Сабақтың мақсаты:
А) оқушыларға көбейтудің тәсілдерін меңгерту, көбейту қасиеттерін еске түсіру.
Ә) оқушыларды ұлттық негізде тәрбиелеу, оларды бірлікке ұйымшылдыққа, ұжыммен жұмыс істеуге, ізденімпаздыққа, шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Б) логикалық жаттығу арқылы ой - өрісін дамыту.
Сабақтың түрі: Аукцион сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап.
Сабақтың көрнекілігі: сатып алатын заттар, үлестірмелі перпокарта, ойындар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру (есептерді тексеріп бағалау)
3. Жаңа сабақ
Санды көбейтудің тәсілдері.
А) 5*(4 - 2)=5*8 =40
Ә) (5*4)*2=20*2=40
Балалар, бүгін бізге көптеген қонақтар келіп отыр.
Күндегіден бөлек қонақтар, өздерін таныстырсын.
1. Сатушы тәлімгер:
2. Сатушы тәлімгер:
Мұғалім:- Біздің сабағымыздың ерекшелігі осында.
Сондықтан сабағымыз Жәрмеңке сабағы деп аталады.
– ал балалар, саудаға кірісейік.
– сауда сәтті болсын!
6 сұраққа жауап беріледі.
1 - көбейткіштерді өзгерткенмен не өзгермейді (көбейтінді)
Өз бойыңды өлшеуге болатын өлшем бірлігі? (см)
2.- тік төртбұрыштың периметрін формуласын жаз. (а+в)*2
- әкесінде 6 ұл бар. Әр ұлының қарындасы бар. Барлығы неше бала? (7)
І.- Бақта 4 ақ қаз, 5 сұр және 1 үйрек жүр. Қаздан нешеу жүр? (9)
- төртбұрыштың ауданының формуласын жаз. (а*в).
Оқулықпен жұмыс.
№2 Үш топтан үш оқушыны шығару
(9*2)*5=90 --------------------- (4*5)*7=140 --------------------- (5*8)*3=120
9*(2*5) =90 --------------------- 4*(5*7) =140 -------------------- 5*(8*3) =120
(9*5)*2=90 --------------------- (4*7)*5=140 --------------------- (5*3)*8=120
Ой толғау.
Көбейту мен бөлуге байланысты өлең құрастыру.
№3 Тиімді тәсілмен шығару. 37*(2*5) =370
(45*2)*7=630
14*(5*8) =560
Ребустар шешу.
(Қашықтық, санды өрнек, еселеп азайту)
№4. 5 (ауызша)
Өз бетімен жұмыс.№6 есеп.
Ш: 7+3=10 --------------------- 150*10=1500=1 кг500гр
150: 10=15 --------------------- Ж: 15 ыдыс қажет.
№7. 2*7=14 -------------------- Ж: 14 мин
ІІ. Сатушы тәлімгер:
№8 37т+809кг=37809 кг ----------------- 5 ц+63 кг=563 кг
9м+64мм=9064 мм ----------------------- 2т+50 тиын=250 т
№9. 398: 10=39 (8) ------------------------ 6947: 100=69 (47)
76: 10=7(6) ----------------------------------- 285: 100=2 (85)
Үйге тапсырма. №9 (қалғаны)
Логикалық жаттығулар (оқулықтан)
Сабақты қорыту.
Оқушылардың білімі сатып алынған заттары бойынша бағаланады.