Сабақтың жүру барысы

Скачать

Ақшұқыр мектеп – лицейінің мұғалімі Нуржанова Гульден

Тақырыбы: Қанағат – асыл қасиет
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды танымдық қабілетін жетілдіре отырып, кейіпкерлерге сын көзбен қарауға үйрету.
Тәрбиелік: оқушы бойына адамгершілік, қарапайымдылық, қанағаттылық, адамгершілік қасиеттерді дәріптеу.
Дамытушылық: өз ойын мақал - мәтел жүйелілігін пайдалана отырып дәлелдеуін, ізденушілік белсенділігін, қабілетін арттыру, өз пікірін қорғауға дағдыландыру, өздіктерінен қорытынды шығаруға машықтандыру; әдеби теориялық ұғымдарын тереңдете меңгерту.
Сабақтың түрі: сабақты қорыту, білімді жүйелеу
Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау, пікір айту, сұрақ - жауап
Көрнекілігі: Бәріне қанағат қыл да, адал еңбек қыл. (Шәкәрім Құдайбердіұлы)

Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Топты екіге фигура таңдауы арқылы бөлу
III. Топ атауына талдау жасау,
IV. Тәрбие сағатпен таныстыру
V. Нақыл сөздермен таныстыру
VI. Сұрақ – жауап
VII. Бейне ролик
VIII. Ой - қозғау
IX. Қанағаттану сәті
X. Қорытындылау

Сабақтың жүру барысы:
I. Мұғалім: Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі Қанағат – асыл қасиет атты ашық тәрбие сағатымызға қош келдіңіздер!
Мұғалімнің кіріспе сөзі. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен жоспарын айтып түсіндіру.

II. Мұғалім: оқушылар мен сіздерге кеспе қағаз ұсынамын, сіздер осы кеспе қағаздардан біреуін таңдайсыздар.
Кімде дөңгелек белгісі болса – төзімді тобы болады
Кімде шаршы белгісі болса – сабырлы тобы болады
Кеспе қағаз ішінде ерекшеленген смайлик алған оқушылар бүгінгі сабақтың бақылаушысы болады. Әр сабақ сайын өз достарының мінезін бақылап отырады

III. Мұғалім: сонымен оқушылар екі топтың атауына талдау жасап көрейік. Төзімділік дегеніміз не?
Сабырлылық дегеніміз не?
Төзімділік қасиет қандай адамның бойынан байқауға болады?
Сабыр түбі сары алтын дегенді қалай түсінесіздер?
Мұғалім: менде әр топқа арналған бау бар сол бауды әр топ өз тобындағы оқушыларының мойынына бойындағы жақсы қасиетін айтып байлайды

IV. Мұғалім: Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Қанағат – асыл қасиет. Пікірлесу
Қанағат дегеніміз не?
Қанағатшылдық сезімі адамды үнемі жақсылыққа жетелей ме?
Қанағатсыздық адамды қандай жағдайларға итермелейді?
Сабақтың тақырыбына сай мынадай эпиграф алдым:
Қанағат – қарын тойдырар,
Қанағатсыздық жалғыз атын сойдырар.
Осы эпиграфтің мағынасын ашайық.

Оқушылар жауабы:
1 - оқушы: Адам бойында көптеген жаман да, жақсы да қасиеттер болады. Соның бірі – қанағат. Қолында барына қанағат ету керек. Тойымсыздық, қанағатсыздық жақсылыққа алып келмейді. Адамның сұрауында, қалауында шек болу керек.
2 - оқушы: Әр адамның мінезі әр түрлі болып келеді. Бірі жомарт болса, бірі – сараң. Енді біреуі қанағатты болса, екіншісі қанағатсыз, парықсыз болады.
− Неге бұл мақалды бүгінгі сабаққа негіз етіп алдық?
Оқушылардың жауабы:
− Бүгінгі сабағымыз қанағатқа байланысты болуы керек.
− Қанағатқа байланысты әңгіме оқимыз.

V. Нақыл сөздер. Мұғалім: оқушылар қандай қанатты сөздерді білеміз. Қанекей кім айтады?
Не пайда күш жоқ болса, нарлығыңнан,
Пайда жоқ, кең болмасаң, тарлығыңнан.
Көрінбеген нәрсені аламын деп,
Айырылма қолыңдағы барлығыңнан.
( Мәшһүр Жүсіп Көпеев)
Қанекей кім айтады?
Оқушы: Қанағаты бар адамға бақыт бұйырған.
(Аристотель)
Оқушы: Барға - қанағат, жоққа - сабыр!
Оқушы: Жоқты бар десең – құт болар,
Барды жоқ десең – жұт болар.

VI. Сұрақ – жауап – 10 әдеттен қашық бол!
Фьоре Нейлдің Жаңа өмірді бастаудың жеңіл жолы атты кітабынан үзінді.
10 әдеттен қашық бол
1. Сенің өз - өзіңе бағаңды төмендететін адамдармен араласу
2. Ағыспен жүзу және кедергісі аз жолды таңдау
3. Өз пікірің мен сезіміңді өзіңде сақтау
4. Барлығына жағуға тырысу
5. Жақындарың мен ата - анаңды ұмытудан қашық бол
6. Қолымнан келмейді деп айту және өзіңді сәтсіздікке байлау
7. Кек сақтаудан қашық бол
8. Жауапкершілікті басқаларға артудан қашық бол
9. Орындай алмайтын уәде беру
10. Көре алмаушылықтан қашық бол

VII. Бейнеролик
VIII. Ой қозғау
Мұғалім: осы бейнероликке қалай түсіндіңіздер?
Сендердің ойларыңша бала жалқау ма?
Неліктен ол осындай күй кешті?
Осындай жағдайға соқтыратындай оған не түрткі болды?
Сен осы баланың орнында болсаң не істер едің?
Төзімді тобы:
- Бала төзімділік танытып жүру керек еді
- Бала жалқау болмағанда барға қанағат етер ме еді деп ойлаймын.
- Жалқау болмау керек сонда өз мақсатына жетеді
Сабырлы тобы:
- Сабырлық танытып айналасында жүрген балалармен тіл табысуға талпынар едім
- Сабырсыздығының арқасында ол осындай күйге түсті деп ойлаймын.

IX. Қанағаттану сәті:
Мұғалім: Менің сендерге арнаған сыйлығым бар кімде кім осы сыйлықты төзімділік танытып, сабыр сақтап ашса сол топ өз сыйлығын иемденеді
Олай болса іске сәт! Бастаймыз! (оралған шоколадты ашу керек)
Сыйлықты ашып болсаңыздар енді осы сыйлыққа қанағат етіп бөлісулеріңізге болады!
Бақылаушы тобы - сендер қай топ төзімділік танытып, сабыр сақтап отырғанын анықтап отырыңыздар!

X. Қорытынды: бақылаушылар бағасы
Постер қорғайды
Қанағатшыл қасиет: кішіпейіл, қарапайым, шүкіршілік ету, мейірімді, парасатты, инабатты, адамгершілік
сонымен оқушылар қанағат - Адамның барға риза болып, місе тұтуынан, нысаптан шықпай, нәпсіге ермеуінен қанағатшылдық қасиеті көрінеді. Бойына қанағатшыл қасиет дарыған адам өмірде кішіпейіл, қарапайым болады әрі қолдағы барына, қол жеткізген табыстарына разы болып, шүкіршілік етеді. Қанағатшылдық ашкөзділікке жол бермей, біреудің байлығына, дүниесіне сұғанақтық жасаттырмайды. Сондықтан халық: Адамды қанағат аздырмайды, - дейді.
Қанағат ету – жетіспеушілікке, таршылыққа төзіп шыдау емес, ақылға сүйеніп, өзін – өзі тежеп, құнығудан бас тарту.
Осымен Қанағат – асыл қасиет атты ашық тәрбие сағатымыз аяқталды. Көңіл бөліп тыңдағандарыңызға рахмет! Сау болыңыздар!


Скачать


zharar.kz