Бүгін қазақ тілі нешінші сабақ

Скачать

5 сынып
Сабақтың тақырыбы: Менің мектебім.
Қайталау сабағы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Алған білімдерін, іскерлік дағдыларын тексеру, бағалау, таным белсенділігін арттыру;
Дамытушылық: Сөз байлығын молайту, сөздік қорын байыту, өз ойларын еркін жеткізуге машықтандыру, өткен ережелерге қорытынды жасауға үйрету.
Тәрбиелік: Тіл құдіретін сезіне білуге, сөз мағынасын келістіре құбылтып, оларды мейлінше дұрыс қолданып, нақты түсіне білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: топпен, жеке, сұрақ - жауап, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың көрнекілігі: интерактив тақта, шығармашылық тапсырмалар, дидактикалық тапсырмалар, бағалау парақтары, слайд, тірек – сызбалар.
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, ағылшын тілі

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу
Сәлеметсіңдер ме балалар! Отырыңыздар.
Бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болмақ, себебі бүгінгі сабағымыздың қонақтары, сіздерді тек қана жақсы жақтарыңыздан көргісі келеді.
Сабақ сендердің қазақ тілі пәнінен алған модульдік білімдеріңді қорытындылайтын сабақ болмақ.
а) Оқушыларды түгендеу, журналға белгілеу
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Кіріспе бөлім. Қызығушылықты ояту.
Ал, енді ортағы шығамыз.
Психологиялық дайындық: Шаттық шеңбері

Бір - бірімізге жылы сөздерді айтамыз. Мен сіздерге бүгінгі сабақта жақсы баға және сәттілік тілеймін!

Үй жұмысын тексеру: Ереже жаттау.
1. Сын есім деген не?
Заттың түр - түсін сапасын, дәмін білдіретін сөздер сын есім деп аталады. Мысалы: әдемі, дәмді, ыстық
2. Қандай сұрақтарға жауап береді?
Қандай? қай?
3. Сан есім деген не?
Заттың санын, ретін білдіретін сөздерді сан есім дейміз.
4. Қандай сұрақтарға жауап береді?
Неше? Қанша? Нешінші? Нешеу?
Мысалы: Неше? - бес, нешінші? - бесінші, нешеу?- бесеу
5. Есептік сан есім деген не?
Заттың жалпы санын білдіретін сан есім есептік сан есім деп аталады.
6. Қандай сұрақтарға жауап береді?
Қанша? Неше?
Мысалы: бес қабат, алты кабинет.
7. Күшейтпелі шырай деген не?
Сындық белгінің бір нәрседен өте артық не өте кем екенін білдіретін шырайдың түрі күшейтпелі шырай деп аталады
8. Не арқылы жасалады?
Буын арқылы жасалады
Мысалы: үп - үлкен, жап – жарық

Негізгі кезең:
Балалар менім қолымда гүлдер, сіздер ұнаған гүлдерді таңдап алыңдар.
Кімге, қандай гүл ұнады. Жақсы. Енді қызыл алған гүлдер бірінші қатарға отырады., сары гүлдер екінші қатарға, ақ гүлдер үшінші қатарға.
Біз бүгін жалпы Менің мектебім тақырыбынан бастап, барлық өткен тақырыптарды ойын түрінде қайталап шығамыз. Алдымен үш топқа бөленейік:
Әр топ, топбасшыны таңдайды. Бағалау парақтары беріледі.
Сабақ 3 топтың арасында өтеді. Бұл топтардың атаулары:
1 - Лашын тобы Яна, Руслан, Артур, Маша
2 – Тұлпар тобы Мирас, Данил, Глеб, Жаслан
3 – Сұңқар тобы Алина, Томирис, Катя, Настя

Топ ережесі: Оқушылар бәрі - бірге қайталайды: слайд
1. Тыныштық сақтау.
2. Бір - бірін тыңдау.
3. Ойды ашық айту.
4. Жауапты толық айту.
5. Сабаққа белсенді қатысу.

Эпиграф Қайталау - оқудың анасы .
Сабағымыз келесі бөлімдерден тұрады:
1. Бөлім Зымыран сұрақтар.
2. Бөлім Диалог
3. Бөлім Полиглот
4. Бөлім Мектеп туралы әңгіме жазу
5. Бөлім Кім шапшаң? ойыны
6. Бөлім Мәтінмен жұмыс
7. Бөлім Фонетикалық талдау.

1 - бөлім. Зымыран сұрақтар .
І топ Лашын тобы
1. Буынның түрлерін ата (ашық, тұйық, бітеу)
2. ҚР - ның астанасы қай қала? (Астана қаласы)
3. Зат есім деген не? Заттың атын білдіретін сөзді зат есім дейміз.
4. Абайдың әжесі (Зере)
5. Барыс септіктің сұрақтары? қайда? кімге? неге?
6. Жіктеу есімдіктерін ата? Мен, сен, ол, сіз, біз, сендер, сіздер, олар,
7. Екі адамның сөйлесуі (Диалог)
8. Серік Сәпиев кім? Олимпиаданың ең үздік боксшысы
9. Абайдың туған жылы? (1845 ж.)
10. Зат есім деген не? Заттың атын білдіретін сөзді зат есім дейміз.
11. ҚР - ның Әнұранының авторлары кімдер? (Ж. Нәжімеденов,
Н. Назарбаев)
12. Бүгін сабаққа кім кешігіп келді?

ІІ топ Тұлпар тобы
1. Қазақ тілі сабағы аптасына неше рет болады? төрт рет
2. Атау септіктің сұрақтары? Кім? Не? Мысалы: Кім аға? Не үй?
3. Қазақша сұрақ қоя аласыңдар ма?
4. Шахмат қандай спорт түрі? ақыл ой спорт түрі
5. Қазақ тілінде неше септік бар?(7)
6. Қазақ тілінен басқа қандай тілдерді оқисыңдар? орыс, ағылшын тілдерін
7. Қазақстан қай Олипиадада 12 - орын алды, Лондондағы
8. Қазір қазақша қалай сөйлейсіңдер?
9. Қазақстанның ұлттық спорт түрлері қандай? аламан бәйге, тоғыз құмалақ, саятшылық, қазақша күрес
10. Сабақта қандай тақырыптарды өтесіңдер?
11. Сабақта қандай талдаулар жасайсыңдар? фонеттикалық, сөз таптары

ІІІ топ Сұңқар тобы
1. Абайдың шын аты? Ибраһим
2. Қазақ әліпбиінде неше әріп бар? 42
3. Сен нешінші сыныпта оқисың? бесінші
4. Апта күндерін ата? Дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі.
5. Қателеріңді кім түзетіп береді? Мұғалім
6. Тәуелдік жалғау деген не? Тәуелдік жалғау заттың біреуге немесе бір нәрсеге тәуелді меншікті екенін білдіреді. Мысалы: Менің отбасым.
7. Көмектес септіктің жалғауларын ата? мен, бен, пен
8. Қазақ даласында тұңғыш мектеп ашқан кім? (Ы. Алтынсарин)
9. Бүгін қазақ тілі нешінші сабақ? үшінші сабақ
10. Қазақ тілінде неше септік бар?(7)
11. Қыс айларын ата? шілде, тамыз, маусым
12. Ілік септіктің алғауларын ата? ның, нің, дың, дің, тың, тің
Топбасшылары бағалау парақтарында белгілеп отырыңыз.

2. Бөлім Диалог құрастыру
Асханада Тұлпар тобы
- Мына орын бос па екен?
- Жоқ, бос емес. Анау орын бос. Соған отыруыңа болады.
- Ас мәзірінде не бар?
- Тұшпара, борщ, бұқтырылған ет бар.
- Маған салат, еті бар сорпа беріңізші.
- Саған күрішті бар котлет берейін бе?
- Иә, сосын шай беріңізші
- Мінеки, ал
- Рақмет, апай.

Мектеп кітапханасы Лашын тобы
- Мектеп кітапханасы нешінші қабатта?
- Бірінші
- Кітапхана қандай?
- Кітапхана үлкен, жарық.
- Онда қандай кітаптар бар?
- Әртүрлі, көркем әдебиет, балалар әдебиеті
- Олар қай тілдерде жазылған?
- Қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде жазылған.
- Кітапханашының аты жөні кім?
- Таисия Петровна
- Ол қандай адам?
- Ол мейірімді жақсы адам.
- Кітапханада не істеуге болады?
- Кітапханада кітап оқу болады.
- Сен кітапханаға жиі барып тұрасың ба?
- Иә, жие барып тұрамын.
- Саған кітапхананың қандай көмегі тиеді?
- Кітаптаханада өте қажетті, қызықты кітаптар бар.

Ауа райы Сұңқар
Сәлемтсің бе!
Сәлемтсің бе!
Қыста ауа райы қандай болады?
Қыста ауа райы өте суық болады.
Қыста күн қандай болады?
Қыста күн қысқа болады
Ал түн ше?
Түн ұзақ болады.
Қыста не жауады?
Қыста қар жауады
Ауаның температурасы қандай болады?
Ауаның температурасы төмен болады.

Жақсы, балалар диалогтарды жақсы айттыңыз.
Келесі бөлім.
Домбыра әні қосылады.

3. Бөлім Полиглот ойыны
І топ
р с- Орысша ----- Қазақша ---- Ағылшынша
1. Желтый ------- Сары ---------- Yellow
2. Доктор --------- Дәрігер ------ Doctor
3. Красный ------- Қызыл -------- Red

ІІ топ
р с Орысша -------- Қазақша ----- Ағылшынша
1. Учитель ----------- Мұғалім ------ Teacher
2. Двенадцать ----- Он екі --------- Twelve
3. Ручка -------------- Қалам --------- a pen

ІІІ топ
р с Орысша ---- Қазақша ----- Ағылшынша
1. Привет ------- Сәлем --------- Hello
2. Один --------- Бір -------------- One
3. Мяч ---------- Доп ------------ Ball

4. Кім шапшаң? ойыны
керез, ретпәд, малақ, алаб
қарұс, себ, анахса, літ, анахпатік, қабас, ышуқо, лызық
ыласым, нітәм, нүк, ішкезек, нігүб, пірә.

Сергіту сәті: Әлқисса биі слайд

5. Бөлім Оқулықпен жұмыс
Мәтінмен жұмыс Кітаптың 164 бет 3 - тапсырма. Мәтінді оқып, көшіріп жазыңдар. Сан есімнің қасына үлгі бойынша сұрақтарын жазып қойыңдар.

Балалар мен ғалым
Екі бала келе жатып, бір кітап тауып алыпты. Бірінші бала: Бұл кітап менікі, неге десең, мен сенен бұрын көрдім, - дейді. Екінші бала: - Жоқ, бұл кітап менікі, неге десең, мен сенен бұрын жерден көтеріп алдым, - дейді.
Екі бала таласының үстінен шыққан ғалым оларға:
- Сендер хат танисыңдар ма? - депті. Балалардың екеуі де шынын айтып: Жоқ, хат танымаймыз!- дейді. Сонда ғалым: - Кітап сендерге неге керек? Бұл кітапты мен алайын. Қай бұрын оқу білгеніңе беремін, - депті.
Екі нешінші? бала келе жатып, бір қанша? кітап тауып алыпты.

Фонетикалық талдау жұптық жұмыс .
1. Лашын тобына ал ғыр сөзі.
Ал ТБ ғыр ББ
А - дауысты, жуан, езулік, ашық
Л - дауыссыз, үнді
Ғ - дауысты, ұяң
Ы - дауысты, жуан, езулік, қысаң
Р - дауыссыз, үнді 5 әріп, 5 дыбыс

2. Тұлпар тобына бі лім сөзі.
бі АБ лім ББ
Б - дауыссыз, ұяң
І - дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
Л - дауыссыз, үнді
І - дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
М - дауыссыз, үнді
5 әріп, 5 дыбыс

3. Сұңқар тобына кі тап сөзі.
Кі АБ тап ББ
К - дауыссыз, қатаң
І - дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
Т - дауыссыз, қатаң
А - дауысты, ашық, жуан, езулік
П - дауыссыз, қатаң 5 әріп, 5 дыбыс

Сабақты қорытындылау:
Бүгін балалар сабақта әр түрлі тапсырмалар орындадық. Біздің мектеп туралы әңгіме құрастырдық. Сабақта әр түрлі жұмыс жасадық.
Үйге тапсырма: 3 - 4 мақал - мәтел мектеп туралы жазып келу.

Рефлексия: Кубик тастаймыз. Нені білдім? Не ұнады?
Не бүгін сабақта қызықты болды?

Топ басшылары айтады бағаларын, мен қорытамын.
Бағалау

Ақмола облысы, Есіл ауданы,
Есіл қаласы, С. Серіков атындағы ОМ
Қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі
Кайсарбекова Жанна Сериковна


Скачать


zharar.kz