екені
Үйге екі үш
Дыбыспен таныстыру сабағының
Көрнекі құрал: аттың,
Сабақтың барысы: оқушылардың назарын
Суреттерді қарау және
«А» әрпінің кіші таңбасымен
-¤ткен сабақта балалардың
Үйге құрамында «а»
Бұл – сауат ашудың
Қазақ мектептері үшін
Бірінші кезең: жуан дауысты дыбыстар мен созылымды
Ендіше алғашқы кезеңнен
Оқу да, жазу да
Екінші кезең: негізінен
Үшінші кезеңде жіңішке дауысты
Әліппені оқытудың төртінші
Жазу жұмыстары, сондай-ақ
Әліппе кезеңінде қолданылатын
1.Рахметова С. Қазақ тілін оқыту методикасы. А., 1991
жазған сөздердің мағынасына
Балалар әліппені өтудің
Үшінші кезеңде оқушылардың
Әліппеден кейінгі кезеңде
Жазуға берілетін мәтіндердегі
Әліппе кезеңінде жаңа
Оқу сабағы:
1. Оқылған ертегі немесе
2. Әңгіме барысында қолданылған
3. Сөйлемді сөзге, сөзді буынға, дыбысқа
4. Сол әріптің
5. Кеспе әліппеде
6. Бір буынын
7. Әліппедегі бағанада
Жазу сабағы:
1. Жазуға дайындық
2. Сөзді буынға,
3. Жаңа әріптің
4. Мұғалім жаңа
5. Оқушылар тапқан
6. Талданған сөздердің
7. Суретпен немесе
Әліппенің алғашқы кезеңдеріндегі
Әліппеден кейінгі кезеңдегі
Әңгіме немесе ертегі
1. Оқылатын әңгіме немесе ертегі
2. Әңгіме немесе
3. Әр бөлім оқылып
4. Әңгіме мәнерленіп қайта оқылады (пауза,
5. Мәтіннің мазмұнындағы негізгі ойлар оқушыларға
6. Мәтінмен жұмыс жасалады
7. Мәтіндегі негізгі
8. Мәтін оқу
¤лең оқыту сабағы.
1. ¤лең тақырыбына
2. Мұғалім өлең
3. ¤лең шумақтары бөлініп,
4. ¤леңді мәнерлеп,
5. ¤лең мәтінін тұтас,
Жазу сабағы.
1. Оқушылардың жазуға дайындығын
2. Мұғалім бір
3. Сөйлем сөзге,
4. Сөйлемді мұғалім
5. Оқушылар сөйлемдерді
6. Тақтадағы сөйлем
7. Осылайша екінші,
8. Оқушылар жазған
Оқылған әңгіме бойынша
1. Оқушылардың жазуға дайындығын
2. Мұғалімнің тақтаға
3. Мұғалімнің сұрағы бойынша
4. Әңгімедегі әр сөзге
5. Мәтіндегі көп нүктенің
6. Мәтінді дәптерлеріне көшіреді;
7. Мұғалім көп нүктенің
8. Балалар өздері тауып
Тиімді жүргізілетін сөздік
Жаттығу үлгісі: Тірек
ТАБЛИЦА
Аңдар Үй жануарлары Ыдыстар Ағаштар
Жолбарыс Түйе Шәйнек Қарағай
Оқушы үлгі-таблицадағыдай берілген
1. Таратпалы карточкалардың
2. Таратпа карточкаларға
Жаттығу үлгісі: Құстар: қарға.
Жемістер: алма.
Көкөністер: сәбіз.
Бұл жаттығу бойынша
Кіші жастағы мектеп
3. Бір типтегі
Жаттығу үлгісі:
Тірек сөздер лақ,
1. жылқы аттары: ......................
2. қой атаулары: .........................
3. ешкі атаулары: ........................
4. сиыр атаулары: ......................
Тапсырма: көп нүктенің
4. «Қай жануар қандай
Жаттығу үлгісі:
Тірек сөздер: кісінейді, қорсылдайды,
Тапсырма: мына дыбыстар
Үлгі: Жылан ысылдайды, т.б.
5. Жануарлардың төлдеуін, дүниеге
Жаттығу үлгісі: Тірек
Тапсырма: үй жануарларының
Үлгі: Қоян көжектеді,
Қорыта айтқанда бірінші тарау бойынша мынадай
1. Бастауыш сыныпта жазу
2. Орфография жазудың бүкіл
3. Оқушыларды дұрыс
4. Жазуға үйрету
5. Сауат ашу кезеңі
6. Саут ашу кезеңі
7. Сауат ашу
2.3. Оқушылардың грамматика мен емле бойынша білімдерін есепке алудың
Әрбір материал мұғалім тарапынан жақсы
Оқушылардың білімін бір сабақтың негізінде
Сабақ соңында бірер сұраққа жауап
Оқушылардың білімін, дағдысын, шеберлігін үйге
Мектеп тәжірибесінде балалардың білімдерін және
1. Орфографиялық бақылау жұмысы белгілі
2. Балалардың жазғандарын қарағанда тек
3. Бақылау жұмысына әдетте мәтін
4. Бір түрлі орфограмманың бірнеше
5. Бақылау жұмысында ең соңғы
6. Бірдей орфограммада кездесетін сөздерді
7. Мұғалім бақылау диктантының мәтінін
8. Оқушылардың алған білімдерін, дағдыларын
Сабақта оқушылардың қойылған сұрақтарға жауап
Сонымен, оқушылардың білімін, дағдысы мен
2.4. Жазба жұмыстарында жіберген қателерімен жүргізілетін жұмыстар және оны
Мұғалім грамматика мен емледен оқушылардың
Оқушылар жазу жұмыстарында қате жібермеу
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Рахметова С. Қазақ тілін оқыту
қатар өздерінің қателерін жою үшін
Біраз уақыт өткеннен кейін (тоқсан
оқушыларға тән қателері теріп жазады,
Оқушылардың жұмыстарында кеткен қателіктерді түзету
Жұмыс осы оқушылардың көпшілігіне
Екінші сабақта жеке оқушылардың жіберген қателіктері талданады. Осы мақсатпен
Балалардың жұмыстарындағы қателерді мұғалім түрлі жолдармен түзетеді: 1) қате
Бұл көрсетілген жағдайлардың қайсысын қалай қолдану: 1) сыныптың ерекшелігіне
Оқушылар бір түрлі қатені қайталай беретін болса, онда динамикалық
Оқушылардың жазғандары, айтқандары орфографиялық жағынан сауатты, стилистикалық жағынан дұрыс
Қорыта айтқанда: 1. Сауатты жазуға үйренуде мүғалім оқушылардың ережені
2. Сауатты жазуға үйретуде мұғалім мынадай жұмыстарды жүргізеді: сөздің
3. Жазуға байланысты жүргізілетін жаттығулар көруге, естуге
4. Оқушылардың орфографиялық дағдысын қалыптастыру жұмысы 4 кезеңнен
5. Оқушылардың орфографиялық не пунктуациялық сауаттылық дағдыларын қалыптастыруда сезім
6. Оқушылардың білімін бағалауда бақылау жұмыстары жүргізіледі. Бақылау
7. Сабақта оқушылар қойылған сұраққа жауап қайтарып қана қоймай,
8. Оқушы мұғалімнің жетекшілігімен өздерінің қателерін жою үшін өз
9. Бастауыш мектептегі ана тілі пәні жоғары сыныптарда өтілетін
Қорытынды
«Бастауыш мектепте жазба жұмыстары арқылы сауаттылыққа үйрету» тақырыбында жазылған
1. Бастауыш сыныпта жазу
2. Орфография жазудың бүкіл
3. Оқушыларды дұрыс
4. Жазуға үйрету
5. Сауат ашу кезеңі
6. Саут ашу кезеңі
7. Сауат ашу
8. Сауатты жазуға үйренуде мүғалім оқушылардың ережені түсінбей, құрғақ
9. Сауатты жазуға үйретуде мұғалім мынадай жұмыстарды жүргізеді: сөздің
10. Жазуға байланысты жүргізілетін жаттығулар көруге, естуге
11. Оқушылардың орфографиялық дағдысын қалыптастыру жұмысы 4 кезеңнен
12. Оқушылардың орфографиялық не пунктуациялық сауаттылық дағдыларын қалыптастыруда сезім
13. Оқушылардың білімін бағалауда бақылау жұмыстары жүргізіледі. Бақылау
14. Сабақта оқушылар қойылған сұраққа жауап қайтарып қана қоймай,
15. Оқушы мұғалімнің жетекшілігімен өздерінің қателерін жою үшін өз
16. Бастауыш мектептегі ана тілі пәні жоғары сыныптарда өтілетін
Пайдаланылған әдебиеттер
1. Мұқанов М. Жас және педагогикалық психология. А., 1982
2. Тәжібаев Т.Жалпы психология. А., 1993
3. Ысқақ Б. Тіл дамытудың ғылыми негіздері. А., 1997
4. Мұқанов М. Педагогикалық психология очерктері А., 1962
5. Әуелбаев Ш. Бастауыш кластарда қазақ тілін оқыту методикасы.
6. Қазыбаев С. Бастауыш кластарда қазақ тілін оқыту. А.,
7. Құлмағамбетова Б. Қазақ тілін оқыту методикасы. А., 1988
8. Балақаев М., Әміров Р. Қазақ тілі 3 сынып
9. Молдабеков Қ. Бастауыш класта тіл дамыту. А., 1993
10. Ысқақ Б. Бастауыш мектепте сыныптан тыс жұмыстар. Ш.,
11. Жұмажанова Т. Кластан тыс оқу барысында тіл дамыту.
12. Жазыбаев М., Нағашыбаева Ә. Бастауыш кластар үшін грамматикалық
13. Ысқақ Б. Сауаттылыққа үйрету әдістемесі. А., 1997
14. Рахметова С. Қазақ тілін оқыту методикасы. А., 1991
15. Ысқақ Б. Мазмұндама жаздыру әдістемесі. А., 1992
16. Ысқақ Б. Бастауыш сыныпта шығарма жаздыру . Ш.,
17. Ысқақ Б. Диктанттар жинағы. Ш., 2005
18. Тұрғынбаева Б.А. Дамыта оқыту технологиялары, А., 2000
19. Құрманова Н.Ж., Тойбазарова Н.А., Рахатова К. Бастауыш мектепте
20. Сарманов Е., Сапаров С. Оқытудың жаңа технологиялары, Ш.,
21. Құрманова Н.Ж. Тойбазарова Н.А. Морфологияны дамыта оқытуға арналған
22. Құрманова Н.Ж. Тойбазарова Н.А. Морфологияны дамыта оқыту сабақтарының
23. Құрманова Н.Ж. Тойбазарова Н.А. Диктанттар жинағы, Ақтөбе, 2006
24. Уәйісова Г. Бастауыш кластарда морфологиялық ұғымдарды оқыту. А.,
25. Ысқақ Б., Сманова Б. Қазақ тілі пәнінен тест