Сабақ тақырыбы: Төлен Әбдіков Қонақтар әңгімесі Көп күттірген қонақтар
7 сынып
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 1. Б С 7, 2 Әдеби жанр түрлеріне даму барысында жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Сабақ мақсаттары
(Бағалау критерийі) Барлық оқушылар орындай алады: Әңгіме мазмұнын алдын ала бөлінген бөліктер бойынша түсіндіреді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгімені заманауи тұрғысынан зерттейді.
Кейбір оқушылар орындай алады: Түрлі көз қараста әңгімеге баға береді.
Тілдік мақсат: Оқушылар орындай алады: Әңгімені заманауи тұрғыдан зерттейді. Түсінік қалыптастыру үшін талдап, пікірталасқа түседі.
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әңгіме
ішіндегі алагеуім, шақша, сағақ, көлегейлеу, қитар, қынжылу сөздерінің мағынасын ашу
Құндылықтарға баулу: Балаларға ұлттық құндылықтарды насихаттай отырып, ата - ана алдындағы жауапкершілікке баулу, түрлі көзқарасты талдай отырып, өзінің пікірімен салыстыру арқылы өз ойын ашық жеткізу дағдысы
Пәнаралық байланыс: Әдебиет, география, өзін - өзі тану
Алдыңғы оқу: Ата - ана алдындағы борыш дегенді қалай ойлайсыздар?
Саралап оқыту тәсілі: Көркем әдеби шығарманы талдау барысында қолданылатын саралау тапсырмалары – әрбір кейіпкердің сөйлеу ерекшеліктерін зерттеп, оларды өзара салыстыра талдау.
Сабақ басы 7 минут
1. Ұйымдастыру.
Шаңырақ тренингі арқылы ата – анаға арнап жағымды сөз және нақыл сөздер арқылы уықтар қадап шаңырақ көтеру арқылы жағымды орта қалыптастыру. Анаға сәлем қнінен 1 шумақ айту арқылы шаңырақ болып айналу.
2. Туыстық атаулар арқылы топқа бөлу.
І топ Ата
ІІ топ Әже
ІІІ топ Бала
IV топ Немере
3. Тақырыпқа ену мақсатында қосымша сұрақтар. Ол сұрақтар: 1. Жеті атаны ата, 2. Отбасының дастархан басында орналасу ережесін кім біледі?, Жиеншардың туыстық жақындығын атап бер,
Оқылымалды тапсырма
Бағалау критерийі:
I әрекетЖеке жұмыс. Берілген сұрақтар бойынша пікірталасқа түсу
Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Қонақтың неше түрі бар?
2. Ерекеңнің үйіне келген қонақтарды қонақ деуге бола ма?
Дескриторлар:
1. Балалар берілген сұрақтарға деректерге сүйене отырып жауап береді.
Сабақ ортасы
Оқылым
Бағалау критерийі
II әрекет Топтық жұмыс:
Шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын кейіпкерлер мінез - құлқы мен іс әрекеттерін Балық қаңқасы арқылы ашу, проблемалық сұрақтарға жауап іздееу
Дескрипторлар:
1. Балық қаңқасы әдісін арқылы шығармадағы проблемалық мәселенің себеп - салдарын табады.
Мысалы:
I топ Сапабектің тоғышар, сезімсіз, қатыгез болып өсуіне кім кінәлі?
II топ Сапабектің ата – анасына қарасуға жұмысбастылығы, жақсы маман болуы себеп деп ойлайсыз ба?
III топ Ерғабыл шалдың қалаға көшкісі келмеуінің себебі не? сұрағын мәселе етіп алып оның себептерін дәлелдер арқылы қорытынды жасайды.
III әрекет Бағалау критерийі
1. Әңгіменің теориялық тапсырмасына талдау жасау
2 Сюжет желісін құрылымдау.
Дескрипторлар:
1. Шығарма ішіндегі көркемдегіш құралдарды таниды.
2. Шығарма сюжетінің құрылымы бойынша талдайды.
I топ Мәтіннен көркемсөз айшықтарын табу. Мысалы:
Төлен Әбдіков Қонақтар әңгімесі Көп күттірген қонақтар . жүктеу