Тақырыбы: Екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері
Мақсаты: 1) оқушыларды екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілін тиянақтау; 2) есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білу қабілетін дамыту;
3) балаларды ақыл - ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген сүйіспеншілігін ояту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ Әдісі: түсіндіру, көрсету, өзіндік.
Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.
Балалар, шаттық шеңберін құрып бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда.
Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!
Оқушыларды түсті карточкалар арқылы 4 топқа бөліп, орындарына отырғызып сабақты жалғастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7. 14 - бет.
355+98*4*25=10300 45*(70+30)=4500 250*9*40*80=7200000
2199+25*9*4+101=3200 98*4+98*6=980 810:(3*30)+250:(20+30)=14
ІІІ. Жаңа сабақ: № 1 жаттығу есептемей - ақ бөліндінің мәніндегі цифрлар санын анықта.
№2 а) оқушыларға түсіндіре отырып шығарту, қосымша бірнеше мысалдар келтіру.
№ 3 ізденісті талап ететін жаттығу. Оқушылармен талдай отырып шығару.
140 - х=140: 7
140 - х=20
х=140 - 20
х=120
140 - 120=140: 7
Жауабы: сәбізге қарағанда 120 кг картоп артық дайындалды.
ҮІ. Сабақты пысықтау:
Шешуі: 1 - тәсіл (15 - 8) ∙5=35 (л)
2 - тәсіл (15•5)-(8∙5) =35 (л)
Жауабы: 35 л артық жанармай жұмсайды.
Шешуі: 48: 2: 2=12 (сағ)
Жауабы: 2 қар тазалайтын машинаға 12 сағат қажет.
ҮІІ. Бекіту. №7 Амалдар ретін анықта және есепте.
3430*35+(68832: 16 - 237*12)=121508
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 4ә, 7есептің қалғаны
Бағалау, қорыту.
Екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері. жүктеу