Атырау облысы, Атырау қаласы,
Томарлы селосы, Қ. Смағұлов атындағы орта мектептің
химия және биология пәндерінің мұғалімі
Ислямова Лязат Темиржановна
Химия. 9 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Ацетилен
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды молекуласында үш байланысы бар көмірсутектер - алкиндермен таныстыру. Ең қарапайым өкілі - ацетилен туралы мағлұмат беру
Сабақтың түрі: Жаңа ұғымды меңгеру
Сабақты өткізу әдістері: сұрақ - жауап, баяндау, ой қозғау, топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: ацетилен молекуласының шарөзекті моделі, кесте, постер, стикерлер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру сәті
ІІ. Психологиялық ахуал ( Сыныпты күлегештермен топтарға бөлу)
Қызығушылығын ояту
Серпілген сауал стратегиясы
(Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру)
Мағынаны тану
Мәтін бөліктері ойыны ( Жаңа тақырыппен танысу)
1 - топ. Кіріспе. (Ацетиленнің құрылысы және алынуы)
2 - топ. Негізгі ой (Ацетиленнің қасиеттері)
3 - топ. Қорытынды (Ацетиленнің қолданылуы)
4 - топ. Толықтыру
Бекіту сұрақтары: 1 - 2 сұрақтарға жауап беру
Жіпке ілінген сұрақтар мен есептер
№3 - есепті шығару
Ацетиленді қалай алады? Сәйкес химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар
Кім шапшаң?
1 - топ. №5 - есепті шығару
Мынадай өзгерістік айналымдарды жүзеге асыруға болатын химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар:
СаС₂→С₂Н₂→СО₂→СаСО₃
2 - топ. № 6 - есепті шығару
Ацетиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі бойынша:
2С₂Н₂+5О₂→4СО₂+2Н₂О+2600 кДж
5, 6 л ацетилен (қ. ж.) жанғанда бөлінетін жылудың мөлшерін есептеңдер
3 - топ.№ 8 - есепті шығару
Теориялық мүмкіндікпен салыстырғанда шығымы 60% болса, 1 м3 ацетилен (қ. ж.) алу үшін кальций карбидінің қандай массасы қажет болады?
4 - топ.№13 - 14 - есепті шығару (Есептер жинағы бойынша)
Өнеркәсіпте метанды ацетиленнен алады. Көлемі 0, 5 м3 (қ. ж.) метанның 75%- ы реакцияға түскен болса, ацетилен мен сутектің қандай көлемдері түзілгенін есептеңдер.
Зертте де, зерделе (Салыстырмалы сипаттама беру)
№7 - есепті шығару
Этилен мен ацетиленнің химиялық қасиеттерінде қандай ұқсастықтар мен айырмашылықтар бар?
Үйге тапсырма беру: 1.§47
2.№ 4 - есепті шығару
Оқушыларды бағалап, сабақты қорытындылау
Рефлексия