Ашық Сабақ: Қазақ хандығы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақ хандығының құрылу процесін талдау, қазақ жеріндегі тұңғыш дербес мемлекеттің мемлекеттік құрылымын анықтау;
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін шыңдау;
Тәрбиелілік: Тұңғыш қазақ мемлекетінің негізін қалаған қоғам қайраткерлерінің еңбегін бағалауға патриотизмге, өз Отанын, елін – жерін қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: топқа бөлу, баяндау, сұрақ – жауап, СТО стратегиялары, диалогтік оқыту, бас бармақ, күту ағашы, бағдаршам, екі жұлдыз - бір тілек, кластер, бірлік.
Жұмыс түрлері: Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: Интерактивті тақта, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер, суреттер, карта, арнайы суреттер бар карточкалар, проектор топтық жұмыстарға арналған тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, математика
Көрнекілік: слайд
Сабақ барысы. I. Ұйымдастыру кезеңі.
Білекті бірді жығады, Білімді мыңды жығады .
• Студенттердің сабаққа қатысымын, дайындығын тексеру
• Аудиторияның сабаққа дайындығын байқау
ІI. Үй тапсырмасы.
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
- қазақ халқының құрылуынан бұрын қазақ халқы қай елдің құрамында өмір сүрген?
- қазақ халқының этникалық құрамы
- Қазақ хандығының құрылуы
Оқушылар тақтадағы күту ағашына бүгінгі сабақтан не күтетіндіктерін стикерге жазып, іледі. Оқушыларды топтарға бөлу.
1топ. Хандар
2топ. Билер
3топ. Батырлар
Қазақ хандығының құрылуының себептері (қысқаша түсіндіру)
• біріншіден
Керей мен Жәнібек сұлтандардың
Қазақ хандығын құруға ұмтылуы
• Екіншіден
Халық бұқарасының Әбілқайыр ханға наразылығының күшеюі
• Үщіншіден:
Алым - салықтың көбеюі
• Төтіншіден:
Әбілқайыр ханның ойраттардан жеңіліп қалуы
ІҮ. Сабақты бекіту
Венн диаграммасы
Хандар тобы – Керей мен Жәнібекті Н. Назарбаевпен
салыстырады
Батырлар тобы – Қазақ хандығын Қазақстан Республикасымен
салыстырады
Билер тобы – Қазақ хандығының аумағын ҚР
территориясымен салыстырады
Ү. Қорытындылау
“Сиқырлы торша”