Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков Ата үміті
Әңгімедегі адамгершілік, ізгілік мәселелері. Табиғат пен адам қатысы
Мақсаты:
а) білімділік: повесть бойынша оқушылардың білімін тиянақтау, Тоқсанбай, Омаш, Ергеш бейнелеріне талдау жасату арқылы өз ойын жүйелі жеткізе алуға үйрету.
ә) дамытушылық: өзіндік ой қорыта білу, шығармашылықпен жұмыстану қабілетін жетілдіру, ой - өрісі мен дүниетанымын кеңейту, сабаққа қызығушылығын ояту.
б) тәрбиелік: жақсы мен жаманды ажырата білуге дағдыландыру, кейіпкерлер бойындағы жақсы қасиеттерді үлгі ету, адалдық пен шыншылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жинақтау
Әдіс - тәсілдері: пікірталас, СТО технологиялары
Көрнекілігі: флипчарт, АКТ, электрондық оқулық, ACTIVote.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
1. Амандасу, түұгелдеу, оқушылар назарын сабаққа аудару
2. Психологиялық дайындық.
3. Үй тапсырмасын сұрау
І топ – хронологиялық кесте
ІІ топ – естелік
ІІІ топ – шығармашылығы
ІІ Жаңа сабақ
1. Қызығушылықты ояту сатысы
Ой қозғау
- Балалар, кейіпкер дегеніміз кім?
- Мінездеме дегеніміз не?
Кім туралы айтылған?
↓
Ұры, алдампаз, ұятсыз, дөрекі
Кімге айтылған сөздер?
↓
Адал, мейірімді, еңбекқор, қиындықты көп көрген, шарасыз
1 – Омаш туралы;
2 – Тоқсанбай қартқа айтылған
2. Мағынаны тану сатысы
І топ – Тоқсанбай қартқа
ІІ топ – Омашқа
ІІІ топ – Ергешке
Топтық жұмыс
I топ - Шығарманың композициялық құрылысына талдау жасау.
II топ - Омаш портретін тауып оқыңдар
III топ – Венн диаграммасы (Омаш пен Тоқсанбай)
Сөздік жұмысы
Дермене – жусанның түрі, дәрілік шөп
Шайла – күрке
Қада – күркенің төрт бұрышына қадайтын ағаш
Пәтір – бәтер (нан бәтер, қаттама, көмбе, бауырсақ, күлше, жаппа, таба нан түрлері қазақтардың таза өз үлттық тағамдары. … Жаппа, күлше деген нандарды қатты қызған тандырға, пешке пісірген. Ол қаттама деген бәтердің бір түрі)
Жасымық - ноқат, дақ
Құлқайыр – қурай
Сом – ақша
Шот –