Математика
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық фигуралар. Периметр
Сабақтың мақсаты: өткен материалды қайталап; геометриялық фигураларды тану, олардың элементтерін атау, маңызды белгілерін анықтау, тіктөртбұрыштың периметрін табу, тіктөртбұрыш сызу білімін толықтырады.
Нәтиже: оқушылар қайталап, жеке қиындықтарын анықтайды, геометриялық фигураларды тану, олардың элементтерін атау, маңызды белгілерін анықтау, тіктөртбұрыштың периметрін табу, тіктөртбұрыш сызу біліміндегі кемшіліктерді түзету.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық: Саған тілеймін мен,
Көк аспанды көктем.
Сенімен бірге жүремін,
Әрқашан саған сенемін.
Үй тапсырмасын тексеру. №6 16 бет
Оқулықпен жұмыс: №1
Р = 2 см + 3 см + 2 см + 3 см =10 см
Р = 3 см + 3 см + 2 см = 8 см
Р = 2 см + 2 см +2 см + 2 см = 8 см
Р = 4 см + 4 см + 4 см + 4 см = 16 см
№2. Ұзындығы 6 см, ені одан 3 см - ге қысқа тіктөртбұрыш сыз. Периметрін есептеп шыға.
6 см – 3 см = 3 см
Р = 6 см + 3 см + 6 см + 3 см = 18 см
№3. Атауларын жаз:
а) тік бұрыштар;
ә) сүйір бұрыштар;
б) доғал бұрыштар.
№4. Баған түрінде жазып есепте.
59+38=97
78 - 49=29
57+29=86
90 - 37=53
41 - 34=7
19+45=64
№5
а) 18: 2=9 Ж бы: 9 дорба қажет болды.
ә) 18: 6=3 Ж бы: әр дорбада 3 кг ұннан болды.
б) 3*9=27 Ж бы: 27 кг алма бар.
в) 4*6=24 Ж бы: ұзындығы 24 дм тең.
№6
2м5см - 25см=205см - 25см=180см
1сағ10мин - 15мин=70мин - 15мин=55мин
4дм - 15см=40см - 15см=24см
2сағ - 40мин=120мин - 40мин=80мин
№7 (ауызша)
Қорытындылау:
• Периметр дегеніміз не?
• Шаршының периметрін қалай табамыз?
• Тіктөртбұрыштың периметрін ше?
• Бұл білімдер бізге қажет бола ма?
Үйге тапсырма: №4 17 бет.
Бағалау.