Әңгіме құрылысына талдау жасау

Скачать

Ғабит Мүсірепов Жаңа достар әңгімесі
Әдебиет 5 сынып
Мақсаттары: 1. Оқушылардың шығарма авторы туралы жинаған мәліметтерін білген білімдерін бекіту, шығарманы жан - жақты талдауға үйрете отырып, меңгерту;
2. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Ынтасын ізденушілік белсенділігін, танымын дамыту.
3. Оқушыларды адамгершілік пен бауырмалдыққа, достық пен мейірімді болуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Шығарма мазмұнын терең түсіну, шығарманы жан - жақты талдай білу, шығарма авторы туралы мәлімет білу, шығарма кейіпкерінен үлгі алу, әдеби - теориялық ұғымдарды меңгеру, оқушыны еркін сөйлеуге төселдіру және өз бетімен ізденуі.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Қолданылатын әдіс - тәсілдер: Ой қозғау, топтастыру, адасқан әріптер, екі тұжырым кестесі, семантикалық карта, сәйкестендіру, сиқырлы қалам
Сабақтың формасы: Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс
Керекті жабдықтар, ресурстар: интерактивті тақта, жазушы портреті, оқулық, шығармалар жинағы, плакат, үлестірмелі қағаздар, стикерлер, маркерлер
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, тарих

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды үш топқа бөлу. Шегеннің үш түрлі өсиеті секілді бір - біріне уәде, серт беру сыныптастары арасында.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Ғ. Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы, роман туралы қысқаша түсінік беріп, оқушылар Жаңа достар мәтін мазмұнын еске түсіріп, әр топтың оқушылары бөлімдер бойынша мазмұнын бөліп айтады.
І топ: 1 - бөлім: Қайроштың қалаға қашып келуі.
ІІ топ: 2 - бөлім: Базар алаңы
ІІІ топ: 3 - бөлім: Ана сағынышы немесе ана құшағында

І. Қызығушылықты ояту. Адасқан әріптер ойыны
Мақсаты: Логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Ойын шарты: Берілген әріптердің орнын ауыстыра отырып, сөз құрау.
Берілген сөз: Әңгіменің құрылысына талдау
Ң, м, е, і, н, ә, г, ң -......................
Ұ, р, ы, қ, с, н, л, с, а, ы, ы -..............................
А, л, т, у, а, д,-...............

ІІ. Мағынаны тану. Әңгіме құрылысына талдау жасау.
1) Топтық жұмыс тапсырмалары:
І топ: Шығарманың композициялық құрылымына талдау
ІІ топ: Салыстыру кестесі (сол кездегі балалардың өмірі мен қазіргі балалардың өмірі жайлы салыстыру)
ІІІ топ: Әңгіменің кейіпкерлеріне кешенді сатылай талдау Әдеби теориялық ұғымдар бойынша талдау жасау
(портрет, мінездеме, пейзаж, теңеу, эпитет, мақал - мәтелдер)
2) Жұптық жұмыс тапсырмалары: І топ: Тұжырым кестесі

Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі: ----------------- Б. Мұратбайқызы
Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы,
№51 М. Қаратаев атындағы ора мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі:
Жолдасбекова Бағлан


Скачать


zharar.kz