Білім берудің негізгі міндеттері білімді оқушыларды дайындау. Математика сабақтарында есептер шығару оқушылардың ой - өрісін, шығармашылық қабілетін, өз беттерінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады. Әрбір өткізілген сабақтарда есептер жиі шығарылса, оқушылардың білім сапасы артып, ойлау қабілеті дамып, сабаққа деген ынтасы, қызығушылығы арта түседі. Төменде Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу тақырыбында өткізілген сабағымды ұсынып отырмын.
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу ережелерімен таныстыру және ережелерді пайдаланып есептер шығаруда теңсіздік шешімдерінің жиынын сан аралығымен жазып дағдылану.
Дамытушылық: Ой өрісін кеңейте отырып, өз беттерінше еңбектену белсенділіктерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, тез ойлап дәл таба білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі: Тірек сызбалар, үлестірмелі карточкалар, интерактивті тақта
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы ұстанымымыз;
Білімге жетелейтін үш жол бар;
Еліктеу жолы – ең жеңіл жол,
Ойлау жолы - ең игілікті жол,
Тәжірибе жолы – ең қиын ащы жол. (Конфуций)
Олай болса, біз сабақ барысында әрқайсымыз өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жүргізейік.
II. Үй тапсырмасын тексеру. а) Ой қозғау. (Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру)
1. Қандай сан аралықтарын білесіңдер?
2. Қандай сан аралығы интервал деп аталады?
3. Қандай сан аралығы кесінді деп аталады?
4. х≤ 5 немесе х≥ 8 теңсіздіктерінің шешімдері нені білдіреді?
ә) Көрнекілік стратегиясы Берілген сан аралығының тиісті аттарын жазып кестені толтырыңдар.
Сан аралығының белгіленуі (- 4; 5) [2; +∞) [1; 6] (-∞;- 3)
Сан аралығының аты
Сан аралығының координаталық сәуледегі кескіні
б) Ой толғау. Сәйкесін тап
х ≥ 3 (-∞;- 5 ]
х 7 [ - 8; 5]
х ≤ - 5 [3; +∞ )
- 8 ≤ х ≤ 5 ( - 2; 0 ]
- 2 в, ах в, ах ≥ в, ах ≤ в - бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
ә) Алдын ала даярлық тапсырмасын оқушылармен бірге талдау.
4х – 5 3х + 1
4х – 3х 1 + 5
х 7
Сұрақ: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті қалай шешеміз?
(Оқушылардың өз ойларын қорытындылату)
Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу үшін:
1) Теңсіздіктің анықталу аймағы өзгермейтіндей етіп, оның бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе - тең түрлендіріп, ықшамдау керек;
2) Теңсіздіктегі белгісізі бар мүшелерді теңсіздіктің бір жақ бөлігіне, бос мүшелерді теңсіздіктің екінші жақ бөлігіне жинақтау;
3) Теңсіздіктегі ұқсас мүшелерді біріктіру керек;
4) Теңсіздіктің екі жағын да белгісіздің коэффициентіне (егер ол нөлге тең болмаса ) бөлу керек;
5) Теңсіздіктің шешімін тауып, қажет болса, оны сан аралығында белгілеу керек;
IY. Дамыту кезеңі
Оқулықпен жұмыс. Есептер шығару
№ 1008 (ауызша орындау)
№ 1010 (деңгейлеп орындау)
Y. Сергіту сәті
YI. Есептер шығару
Тақтада орындалатын тапсырмалар: № 1011 (4, 5, 6)
YII. Сабақты бекіту кезеңі
1. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
YIII. Ой толғаныс. Инсерт әдісі
Бұрын білемін Жаңа білдім Білгім келеді
IX. Білімдерін бағалау
Бағалау парағы
Тегі, аты Тапсырмалар
Үй жұмысы Кестемен жұмыс Сұрақ - жауап Жаңа тақырып Есептер шығару Деңгейлік тапсырма
X. Үйге тапсырма беру. Рефлекция.