Сабақтың тақырыбы: С. Мәуленов Менің Республикам өлеңі (презентациясымен)
Сабақтың мақсаты: Ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру, кең байтақ Қазақстанды ұлықтау, тамаша табиғатын сипаттау, оқушылардың ой - өрісін, дүниетанымын кеңейту, өз елін сүюге, қастерлеуге, бейбітшілікті дәріптеуге үйрету.
Сілтеме: Әдебиет 5 - сынып Ә. Дайыр. Қ. Айтқалиев. Оқыту әдістемесі Г. Құрманбаев, Е. Жұматаева
Негізгі идея: Қазақ жерін кеңдігін, байлығын, тамылжыған тамаша табиғатын суреттеп, сол Отанға деген перзенттік мақтаныш сезімді ояту.
Міндеттер: Жаңа ақпаратпен танысады.
Жаңа идеяларды өзінде бар біліммен байланыстыра білу.
Естіген және оқыған мәліметтерді талдауға және сараптауға дайындалады.
Топпен жұмыс жасау дағдысы дамиды.
Оқытудың нәтижесі: Мәтінмен жұмыс жасау дағдысы дамиды.
Сыни тұрғыдан ойлайды.
Өз ойларын талдайды, бағалайды, қорытындылайды, ортақ бір пікірге келеді, белсенділік көрсетеді.
Сабақтың әдіс - тәсілдері СТО стратегиясы, диалогтік оқыту әдісі, сөзжұмбақ, Еркін жазу әдісі, Топтастыру , Балық қаңқасы әдісі, Автордың орындығы әдісі
Көрнекіліктер Слайд, К. Р картасы, маркер, смайликтер, Қазақ энциклопедиясы, С. Мәуленов. II томдық өлеңдер жинағы
Мұғалімнің іс - әрекеті Оқушының іс - әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау.
Сөзжұмбақ шешу Менің Республикам
Өлеңді мәнерлеп оқу
Еркін жазу әдісі
1 - топ Менің елім тақырыбына эссе жазу
2 - топ Өлең құрылысына талдау
- топ Отан, туған жер туралы ақындардың өлеңдерінен үзінді айту және сурет салу.
Сергіту сәті: Көк тудың желбірегені әні.
Сөздікпен жұмыс
Әдебиет теориясына талдау.
Мақал - мәтелдер жарысы
1 - топ Топтастыру стратегиясы
2 - топ Балық қаңқасы әдісі
3 - топ Автордың орындығы әдісі (Өлеңнен қандай әсер алдыңдар?)
Үйге тапсырма: өлеңді жаттау.
Бағалау, өзін - өзі бағалау, топтық бағалау, жиынтық бағалау.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды.
Оқушылар өз бетінше ойланады, ізденеді, бір - бірінің пікірін таңдайды, толықтырады.
Белсенді іс - әрекетке көшіп.
сурет салуға ұмтылады.
Жеке жауапкершілікті сезініп, өз ойын, пікірін қорытындылайды.
Өзін - өзі бағалайды, топтар бір - бірін бағалайды.