Тақырыбы: Бай баласы мен жарлы баласы Ыбырай Алтынсарин
2 сынып
Сабақтың мақсаты: Ертегі мен таныстыра отырып баланың қиялын дамыту.
Білімділік: Әңгіме сюжетімен тереңірек таныстырып тақырыбы мен идеясын ашу. Кейіпкерлер жүйесін талдауға жаттықтыру.
Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау, жинақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, еңбек сүйгіштікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сыны тұрғыдан ойлау сабағы.
Сабақтың әдісі: Сұрақ, жауап, түсіндіру, талдау, жинақтау, Венн диаграммасы.
Көрнекілік: Интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен сабақта Ы Алтынсарин туралы айтылды. Үйге берілген тақырыпты қайталай отырып тірек сызбаны толтырайық.
1. Ы Алтынсарин туралы не білесіңдер.?
2. Ол қандай игілікті іс атқарды? Міне осы туралы ойымызды жинақтайық.
І. Топтастыру әдісі.
Ы. Алтынсарин – қазақ әдебиетінде тұңғыш рет балаларға арнап әңгімелер жазған.
Әңгіме - көлемі жағынан шағын оқиғадан құрылған көркем шығарма.
Оқиғаға қатысатын кейіпкерлер іс - әрекетімен мінездерімен көрінеді.
Әңгімемен толық танысайық. Әңгімедегі кейіпкерлердің мінездеріне мінездеме берейік.
Шығарманы жеткізетін басты элемент кейіпкерлер бейнесі. Біз кейіпкерлерді талдай отырып автордың ойын анықтаймыз. Осы
оқиғада кейіпкерлеріміз қандай іс - әрекет жасады.
Әңгімені талдай отырып оларға мінездеме берейік.
Асан Үсен
Оқиғалар
1. Ауылдан көшіп кетуі
2. Балалардың үйрекке кез болуы
3. Түскі тамақ
4. Балық аулау
5. Далада өткен түн
6. Балалардың ауылға келуі,
ІV. Бекіту.
Асан бай баласы еш қиыншылық көрмеген. Ал Үсен қалай қиыншылықтан құтылудың жолын біледі. екі топтың өкілінің мінезіне
сипаттама берейік
4. Венн диаграммасы.
Әңгімеде Асанның әкесі мен Үсеннің әкесінің сөздері бар тауып оқимыз.
Жинақтау әдісі.
V. Сабақты қорыту.
Балалар сендерді жазушы неге шақырды?
Дұрыс сендердің еңбектерің не екен?
Олай болса балалар оқудың өзі еңбек. Мен сендердің сабақтарыңды жақсы оқып туған жерлеріңе аянбай еңбек етіп үлкен азамат болады деп сенем.
V. Үйге тапсырма