Сабақтың тақырыбы: Трапецияның ауданы, ромбының ауданы, трангуляция
Сабақтың мақсаты:
білімділік: оқушыларға трапеция, ромбы ауданын табуды үйрету және формула бойынша есептеуге машықтандыру. Трангуляция ұғымын беру.
тәрбиелік: Трапеция ауданын табуда өлшем бірлігіне назар аудару, яғни біріңғай өлшем бірліктің сақталуын назардан тыс қалдырмауға және нақты есуптеуге тәрбиелеу.
дамытушылық: Геометриялық фигуралардығ ауданын табу үшін теориялық білімдерін дамыту.
Сабақтың түрі: Ақпараттық сабақ.
Сабақтың типі: Жаңа сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд(аудан формуласы).
Сабақтың барысы мен мазмұны:
І. Ұйымдастыру.
Оқушыларды түгелдеу, 3 топқа бөліп орналастыру.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
Слайд 1
А) Есеп.
№138 – есеп. Параллелограмм ауданы.
ІІІ. Жаңа сабаққа қызығушылығын ояту және белсенділігін арттыру.
( 3 топ оқушылары жарыса отырып ойнайды).
Слайд 2
І – топ
Ромб параллелограмның дербес жағдайы болғандықтан, оның ауданын параллелограмның ауданы ретінде тауып аламыз. Яғни, ромбының ауданы оның қабырғасы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.
Ромбының ауданы диагональдарының жарым көейтіндісіне тең:
Кез - келген көпбұрыштың ауданын есептеудің бір тәсілі көпбұрыштың кез - келген нүктесін оның төбелерімен қосып, пайда болған үшбұрыштардың аудандарын қосу болады. Мұны трангуляция деп атайды. (1 - сурет)
S2 S1
S1 S4
S5
1 - сурет
ІІ – топ. Аудан формулалары
1) 3) 5)
2) 4)
ІІІ – топ.
Жай фигуралардың аудандары туралы теоремалар
Слайд 3
ә) Венн диаграммасын құру.
( Жай фигуралардың аудандарының ұқсастыңы мен айырмашылығын диаграммасын құру).
б) Трапеция туралы не білеміз?
( 3 топқа берілетін тапсырма, әр топ оқушылары тақтаға өздері орындайды).
Слайд 4
І – топ ІІ - топ ІІІ – топ
Трапеци сызбасы Трапеция элементтері Теоремалар
Бүйір қабырғасы әр түрлі
Тең бүйірлі
Тік бұрышты
1. Екі табаны
2. Екі бүйір қабырғасы
3. 4 ішкі бұрыштары
4. Орта сызығы 1. Трапецияның анықтамасы
2. Орта сызығы
3. орта сызығы туралы теорема
ІV. Жаңа сабақ өту. ( Мұғалімнің түсіндірмесі).
Слайд 5
Теорема. Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.
Берілгені: – трапеция – табандары.
Р В С
А Q D
Д\к:
Дәлелдеу: - ң – биіктігін, – ң – биіктігін жүргіземіз
Ауданды өлшеудің 30 – қасиеті бойынша
= ACD + CAB =
– тіктөртбұрышында = =
Яғни,
Жалпы түрде табаны, – биіктігі болса,
V. Жаңа білімінің берілуін тексеру.
(3 топ оқушыларына берілетін тапсырма, оқушылар жұмыстарын алмастыра отырып, өздері бағалайды. Дұрыс жауабын тақтамен өздері тексереді)
Слайд 6
І – топ ІІ – топ ІІІ – топ
1) Бер:
а = 10см
b = 5см
h = 4см
Sтр =?
2) Бер:
a = 6см
b = 4см
h = 3см
Sтр =?
3) Бер:
a = 6см
b = 4см
S т. тб=? Бер: S= 60дм2
а = 6см
b = 5см
h =?
Бер:
a = 9см
b = 6см
h = 4см
Sтр =?
Бер:
a = 9см
b = 6см
S т. тб=? S= 300 мм2
b = 5см
h = 30мм
а =?
Бер:
a = 19см
b = 6см
h = 10см
Sтр =?
Бер:
a = 15см
b = 6см
S т. тб=?
VI. Жаңа сабақты бекіту.
Слайд 7
№18 есеп. Трапеция тәрізді шабындықтың ( табандары 450м және 0, 62 км, ал биіктігі – 325 м) әр гектарының орта есеппен 40 ц шөп жиналады. Осы шабындықтан жиналатын шөптің мөлшерін анқтаңдар.
Бер: a = 450 м
b = 0, 62 км = 620 м
h = 325 м
әр гектардан 40 ц шөп жиналды
Т к: Жиналатын шөптің мөлшері?
Шөп мөлшері:
Жауабы: 68 (тонна)
Слайд 8
№147 есеп
Бер: S = 84 см2
АВ = 17 см
СД = 11 см
Т\к: СК =?
Шешуі:
Слайд 9
VII. Сабақты қортындылау:
Тұрғын үй құрылысының ауданын табу: (Үй құрылысының ірге тасын салу сызбасы)
13 м қонақ
4 м бөлме
5 м жатын 6 м
Холл 2м ас үй
8м
жуын
бөлме
3 м
жылу
орны
ауызғы бөлме
8м
1) S к. б=?
2) S ж. б=?
3) S холл=?
4) S жуын. б=?
5) S жылу орт =?
6) S ауызғы бөлме =?
8. Оқушыларды бағалау.
9. Үйге тапсырма №148 есеп
10. Сабақты аяқтау.