Сабақтың тақырыбы: Бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығару
Сабақтың мақсаты: а) Жақындау жылдамдығы деген түсінікті қалыптастыру, есептеу дағдыларын жетілдіру.
ә) Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, математикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
б) ) Логикалық ойлауларын, қызықты математикалық есептеу дағдыларын жетілдіре отырып, ұйымшылдыққа, белсенділікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, көрнекілік
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың көрнекілігі: кесте, суреттер, сызба т. б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
Психолог. дайындық.
Бүгінгі біздің сабақтағы көмекшілеріміз ол
• Білім
• Зейін
• Игеру
Ендеше сендерге сәттілік тілеймін!
Математикалық жаттығу.
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Топпен жұмыс
1. Жылдамдық деген не?
2. Қатесін тап
3. Сәйкестендір
ІІІ. Жаңа сабақ.
Көрнекілікпен жұмыс.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу минуты.
951; 234; 678; 911; 444; 910
2 - ге бөлінетін сандарды теріп жаз (234 678 444 910 )
Олар туралы не айтуға болады? (2 - ге тек жұп сандар және нөлге аяқталатын сандар қалдықсыз бөлінеді.)
60 + 40 = 100 (км cағ) – жақындау жылдамдығы
2. 400: 100 = 4 (сағ)
Жауабы: 4 cағаттан кейін кездеседі.
Кестемен жұмыс
Қозғалыс уақыты 1 сағ 2сағ 3сағ 4 сағ
Автокөліктердің арасындағы арақашықтық
Оқулықпен жұмыс.
№2 тапсырма
І – топ мәтінді оқиды
ІІ - топ - есепті шығарады
ІІІ - топ тексереді
Жұппен жұмыс №3
1. 60+40=100 км сағ
2. 100х2=200 км
Сергіту сәті. Бұл қызықты!
Керік ол күшті шабады. Ол 50 км сағ жылдамдықпен қозғалады.
Ал шауып бара жатқан су сиырды көру өте қиын. Олар өте жалқау және баяу қозғалатын жануарлар. Ал қажет болған жағдайда 48 км сағ жылдамдықпен қозғалады
№4 ауызша
№5 тапсырма
Тиімді тәсілмен есептеу ұсынылады.
Шығармашылық тапсырма
Сызба бойынша есеп құрастыр.
ІV. Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
Жетістік баспалдағы Өзін - өзі бағалау
V. Үйге тапсырма. 99 - бет №6